Панченко С.А., Гайдаржи М.М.
Ботанічний сад ім. акад А.В. Фоміна Київського національного
університету імені Тараса Шевченка, Київ, Україна
Серед представників сімейства Cactaceae виділяється група епіфітних і полуепіфітних рослин (лісових кактусів) з численними тонкими, часто лістоподобнимі, слабо околюченнимі стеблами і повітряними коренями, ареал яких - східна частина Південної Америки, Центральна, південна частина Північної Америки, острови Карибського басейну. Кількість пологів і видів цих рослин дуже по-різному в розумінні різних систематиків - 37 пологів і 190 видів [Backeberg, 1976] і 10 пологів і 160 видів [Anderson, 2002]. Серед них багато відомих декоративних рослин (філокактус, Зигокактус).
У Ботанічному саду ім. акад. О. В. Фоміна зібрана значна колекція рослин з триби Hylocereeae Вackbg. п / сем. Cereoideae К. Sch., Яка налічує 72 види з 23 родів. З них 39 видами і різновидами представлений рід Rhipsalis Garth., Lepismium Pfeiff. - 13, Selenicereus (A. Berger.) Britton & Rose - 7 видами, Epiphyllum Haw. - 6 видами і 11 гібридами.
Крім стандартного розміщення рослин на стелажі за систематичним принципом (родів, видів), нами створена експозиція «Кактуси тропічного лісу». У ній представлено 661 примірників, 17 видів з 7 родів. Вік багатьох рослин близько 40 років і більше. Майже всі екземпляри цвітуть і багато видів плодоносять. Принцип експонування підбирався нами протягом ряду років, оскільки клімат Києва відрізняється інтенсивної сонячною активністю і низькою повітряної вологістю протягом літніх місяців, вода - високим вмістом солей Са і Mg, а рН водного розчину ґрунтів становить не менше 7-7,5. Такі характеристики не дуже сприятливі для нормального росту і розвитку цієї групи рослин, тому землесмесь для них, вода для поливу і підгодівлі підбираються з урахуванням цих факторів. Безпосередньо в грунті оранжереї розміщені Peireskia sacharosa (Greiseb.) Backebg., Brasiliopuntia brasiliensis (Willd.) A. Berger та Epiphyllum oxypetalum (DC.) Haw., Представники роду Selenicereus, а також в нижньому ярусі - бромелії, бегонії, пеперомии.
Решта рослини в пластмасових ємностях розміщені на висоті від 20 см до 2 м над рівнем грунту, в залежності від довжини пагонів, в підвішеному вигляді або на пнях. Рослини в експозиції використовуються як ілюстративний матеріал при ознайомленні з видозмінами пагонів (кладодії і філокладії), вивченні студентами представників порядку Caryophyllales, а також при знайомстві секолого-морфологічної групою - сукуленти і їх розповсюдженням.
Фото Є. Іванової