Токей (Gekko gecko), народжений і виріс в тераріумі, легко приручаються.
Токей облизує своє око, видаляючи з його поверхні порошинки, що заважають дивитися. Власник ящірки може нанести на око крапельку вітаміну - це чудовий метод лікування вихованця.
Наука і життя // Ілюстрації
Токей (Gekko gecko) - одна з найвідоміших екзотичних ящірок. Цікаві повадки, ефектна забарвлення і невелика величина зробили його бажаним вихованцем для багатьох террариумистов.
Завдяки особливій будові нижньої сторони пальців токей спритно пересуває ся по камінню, корі дерев і навіть по вертикальному склу.
Наука і життя // Ілюстрації
<
>
У численному сімействі гекконових є ящірка струми, що мешкає в Південно-Східній Азії. У цієї істоти щільне, злегка приплюснуті тулуб з відносно великою головою, короткими кінцівками і помірно довгим хвостом. У порівнянні з прудкої, живородної і іншими нашими ящірками гекон здається незграбним. Однак це враження оманливе. Токи з однаковою майстерністю пересувається і по стовбурах дерев, і по скелях, і по стінах будинків, і по шибці.
Натуралісти спочатку були впевнені, що на лапках гекона є присоски. І тільки за допомогою електронного мікроскопа вдалося встановити: ніяких присосок у цій ящірки немає. Пальці гекона досліджували під 35 000-кратним збільшенням. Виявилося, лусочки на їх нижній стороні видозмінені за подобою розширених пластинок, на яких поперечними рядами розташовуються мікроскопічні щіточки, що складаються, в свою чергу, з ще більш мікроскопічних волосків ... На одному тільки пальці стінного гекона, жителя півдня Європи і півночі Африки, є більше 200 мільйонів щіточок, кожна складається з незліченної безлічі окремих волосків. Завдяки мізерно малою величиною крючкообразние волоски здатні охоплювати такі ж мізерно малі нерівності гладкою (як здається людям) похилого або вертикальної поверхні. Причому сила зчеплення досить значна. Не дарма сімейство цих ящірок вчені здавна називають сімейством цепкопалих. Втім, багато деталей механізму пересування гекона по абсолютно гладких поверхнях неясні і донині ...
На відміну від інших ящірок гекони володіють справжнім голосом. Свою діяльність вони супроводжують різноманітними звуками типу цвірінькання, клацань, писку або квакання. До речі, слово «гекон» походить від крику одного зі звичайних африканських видів ящірок. Назва «струми» (або «Токей») теж звукоподра жательное.
Більшість видів геконів веде сутінковий або нічний спосіб життя. Вони активізуються після заходу сонця, як би змінюючи в природі денних ящірок, які сховалися в притулках. У містах і селищах тропічних країн гекони стали звичайними мешканцями людських будівель. Вечорами моторні «стенолази» ловлять комах, які збираються на світло. Люди абсолютно справедливо вважають таких сусідів корисними істотами і навіть спеціально пускають ящірок в нові житлові будинки.
Великий тропічний токей харчується комахами, маленькими ящірки і жабенятами, а при нагоді поїдає яйця дрібних птахів.
Токи вельми агресивні і не люблять сусідів. Зазвичай живуть поодинці, полюючи поблизу від укриттів. Самці голосно кричать, заявляючи про своє право на територію. Спочатку вони видають своєрідне гоготание, за яким з короткими інтервалами слідують звуки, що передаються людьми, як слово «Токей». Крик повторюється іноді до десяти разів поспіль і раптово припиняється, якщо ящірка чимось налякана. Щоночі з вечора до ранку струми сотні разів вимовляють своє ім'я. І цим нерідко видають себе місцевим жителям, які відловлюють ящірок для їжі. Самки звук не видають, тому рідко виявляються в руках мисливців. Зазвичай продаються на базарі в якості «дичини» гекони сильно травмовані, так як люди відловлюють їх за допомогою жердини з ковзаючою петлею на кінці.
Геконів часто привозять з тропіків в країни, де рептилії не є стравою, а екзотичними тваринами. В даний час розведення струми в тераріумах - не проблема для досвідчених любителів США, Німеччини, Франції, Росії та інших європейських держав.
ТОКИ У тераріуміСамці струми виростають довжиною до 30-35 сантиметрів. Як правило, вони помітно більший і яскравіше самок. Верхня частина тіла забарвлена досить однотипно: на сірому, блакитному, світло-оливковій або темно-зеле ном тлі безліч дрібних червонувато-коричневих і білих плям. Іноді плями становлять виразні смуги на хвості. У цих нічних ящірок досить великі, позбавлені рухливих століття очі, які рептилія час від часу спритно промиває мовою. Зіниця вертикальний, щельовідні на світлі і розширюється в темряві.
Для утримання геконів струми необхідний досить просторий тераріум розмірами по довжині, ширині і висоті 80 x 50 x 80 сантиметрів. Незважаючи на здатність струми ходити по вертикальному склу, задню стінку рекомендується задекорувати шматками і пластами деревної кори. Тераріум бажано озеленити: сциндапсус, різні філодендрони, беложілковий маранта і карликовий повзучий фікус роблять інтер'єр красивим і підтримують високу вологість повітря. Горщики з рослинами закопують в шар дрібного гравію або верхового торфу. Токи практично не пошкоджують зелені насадження. Озеленений тераріум треба яскраво висвітлювати. Можна обійтися і без рослинності, тоді досить малопотужної лампи розжарювання (краще синього кольору), закритою зверху ковпаком. Лампу підвішують в один з кутів тераріуму для його локального обігріву. Температуру підтримують терморегулятором: вдень в різних ділянках тераріуму вона коливається від 25 до 32оC, вночі становить 22-24оC. Оптимальна вологість повітря 70-80 відсотків. Тераріум слід щодня (вранці і віче
ром) обприскувати теплою (40-50оC) водою, не допускаючи перезволоження грунту. Прорізи в стелі і в одній з торцевих стінок, затягнуті дрібною сіткою, забезпечують хорошу вентиляцію.
Токи недружелюбні і мають досить міцні щелепи, які дуже важко розтиснути, не пошкодивши їх. При спробі взяти ящірку в руки вона сильно роздувається, широко розкриває пащу, шипить, час від часу видає звуки, що квакають і навіть намагається атакувати порушника спокою.
ГОДУВАННЯ
Необхідна умова для нормального змісту геконів в тераріумі - розведення будинку комах, якими живляться рептилії. Борошняної черв'як, цвіркуни і таргани - найдоступніші корми для ящірок. У зоопарках струми час від часу ласують новонародженими мишенятами і перепелиними яйцями.
Борошняної черв'як (личинка жука великого мучного хруща) - неповноцінна їжа. Калорійність його невелика, та й співвідношення кальцію і фосфору несприятливо. До того ж у личинок, лялечок і жуків хруща дуже тверді хітинові покриви, що утрудняють переварювання цих комах і викликають запалення слизової оболонки шлунка у амфібій і рептилій. Найкраще «Мучник» перед згодовуванням потримати добу-дві на поживних кормах (морква, яблуко, м'яті варені курячі кісточки). Придбаних борошняних черв'яків зберігають в широких металевих, пластмасових або скляних банках разом з пшеничними висівками або геркулес в сухому прохолодному приміщенні (вогкість для них згубна, а підвищена температура прискорює окукливание і перетворення в жуків).
Самий відповідний корм для геконів - цвіркуни, завдяки м'яким покривом тіла вони засвоюються рептиліями і земноводними краще, ніж борошняні черв'яки. Єдиний недолік цих комах - гучне, монотонне «хоровий спів» самців, не змовкає ні на хвилину. Зазвичай розводять цвіркунів двох видів: родинної злагоди і двупятністого. Виробників містять в співвідношенні по п'ять-шість самок на одного самця. Відмінність самки - схожий на м'яку голку яйцеклад на кінці черевця. Будь здоровий самець захищає свою територію від конкурентів, якщо їх занадто багато, «баталії» відбуваються постійно.
Для групи цвіркунів підходить акваріум висотою понад 30 сантиметрів і площею дна 50 x 50 сантиметрів. Зверху його закривають дрібною сіткою. На дно стелять чистий папір і укладають різні укриття, в яких потребують комахи (смужки паперу, складені гармошкою, сфагнум, стружки, сухе листя, фрагменти картонних упаковок для яєць). Садок повинен бути чистим, добре провітрюваним, сухим і теплим. Його бажано нагрівати знизу лампою розжарювання потужністю 25 ват до температури 24-35оC. При температурі нижче 21оC цвіркуни втрачають активність, перестають харчуватися, молодь не росте. Комахою обов'язково потрібна вода для пиття. Її наливають в дрібне блюдце (дно встеляють ватою, щоб цвіркуни не потонули) або в пташину поїлку, отвір якої затикають тампоном з вати або поролону. Цвіркуни всеїдні, їм можна давати дитячу живильну суміш у вигляді порошку, крупи, свіжу зелень (через день), терту моркву, капусту, салат, сухий гаммарус, шматочки хліба. Обов'язкові білкові корми (куряча кістка із залишками м'яса). При їх відсутності цвіркуни поїдають слабкіших родичів.
Їжа повинна бути свіжою, ні в якому разі не цвілій, її кладуть в окремий посуд і поміщають в садок. Для розмноження комах в коші розставляють миски, чашки або пластмасов ші коробочки з 5-6-сантиметровим шаром землі, торфу або хорошого дрібного піску. У них будуть відкладені яєчка. Субстрат час від часу зволожують, але не поливанням, а за допомогою шприца (воду впорскують в нижній шар землі). Кірка, що утворюється на поверхні субстрату, заважає самкам відкладати яйця, тому грунт регулярно рихлять. Розвиток яєць триває близько 20 днів. До кінця зазначеного терміну посуд з яйцями переносять в окремий акваріум, де вилуплюються і ростуть личинки. Цвіркуни скупчуються в трубках, розкладених на дні садка. Їх відловлюють, затискаючи кінці трубок. Перед згодовуванням комах, щоб вони стали менш активними, тримають в холодильнику, а потім обсипають порошком гліцерофосфату кальцію.
Деякі террариумист розводять для своїх вихованців тропічних мармурових тарганів і навіть всім відомих рудих прусаків. Принципи розведення практично ті ж, що і для цвіркунів, але миски з землею і відсадники для молоді не потрібні. Тараканов містять в акваріумі, затягнувши його зверху дрібною сіткою і змастивши верхню частину стінок зсередини вазеліном: подолати таку перешкоду комахи не можуть. Вазелінове облямівку періодично оновлюють. Акваріум повинен бути щільно закритий, але необхідна і гарна вентиляція. Таргани не переносять підвищеної вологості, до того ж від неї в садку заводиться шкідник - хлібний кліщ, позбутися від якого (та й то не відразу) допомагають тільки абсолютна сухість і висока температура (35-40оC). Садок повинен стояти в теплому місці. Якщо забезпечити це неможливо, через сітку всередину пропускають електропровід з лампочкою, вміщеній в глиняний горщик.
РОЗМНОЖЕННЯУ природі струми відкладають яйця в дупла і тому подібні сховища. У тераріумі самці для розмноження потрібні будь-які вертикальні укриття у вигляді шматків кори. Протягом майже всього року, за винятком зимових місяців, ящірки спаровуються і виробляють чотири-п'ять кладок (по одному-два яйця) з інтервалом приблизно в 40 днів. Самка приклеює яйця до нерівностей деревини, і відокремити їх, не пошкодивши, вкрай складно. При температурі 28-30оC зародки розвиваються 134 дня. У період яйцекладки самки мають велику потребу в мінеральних добавках, що містять багато кальцію. Вони поїдають шкаралупу своїх яєць, з яких з'явилися дитинчата, гризуть звичайний крейда або таблетки гліцерофосфату кальцію. Довжина вилупилися геккончик 80-110 міліметрів. Різкими рухами хвоста, покритого яскравими чорними і білими поперечними смугами, малюки відлякують ворогів. Не зайвим буде згадати, що дорослі струми «безсоромно» поїдають своїх недавно з'явилися дітей, яким складно ховатися в тісному тераріумі. Тому молодь краще відсадити в інше житло.
З усього сказаного випливає, що струми - вихованець не для початківця террариумист. І вже зовсім сумна доля чекає тварини, яку люди вирішили поселити у себе в якості талісмана: в рік Дракона - гекона, а в рік Змії - вужа ...