Обігрів водостоків - гарантія безпеки мешканців будинку від падіння льоду з даху, а також необхідна умова для ефективної роботи водостічної системи. В даний час існує безліч систем обігріву водостоків і покрівлі, але ефективність їх роботи залежить в першу чергу від виду обраного кабелю, що гріє та іншого обладнання.
Існує два основних види гріючих кабелів для обігріву водостоків: резистивний і саморегулюючий.
- Резистивний кабель складається з металевої жили і ізоляції. Він володіє постійним опором і температурою нагріву, а також потужністю. Кабель нагрівається при підключенні до електрики замкненого кола.
- Більш технологічним варіантом для обігріву водостоків є саморегулюючий кабель, який складається з матриці (саморегульованого елемента), ізоляційної оболонки, зовнішньої оболонки і обплетення. Матриця змінює свій напрямок і ступінь нагріву в залежності від температури водостічної труби.
Якісний і безпечний обігрів водостоків може бути результатом роботи і того, і іншого виду кабелю, що гріє. Однак кожен з них має ряд своїх особливостей, як переваг, так і недоліків, які необхідно врахувати, щоб зробити правильний вибір.
Саморегулюючий кабель коштує дорожче резистивного, але він менш вибагливий в процесі прокладки і споживає менше електроенергії, так як не потребує додаткового датчику температури і самостійно контролює потужність і кількість споживаної електрики.
Проте, на думку більшості фахівців, найкращим варіантом для обігріву водостоків є комбінаторна система гріючих кабелів, коли в покрівельну частину встановлюються резистивні кабелі, а в водостоки і жолоби -саморегулірующіеся. Це дозволяє по максимуму використовувати переваги і того, і іншого виду кабелів, щоб забезпечити висококласну роботу обігріву водостоків.
Якщо говорити про вибір потужності кабелю, що гріє, то для резистивного виду кабелів оптимальною є потужність в межах 18-22 Вт на погонний метр. У випадку з саморегульованими кабелями - 15-30 Вт на погонний метр. Уважно варто поставитися до обігріву водостічної системи з полімерних матеріалів. У цьому випадку потужність кабелю ні в якому разі не повинна перевищувати 17 Вт на погонний метр, так як завдяки дуже високій температурі існує ризик пошкодження водостічної системи .
Варто відзначити, що система обігріву водостоку і покрівлі складається не тільки з гріючих кабелів. У неї також входять:
Кріпильні елементи і щит управління, що складається з:
- вхідного трифазного захисного автомата
- пристрою захисного відключення (чутливістю 30 мА)
- чотириполюсним контактора
- однополюсних автоматів захисту на кожну фазу
- автомата захисту ланцюга управління термостата
- сигнальної лампи
Компоненти розподільчої мережі:
- Силові кабелі, необхідні для харчування гріючих кабелів
- Сигнальний кабелі, що з'єднують датчики термостатів з блоком управління
- монтажні коробки
- Муфти, що забезпечують герметичність з'єднань всіх типів кабелів
Терморегулятор або метеостанція
- Терморегулятор регулює температуру системи обігріву водостоків (зазвичай вона коливається від --8 до +3 градусів).
- Метеостанція ж крім цього здатна відстежувати наявність опадів і контролювати процес їх танення. Це велика перевага для регіонів, де кількість опадів не сильно залежить від сезону року. Крім температурного сенсора метеостанція володіє датчиком вологості. Багато сучасні метеостанції крім цього оснащені ще і сенсором опадів, що робить обігрів водостоків ще більш ефективним.
Основною перевагою терморегулятора є його вигідна ціна, проте користувач повинен самостійно відслідковувати опади, їх наявність і кількість, відповідно включати і вимикати систему при їх наявності або відсутності. Метеостанція ж спрощує життя, повністю автоматизуючи процес роботи системи, але, як легко можна здогадатися, її ціна вище ціни терморегулятора. З іншого боку, вона точно гарантує якісний і ефективний обігрів водостоків.