Жилье в Испании подешевело на треть. Общее снижение цен на недвижимость в Испании с момента начала кризиса составило 33,7%. Только за последние 12 месяцев стоимость недвижимости в Испании упала на 12,3%. При этом межгодовое снижение цен на недвижимость в ноябре (9%) уступает по значительности лишь снижению стоимости жилья в апреле (12,5%), подсчитали эксперты международной оценочной компании Tinsa. Заметнее других упала цена недвижимости на Средиземноморском побережье, где дома и квартиры подешевели более чем на 15%. Примерно настолько же снизились цены на недвижимость в столицах автономий и крупных городах. Как передает La Vanguardia, лучше обстоит дело на Балеарских и Канарских островах, где снижение стоимости жилья по сравнению с ноябрем 2011 года составило всего 9%.

Do-it-yourself florarium за почетници: тајни за успех и совети за избор на растенија

 1. Што е флорариум
 2. Кои се предностите на размножување мини-градини
 3. Што треба да се создаде флорариум
 4. Кои растенија се погодни за размножување зад стаклото
 5. Како да го креирате вашиот прв флорариум

Минијатурни градини зад чашата се чини дека се играчка, но ова се најреалните живи растенија. Сакате исто? Ништо не е полесно!

Уморни од растење на затворен цвеќиња на старомоден начин во саксии на прозорецот? Обидете се да создадете мини-градина во кој било соодветен стаклен сад. Таквите растенија изгледаат спектакуларно, не заземаат многу простор и не бараат многу време. Долго време гледате во мини-градини, но не знаете од каде да започнете, овој водич ќе ви помогне да направите флорариум со свои раце. Но, прво, запознајте ги карактеристиките на ова хоби.

 1. Што е флорариум
 2. Кои се предностите на размножување мини-градини
 3. Што треба да се создаде флорариум
 4. Кои растенија се погодни за размножување зад стаклото
 5. Како да го креирате вашиот прв флорариум

Што е флорариум  Кои се предностите на размножување мини-градини  Што треба да се создаде флорариум  Кои растенија се погодни за размножување зад стаклото  Како да го креирате вашиот прв флорариум

Што е флорариум

Од времето на големите географски откритија, луѓето беа толку импресионирани од егзотичната флора на жешки земји што почнаа да ги организираат зимските градини во нашите географски широчини. Ова хоби беше прифатливо само за благородништвото, бидејќи, згора на тоа, самите растенија чинат многу пари, така што тие исто така мораа да изградат импресивни оранжерии. Времето на принцовите и пространите имоти заврши, но желбата за убавина остана. Така се роди идејата за флорариуми - градини во мали стаклени контејнери.

Во услови на мали станови, флорариумот ќе биде достојна замена за обемни оранжерии. Поради затворениот простор, тој одржува посебна микроклима поволна за раст и развој на многу растенија. Зад стаклото можете да рекреирате парче прашума, карпест или пустински пејзаж.

Зад стаклото можете да рекреирате парче прашума, карпест или пустински пејзаж

Сето тоа зависи од вашиот вкус и искуство. Тука треба да се забележи дека различни видови на флорариуми бараат различна обука од нивните сопственици. На пример, флорариумот од суккуленти ќе биде совладан дури и од почетниците, кои никогаш порано немале затворени растенија. Но, создавањето на тропска шума ќе бара одредено искуство во ова прашање.

Кои се предностите на размножување мини-градини

Ако го поставиш таквото прашање на жесток обожавател на засадени растенија, тогаш добиваме очигледен одговор: "Затоа што ми се допаѓа!". Значи сите аргументи во корист на florarium се наменети за оние кои сакаат да ги преземат првите чекори во создавањето на мини-градина.

 1. Прекрасно е! Стаклена вазна исполнета со живи растенија и декоративни елементи - камчиња, посетуваме, фигурини изгледа необично и стилски. Секој ентериер ќе имаат корист од таков декор.
 2. Ова е интересно! Грижата и набљудувањето на мал екосистем ќе бидат од интерес и за возрасните и за децата. Обично мајката расте убавина, а децата и другите домаќинства му се восхитуваат на резултатот.

Што треба да се создаде флорариум

И тоа нема да потрае многу. Можете да најдете половина од она што ви треба дома и да ја купите другата половина во продавници за цвеќиња и продавници за миленичиња. Значи, ние акции:

 • Стаклен сад Изборот е одличен. Можете да купите готов, но не секогаш евтин контејнер - специјален кеш-тенџере, круг или пехар во облик на аквариум. Може да се изгради куќа за растенијата со свои раце, не може без машка помош. И можете да ги прилагодите на вашите потреби сè што е достапно - лименки, големи очила, големи шишиња, вазни.
 • Дренажа - проширена глина, песочник, камчиња. Ќе треба многу, бидејќи во затворен контејнер со вишок вода нема каде да се оди. Обилната дренажа нема да дозволи корените да киснат.
 • Активиран јаглерод . Таа ги апсорбира непријатните мириси и им помага на почвата да остане свежа. Обично се користи во тропски флорариуми.
 • Супстрат за растенија . Сукулентите треба мешавина од светло песок, орхидеи посебна почва врз основа на кора од дрво, остатокот од растенијата ќе бидат доста обични цветови.
 • Растенија . Главен услов за избор на растенија е дека тие треба да бидат мали и, по можност, бавно растечки.
 • Декоративни предмети . Прекрасни камчиња, витражи, мов, кора, керамички или гипс фигурини. Сè што ви се чини убаво и достоин за додавање на целокупниот состав.
 • Алатки . Садење растенија во florarium и грижа за нив е најзгодно со помош на специјални алатки. Хируршката клешта е идеална за садење во тешко контејнери како што е шише или вазна - погодно е да го поправат растението. Ако немате таков луксуз, тогаш обичните големи пинцети, кинески стапчиња или игли за плетење ќе ни бидат во можност. Удобно е да се залепи теренот со плута од вино или школска гума. За наводнување, ќе се прави спрејно шише, мала серија или медицинска круша.

За наводнување, ќе се прави спрејно шише, мала серија или медицинска круша

Кои растенија се погодни за размножување зад стаклото

Без разлика на тоа што растението ќе ставите под стакло, активно ќе се развива и ќе се развива таму, бидејќи зголемената температура и влажност се поволни за повеќето зелени жители. Но, многу растенија толку се во склад со такви услови што почнуваат да трчаат амок и на крајот го полнат целиот простор, а наскоро целосно излегуваат од границите на контејнерот.

За да се спречи ова, растенијата за флорариум треба да бидат избрани со посебна грижа. За почетници, идеалната опција би била сукуленти: масно месо, саксифраг, агава. Растат многу бавно, не бараат сложени услови за притвор. Со нивна помош создаваат флорариуми со пустински или карпести предели.

За дождовните шуми во банката се вклопуваат мали грмушки од тргосанција, бегони, хлорофит, фитони, пили. Овие растенија се склони кон активен раст, така што tradescantia, begonias ќе мора редовно да ја притискаат растечката точка, како што е хлорофитумот и целосно да се заменуваат со нови.

Овие растенија се склони кон активен раст, така што tradescantia, begonias ќе мора редовно да ја притискаат растечката точка, како што е хлорофитумот и целосно да се заменуваат со нови

Најтешко е да се грижат орхидеи. За нивно одржување, пространи флорариуми се направени со осветлување и систем за проветрување. За мали крвни садови се погодни само видови со кратки педики, како венеричен пантолони.

Како да го креирате вашиот прв флорариум

Значи, е време да ги остварите вашите соништа! Да почнеме со наједноставниот флорариум на суккуленти. Ќе ви требаат:

 1. Мал круг аквариум или може.
 2. Одводнување - подобро е да се користи кејдејт, тој добро ја задржува влагата.
 3. Почва за сукуленти или мешавина од градина, лисна земја и песок.
 4. Песок, мали и големи камења за декорација.
 5. Мала грмушка од саксифраг и две грмушки со масна.

Резервоарот ќе треба добро да се измие и за време на депонирањето внимателно за да не ги покрие ѕидовите со земја. Една четвртина од обемот на банките треба да се полнат со проширена глина, а на врвот на слојот на земјата околу 5-7 см. Сега беше ред да се засади растенијата. Дупка за суши е направена во земјата и малку вода се влива во неа со избрише или круша. Буш пинцетите нежно се ставаат во дупката и држат.

Со другата рака, со помош на стап, исправи ги корените и покријте ги со земја. Исто така, засади остатокот од растенијата. Покријте ја целата површина со слој од камчиња или песок. Во оваа фаза, можете да ја изразите вашата имагинација - да направите модел од мулти-обоени камчиња, ставете повеќе камења во позадина, имитирајќи карпа.

Целата работа ќе ја преземе силата на 15-20 минути. Првиот пат кога грмушките се наводнуваат почесто, а потоа се намалува наводнување. Удобно е да се направи ова со мала бунар со долг нос. Нахрани растенија не е достоен за тоа, во спротивно составот ќе расте многу брзо.

Тоа е сè. Вашиот прв флорариум е подготвен. Останува да се стави куќа со растенија на светло место од дневната соба или пријатна спална соба и се восхитувам на неговата концизна убавина. Грижа за флорариум е уште полесно отколку за повеќето скромен houseplants , затоа не одбивајте мини-оаза, дури и ако сметате дека сте мрзеливи.

Автор: Оксана Кирикек, особено за онлајн списанието "Женски хоби".

Сакате исто?
Уморни од растење на затворен цвеќиња на старомоден начин во саксии на прозорецот?
Реклама
Реклама
Новости
Реклама
Реклама