Жилье в Испании подешевело на треть. Общее снижение цен на недвижимость в Испании с момента начала кризиса составило 33,7%. Только за последние 12 месяцев стоимость недвижимости в Испании упала на 12,3%. При этом межгодовое снижение цен на недвижимость в ноябре (9%) уступает по значительности лишь снижению стоимости жилья в апреле (12,5%), подсчитали эксперты международной оценочной компании Tinsa. Заметнее других упала цена недвижимости на Средиземноморском побережье, где дома и квартиры подешевели более чем на 15%. Примерно настолько же снизились цены на недвижимость в столицах автономий и крупных городах. Как передает La Vanguardia, лучше обстоит дело на Балеарских и Канарских островах, где снижение стоимости жилья по сравнению с ноябрем 2011 года составило всего 9%.

Капуста брокколі: вирощування з насіння розсадою, фото, посадка і догляд у відкритому грунті

  1. Посадка і догляд за брокколі (коротко)
  2. Капуста брокколі - опис
  3. Вирощування брокколі з насіння
  4. Вирощування розсади броколі
  5. пікіровка брокколі
  6. Посадка брокколі у відкритий грунт
  7. Грунт для брокколі
  8. Як садити брокколі у відкритий грунт
  9. Як виростити брокколі
  10. полив брокколі
  11. підживлення брокколі
  12. Вирощування брокколі в Підмосков'ї
  13. Шкідники і хвороби брокколі
  14. Обробка брокколі
  15. хвороби брокколі
  16. Види і сорти брокколі
  17. Властивості брокколі - шкода і користь
  18. Брокколі - протипоказання

Брокколі, або спаржева капуста (лат Брокколі, або спаржева капуста (лат. Brassica oleracea = Brassica sylvestris) - різновид капусти городньої, однорічна овочева рослина сімейства Капустяні, у якого їстівними є не розкрилися суцвіття, а не листя, як у інших підвидів. Брокколі і цвітна капуста найближчі родичі, вірніше, брокколі є генетичною попередницею цвітної капусти. Вивели рослина брокколі шляхом гібридизації в VI-V століттях до н. е. на північному сході Середземномор'я, і ​​багато століть брокколі вирощувалася виключно на території сучасної Італії. На італійському слово broccolo означає цветонос капусти (brocco - відросток). Найперша згадка про брокколі датується 1587 роком - у французькому трактаті «Загальна історія рослин». На початку XVIII століття брокколі потрапляє в Англію під назвою італійська спаржа, в цей же час робилися спроби вирощування брокколі в Америці, проте широкого поширення там вона в той час не отримала. Лише в XX столітті в Каліфорнії виникло товарне виробництво брокколі, і з тих пір США є найбільшим виробником спаржевої капусти. Ненабагато відстають від США Індія і Китай, європейські країни Франція, Іспанія та Італія, а також Туреччина та Ізраїль.

Посадка і догляд за брокколі (коротко)

  • Посадка: посів насіння на розсаду - в першій половині березня, висадка сіянців в грунт - в середині травня. Посів проводиться конвеєрним способом кожні 2 тижні до середини червня, але з квітня насіння сіють вже безпосередньо в грунт.
  • Освітлення: яскраве сонячне світло.
  • Грунт: практично будь-які слабощелочние або нейтральні грунти.
  • Полив: регулярний і достатній, в середньому один раз в тиждень, але в спеку поливають частіше. Вечорами влітку бажано обприскувати листя теплою водою.
  • Підживлення: регулярні: перший раз - через два тижні після висадки сіянців розчином склянки коров'яку або курячого посліду і чайної ложки сечовини в відрі води; другий раз - ще через 2-3 тижні аміачною селітрою (1 сірникову коробку на відро води), третій раз - повним мінеральним добривом через дві-три тижні після другої підгодівлі. В якості органічного добрива можна використовувати деревну золу.
  • Розмноження: насінне.
  • Шкідники: капустяні білявки і совки, слимаки, равлики, попелиці, хрестоцвіті блішки, капустяні мухи.
  • Хвороби: чорна ніжка, кила, альтернаріоз, бель, біла і суха гнилі, пероноспороз, мозаїка, судинний бактеріоз і фузаріоз.

Детально про вирощування брокколі читайте нижче

Капуста брокколі - опис

Зовні капуста брокколі - та ж кольорова капуста, тільки суцвіття у неї не кремові, а зелені. У перший рік зростання стебло брокколі досягає 60-90 см висоти, і на його вершині утворюються численні суккулентниє квітконоси, які вінчають щільні групи зелених бутонів, зібраних в пухку голівку невеличкого розміру. Цю головку вживають в їжу, не чекаючи утворення квіток. Якщо бутони пожовкли, капуста для їжі вже не придатна. Після того, як головку зрізають, з бічних нирок брокколі утворюються нові суцвіття. Таким чином капуста плодоносить протягом декількох місяців.

В останні роки овоч брокколі став не менш популярний, ніж білокачанна капуста , буряк , морква , Червонокачанна капуста і інші, традиційно вирощувані на наших городах, культури. Ми поділимося з вами інформацією про те, як вирощувати брокколі з насіння, як обробляти насіння перед посівом, як садити брокколі на розсаду, як виростити розсаду броколі і як виростити брокколі на городі, а також які сорти спаржевої капусти користуються популярністю у городників і чим корисна брокколі.

Вирощування брокколі з насіння

Посів насіння брокколі - коли сіяти

Вирощування капусти брокколі з насіння починається в першій половині березня - саме тоді насіння брокколі сіють на розсаду. Сіяти насіння капусти броколі можна конвеєрним способом, в кілька термінів через кожні два тижні до середини червня, але з кінця квітня посадка брокколі здійснюється вже безрассадним способом безпосередньо в грунт. Сіяти пізньостиглі сорти капусти брокколі в місцевості з коротким і прохолодним літом ризиковано - вони можуть не встигнути дозріти, тому в таких районах краще вирощувати середньостиглу або ранню капусту.

Вирощування розсади броколі

Перед посівом насіння сортують, відбираючи для вирощування найбільші, витримують їх 15-20 хвилин в гарячій воді (50 ºC), після чого відразу опускають в холодну воду. Потім посівний матеріал на 12-15 годин занурюють у розчин Епін, потім добре промивають під проточною водою, добу витримують в холодильнику і підсушують до сипучості.

Посадка капусти брокколі здійснюється в ящик заввишки 25 см, на дно якого спочатку укладають шар дренажного матеріалу, а потім насипають нейтральний або слаболужною субстрат, що складається з дернової землі, піску, золи та перегною - грунт для брокколі повинен бути пухкий і водопроникний. В добре зволоженому субстраті роблять борозенки глибиною 1-1,5 см на відстані 3 см один від одного, кидають в них насіння, закладають їх і злегка ущільнюють грунт.

Розсада капусти брокколі вирощується так само, як і розсада капусти білокачанної. До появи сходів температура в приміщенні, де знаходиться розсада брокколі, повинна бути близько 20 ºC, але після появи сходів її на тиждень знижують до 10 ºC, після чого встановлюють такий температурної режим: в сонячні дні - 16 ºC, вночі - 9 ºC, в похмурі дні - 14 ºC. Вологість повітря повинна бути підвищеною, а грунт - весь час злегка вологим. Тривале перезволоження може привести до захворювання сіянців чорною ніжкою.

пікіровка брокколі

Коли сходам виповниться два тижні, проводять пікіровку розсади. Найкраще пікірувати їх в торф'яні горщики, в яких ви потім і пересадите сіянці на грядку. Після пікіровки розсаду броколі потрібно кілька днів захищати від сонця, спорудивши укриття з паперу, а температуру в приміщенні підвищити до 21 ºC. Коли розсада приживеться, підгодуйте сіянці добривами, що включають в себе такі мікроелементи, як молібден і бор, і будете виконувати їх днем ​​при температурі 17 ºC, а в нічний час при 9 ºC. За два тижні до висадки сіянців у відкритий грунт з ними проводять гартують процедури.

Посадка брокколі у відкритий грунт

Коли садити брокколі в грунт

Розсада брокколі в домашніх умовах вирощується 35-45 днів, поки на сіянцях не розвинеться 5-6 справжніх листків, після чого їх висаджують на грядку. Зазвичай пора наступає в середині травня, проте якщо грунт в городі недостатньо прогрілася або ночами ще бувають заморозки, не слід поспішати з посадкою.

Ділянка для брокколі вибирають сонячний. Кращі попередники для неї сидерати , морква , цибуля , Зернові, огірки , картопля і бобові. Не слід висаджувати брокколі після будь-якої капусти і таких овочів, як буряк , редька , томати , ріпа або редис - після цих культур допустимо висаджувати брокколі на ділянці тільки через чотири роки.

Грунт для брокколі

Грунт для брокколі повинна бути нейтральною або слаболужною - pH в межах 6,7-7,4 одиниць. Підготовку грунту на ділянці починають з осені: під перекопування вносять гній або компост з розрахунку 4-5 кг на м². Якщо грунт на ділянці кисла, внесіть в неї вапно.

Як садити брокколі у відкритий грунт

Посадка розсади броколі здійснюється за схемою 35х60 см в похмурий день або під вечір. У кожну лунку вносять 5-10 г повного мінерального добрива, добре перемішують його з землею, потім опускають в лунку розсаду, присипають її грунтом, ущільнюють його і поливають. Якщо ви боїтеся поворотних заморозків, накрийте сіянці плівкою, тому що при температурі -2 ºC вони можуть загинути.

Вирощування капусти брокколі у відкритому грунті передбачає також посів насіння безпосередньо у відкритий грунт, коли мине загроза поворотних заморозків - на початку або в середині травня. Насіння перед посадкою слід обробити, як вже було нами описано в попередніх розділах. Коли з'являться сходи, їх проріджують, щоб збільшити для сіянців площа живлення. Якщо не хочете возитися з проріджуванням, сійте брокколі за схемою 30х50 см.

Як виростити брокколі

Догляд за брокколі

Вирощування капусти брокколі та догляд за нею майже не відрізняються від культивування цвітної капусти: вам доведеться рихлити ґрунт на грядці, боротися з бур'янами, поливати і підгодовувати капусту. Через двадцять днів після висадки, а потім ще через десять днів кущики брокколі на городі підгортають, щоб розм'якшити грунт в прикореневій зоні.

Особливість капустяних сіянців в тому, що вони на ранній стадії розвитку бояться палючого сонця, і вам доведеться захищати їх від нього, накриваючи ялиновим гіллям або старими відрами. Крім того, коли настане справжня спека, вам потрібно буде не тільки поливати брокколі, але і зволожувати навколо неї повітря - чим частіше, тим краще. Розпушування грунту в прикореневій зоні капусти здійснюється на глибину 8 см. І рихлити ділянку, і прополювати брокколі на дачі найзручніше через добу після поливу.

полив брокколі

В середньому брокколі у відкритому грунті поливають один раз в тиждень, але коли температура повітря піднімається вище 25 ºC, може виникнути необхідність більш частого зволоження - воно повинно бути регулярним і достатнім, проте не слід перетворювати грунт на ділянці в рідку бруд. І пам'ятайте, що напоїти рослину можна не тільки через коріння, але і через листя - обприскуйте їх вечорами.

підживлення брокколі

Вирощування і догляд за брокколі передбачає регулярні підгодівлі рослини. Перший раз капусту удобрюють через два тижні після висадки сіянців в грунт розчином коров'яку з розрахунку 1 стакан органіки на відро води. У готовий розчин слід додати чайну ложку сечовини . Замість коров'яку можна використовувати курячий послід, розчинивши одну його частину в 20 частинах води. Якщо ви сіяли насіння прямо в грунт, то добрива можна вносити не раніше, ніж через три тижні з моменту появи сходів.

Друга підгодівля здійснюється селітрою через 2-3 тижні після першої підгодівлі. Дозування - 1 сірникову коробку селітри на повне відро води. В кінці літа потреба брокколі в азоті знижується, але виникає необхідність в калійно-фосфорних добривах. Для третьої підгодівлі в 10 л води розводять 40 г суперфосфату, 20 г аміачної селітри і 10 г сульфату калію.

Після зрізу центральної головки добрива вносять для стимулювання росту бічних пагонів: у 10 л води розводять 10 г аміачної селітри, 20 г суперфосфату і 30 г сульфату калію. Під кожен кущ виливають 1 л рідкого добрива.

Підгодовують брокколі також деревною золою, розсипаючи її по ділянці в кількості 1 склянки на м².

Вирощування брокколі в Підмосков'ї

Читачі запитують, чи можна брокколі, які добре ростуть в теплих районах, вирощувати в місцях з коротким і прохолодним літом. Висока холодостійкість культури робить можливим вирощування капусти броколі в місцевості з холодним кліматом. З успіхом культивують брокколі в Підмосков'ї, на Уралі і навіть в Сибіру. Тим більше, що з існуючих сьогодні двохсот з гаком сортів цього виду капусти можна вибрати самі холодостійкі форми і гібриди.

Шкідники і хвороби брокколі

шкідники брокколі

Вирощування брокколі може ускладнити боротьба з шкідниками, яких у капусти, на жаль, чимало. Незважаючи на стійкість до комах-паразитів, їй іноді можуть докучати попелиці, хрестоцвіті мошки, капустяні мухи, метелики білявки і совки, а також равлики і слимаки.

Попелиця - дуже поширений шкідник, який може знищити будь-яка рослина. Колонії попелиці покривають стебла, листя і суцвіття брокколі, виділяючи на них воскообразное речовина. Листя знебарвлюються, набувають рожевого відтінку і скручуються. Розмножується тля дуже швидко - за один сезон вона дає до 16 поколінь, які невпинно ведуть свою руйнівну діяльність.

Капустяна муха не так страшна сама по собі, як небезпечні її личинки, які пошкоджують всі капустяні рослини і такі овочі, як редис , бруква і ріпа . Причому страждають від них як дорослі екземпляри, так і сіянці. Личинки пробираються до коріння рослин, об'їдають їх і прогризають ходи в стеблах рослин.

Хрестоцвіті блішки і її личинки виїдають в капустяних стеблах поглиблення, після чого рослини сохнуть і відмирають. Ушкоджують ці блішки, крім капустяних рослин, також хрін, крес-салат, дайкон і турнепс .

Капустяна білявка, або метелик-капустница, відкладає на наземних частинах хрестоцвітих культур яйця, з яких з'являються гусениці, що об'їдають листя рослин в основному по краях.

Капустяна совка - нічний метелик, гусениці якої пошкоджують майже всі види капусти, а крім того цибуля , Салат і горох .

Слимаки і равлики об'їдають листя великих екземплярів капусти, залишаючи на них дірки, а дрібні кущики знищують дочиста.

Обробка брокколі

Позбутися від попелиці можна різними способами: якщо її трохи, просто роздушіть її на листі капусти, але якщо кількість попелиці значне, обробіть брокколі настоєм картоплиння або зольно-мильним розчином. Якщо обприскування рослинними інсектицидами не допомогло, завжди можна придбати препарати типу Іскра-біо або Актеллік, наприклад, і використовувати їх для обробки рослин згідно з інструкцією.

Капустяну муху знищують обприскуванням брокколі одновідсоткового розчинами препаратів амбуш або Ровікурт, непогано справляються з проблемою також Корсар і анометрином.

Хрестоцвіті блішки можна відлякати порошком пижма або чистотілу, розсипавши їх в міжряддях. У запущених випадках доведеться звертатися до однопроцентним розчинів актеллика або Фоксіма.

Проти капустянки і совки ефективна обробка брокколі амбуш, Белофосом, Талкордом, анометрином, Ровікуртом, Фоксімом і іншими подібними препаратами відповідно до інструкції.

Від слимаків та равликів брокколі захищають агротехнічними методами: зробіть по периметру грядки канавки, насипте на їх дно один з цих порошків: вапно, тютюновий пил, мелений гіркий перець або деревну золу - це стане непереборною перешкодою для черевоногих молюсків на шляху до ділянки з капустою.

Крім описаних шкідників, в певних умовах капусту брокколі можуть вражати бабануха, хвиляста і чорна блішки, довгоніжка шкідлива, капустяна міль, капустяна огневка, капустяний і ріпаковий клопи, кореневої і ріпаковий скритнохоботнік, капустянка звичайна, совки звичайна, озима і гамма, ріпаковий квіткоїд, тютюновий трипс і темний щелкун.

Застосування хімічних і біологічних препаратів виправдано тільки в разі масового засилля комах, коли необхідно терміново рятувати урожай. Як виростити капусту брокколі, не використовуючи для її захисту шкідливих для рослин і екології коштів? Головне - дотримання агротехніки культури, а також неухильне виконання заходів по догляду, якими не можна нехтувати: передпосівної обробки грунту і насіння, прополки бур'янів протягом всього сезону, обов'язкової осіннього перекопування ділянки, видалення з грядки в кінці сезону рослинних залишків.

хвороби брокколі

Вирощування брокколі у відкритому грунті іноді ускладнюється схильністю культури таких хвороб, як чорна ніжка, кила, альтернаріоз, бель, біла і суха гнилі, пероноспороз, мозаїка, судинний бактеріоз і фузаріоз.

Чорна ніжка - захворювання, що вражає в першу чергу розсаду броколі, розм'якшує шийки сіянців, від чого вони чорніють, а їх стебло стоншується і вилягає.

Способи боротьби. Догляд за розсадою передбачає своєчасне проріджування сіянців. Дуже важливо не допускати перезволоження грунту. Хворі рослини необхідно видалити, а грунт пролити рожевим розчином марганцівки (3-4 г перманганату калію на 10 л води), після чого не слід поливати розсаду протягом тижня. У профілактичних цілях рослини обприскують Фітоспорін, Бактофітом, Фітолавіном-300 або Планріз.

Кіла утворює на брокколі овальні або кулясті нарости, які з розвитком захворювання стають бурими і починають гнити. Примірники, уражені килою, починають в'янути і виглядають недорозвиненими.

Способи боротьби. Вилікувати хворі рослини вам не вдасться, а ось попередити зараження майбутніх посівів можна: висаджуйте на ділянці після брокколі пасльонові культури ( картопля , баклажани , помідори , фізаліс або перець ), І вони за три роки очистять грунт від збудників кили, а цибуля, мангольд, часник , шпинат і буряк зроблять це за два роки.

Бель утворює на квітконіжках, листках, стеблах і сім'яниках хворих рослин наліт, схожий на плями масляної фарби. З розвитком захворювання ці частини стають бурими і сохнуть, а листя здуваються і викривляються.

Способи боротьби. Хворі кущі потрібно негайно видалити, а інші рослини обробити медьсодержащими препаратами. Превентивним заходом є дотримання сівозміни, а також боротьба з бур'янами.

Альтернаріоз проявляється дрібнімі бурімі некротичними плямами на наземних частин брокколі. Згідно смороду розростаються и превращаются в концентрічні плям коричневого кольору, вкріті спорами грибка. Захворювання переноситься комахами-шкідниками.

Способи боротьби. Перед посівом прогрівайте насіння протягом 20 хвилин в гарячій воді, як було описано вище. Дотримуйтесь агротехнічні умови культури - прополювати грядки і восени видаляйте з них рослинні залишки.

Пероноспороз, або несправжня борошниста роса, покриває листя брокколі жовтуватими плямами, на яких з нижньої частини листових пластин утворюється білий наліт.

Способи боротьби. В якості профілактики здійснюйте передпосівний обробіток насіння, а уражену розсаду запилювати триразово з інтервалом в тиждень деревною золою, меленою сіркою або сумішшю вапна з сіркою. У разі сильного ураження обробіть брокколі розчином однієї ампули Топаза в 10 л води.

Біла гниль проявляється на брокколі по-різному: нальотами павутини з нижньої сторони листової пластини, гниттям стебел. Найчастіше джерелом інфекції є кислий грунт, перенасичений азотом, а зараження зазвичай відбувається в прохолодну погоду.

Способи боротьби. Для боротьби з хворобою використовують обробку рослин препаратами, що містять мідь, а профілактика передбачає дотримання сівозміни, вапнування кислих грунтів, своєчасну прополку і видалення з ділянки рослинних залишків.

Суха гниль визначається по блідим плям з чорними точками на листках брокколі, а стебло поводиться так само, як і при захворюванні чорною ніжкою - ріст рослин сповільнюється, їх тканини руйнуються, і на них утворюються сухі ділянки.

Способи боротьби. Проти сухої гнилі ефективні ті ж заходи, що і при захворюванні брокколі пероноспорозом.

Мозаїка спочатку виглядає, як ледь помітні плями на межжілковий області. З розвитком хвороби листя деформуються, на них з'являється темно-зелена облямівка, листова пластина покривається некротичними плямами світлого кольору.

Способи боротьби. Лікувати вірусні хвороби марно, уражені екземпляри слід негайно викопувати і спалювати. В якості профілактики регулярно видаляйте з грядки бур'яни і не допускайте, щоб на брокколі оселилася тля або інші шкідливі комахи, які переносять збудників мозаїки.

Судинний бактеріоз можна визначити по жовтіючого краях листя, які поступово стають на дотик схожими на пергамент, жилки на листках темніють, уражені частини рослин відмирають.

Способи боротьби. Обробіть брокколі біологічними препаратами Планріз або Тріходермін так, як написано в інструкції. Прогрівайте насіння перед посівом, дотримуйтесь сівозміну і не залишайте до весни на ділянці залишки брокколі.

Фузаріозне в'янення, або трахеомікоз, забарвлює листя брокколі в жовто-зелений колір, іноді тільки з одного боку. Листя стає млявим, розвиваються нерівномірно, деформуються і обпадають.

Способи боротьби. Ефективним заходом є обробка брокколі фунгіцидами з групи бензімідазолу, а в якості профілактики обов'язково дотримання агротехніки культури і негайне видалення з грядки хворих екземплярів з їх подальшим знищенням.

Вирощування брокколі у відкритому грунті при неправильному догляді майже напевно ускладниться яким-небудь з описаних вище захворювань, а адже догляд за брокколі не так уже й складний, і дотримання правил обробітку цієї культури може позбавити вас не тільки від хвороб брокколі, а й від її шкідників.

Види і сорти брокколі

Брокколі багато в чому перевершує улюблену нами кольорову капусту:

  • вона не боїться холодів;
  • вона досить стійка до шкідників;
  • брокколі володіє високою врожайністю і ремонтантной здатністю;
  • вона невимоглива до умов вирощування;
  • крім суцвіть брокколі, в їжу можна також вживати її молоді пагони до 15 см завдовжки.

Брокколі зустрічається в двох різновидах: звична для нас форма Калабрезі з щільним суцвіттям на товстому стеблі і італійська, або спаржева брокколі, що формує безліч стебел з невеликими голівками-суцвіттями. А всього, як ми вже писали, налічується близько 200 сортів капусти броколі. По термінах дозрівання сорти діляться на ранні, середньостиглі та пізні. Пропонуємо вам кращі сорти брокколі, які ви зможете вирощувати на вашій ділянці.

Найбільш популярними сортами раннього терміну дозрівання вважаються:

  • Тонус - один з найсмачніших і врожайних сортів брокколі, дозріває від 70 до 90 днів, з великою темно-зеленою голівкою середньої щільності масою до 200 г. Після зрізання центрального суцвіття швидко наростають бічні нащадки масою 50-70 г;
  • Брокколі F1 - гібрид середньої врожайності з великої головкою середньої щільності малахітово зеленого кольору. Вживають цю капусту як в свіжому вигляді, так і в переробленому;
  • Лінда - цей сорт брокколі середньої висоти дозріває за 95 днів. Середня маса головки - 300-400 г, бічні нащадки досягають 70 м Використовують сорт Лінда для їжі в свіжому вигляді, для консервування і заморожування;
  • Вітамінна - ця брокколі зріє від 72 до 90 днів, у неї щільна темно-зелена центральна головка вагою від 130 до 250 г. Через півтори-два тижні після зрізки центральної головки наростають бічні суцвіття діаметром 4-5 см;
  • Кучерява голова - стійкий до основних хвороб і несприятливих кліматичних умов сорт з щільною зеленою голівкою вагою до 600 г, дозріває за 80-95 днів. Після зрізання основного суцвіття капуста цього сорту швидко утворює безліч бічних головок. Сорт підходить для тривалого зберігання.

Крім описаних, ви можете спробувати вирощувати у себе на ділянці такі ранні сорти брокколі, як Саммер Кінг, Команчі, Грін Спроутінг, Вярус, а також гібриди Імператор, Корвет, Лазер, Триб'ют і Фієста.

Краща капуста брокколі середньостиглих сортів:

  • Сенші - спеющей приблизно 110 днів високорослий сорт з великої, твердої куполоподібної головкою темно-зеленого кольору, придатний для тривалого зберігання;
  • Компакта - дозріває приблизно за 100 днів після посіву компактний сорт з куполоподібної центральної головкою темно-зеленого кольору. Сорт придатний для густий посадки;
  • Калабрезе - капуста цього сорту визріває протягом 90 днів. Головки у брокколі цього сорту середньої щільності, темно-зеленого кольору, вагою до 400 г, бічні головки в кількості 6-7 штук досягають в масі 100 г;
  • Грін - надзвичайно врожайний сорт, який утворює розетку листя висотою до 60 см і центральну головку вагою до 300 г;
  • Атлантик - висота стебла цього сорту 50-60 см, головки великі і щільні - центральна вагою до 400 г.

У культурі популярні також сорти і гібриди середньостиглої брокколі Аркадія, Балбоа, Генуї, Гринбелт, Гном, Грін Фаворит, Монтон, Фортуна і Цезар.

Пізня брокколі представлена такими сортами:

  • гібрид Лаки - сорт з великої і щільною центральної головкою масою до півкілограма, зеленого кольору і ніжної структури;
  • гібрид Монтеррей - урожайний сорт з великої центральної головкою вагою до 500 г, проте бічних відростків ця брокколі не дає;
  • Континенталь - центральна головка у цього сорту теж щільна і велика - сягає по вазі 500 г;
  • гібрид Марафон - у цих рослин розетка листя піднесена, центральна головка щільна, зелена, з ніжною текстурою, вагою до 700 г.

Властивості брокколі - шкода і користь

Корисні властивості брокколі

Брокколі з часів Стародавнього Риму вважається королевою капусти, оскільки має корисні властивості. До її складу входять вітаміни групи B, вітаміни E, A, PP, K, C і U. Вітаміну C в брокколі міститься навіть більше, ніж в лимонах і апельсинах, а вітамін U, якого в брокколі не менш, ніж в спаржі, відмінно сприяє загоєнню виразок. Крім вітамінів, брокколі містить такі макро- і мікроелементи, як калій, кальцій, магній, натрій, марганець, фосфор, залізо, цинк, селен і мідь.

Багата брокколі бета-каротином, хлорофілом, клітковиною, амінокислотами, білком, що містить изолейцин і лізин, а також холін і метіоніном, що перешкоджають накопиченню в організмі холестерину.

Всі ці вітаміни і елементи життєво необхідні людині, а в брокколі вони знаходяться в найбільш усваиваемом для організму вигляді. Безперечна користь від брокколі в тому, що вона є незамінним продуктом для діабетиків, оскільки входять до її складу компоненти нормалізують рівень інсуліну в організмі і захищають стінки судин від пошкоджень, що утворюються в результаті підвищеного вмісту цукру в крові. Людям, які постраждали від опромінення або живуть в районах з підвищеним радіаційним фоном, лікарі радять регулярно їсти брокколі, оскільки вона має властивість виводити з організму шлаки, іони важких металів і вільні радикали.

Брокколі також сприяє зняттю набряків, що є супутниками целюліту, і якщо ви включите в свій раціон цей смачний і корисний продукт, ваша шкіра поступово стане гладкою і підтягнутою.

В результаті останніх медичних досліджень вчені встановили, що броколі за рахунок вмісту в ній сульфорафана, гальмуючого розвиток ракових клітин, дуже ефективна в боротьбі з такими хворобами, як рак шкіри, грудей і яєчників, сечового міхура і простати. Міститься це цінну речовину не в суцвітті, а в пагонах і стеблах брокколі. У тих хворих, які вживали в їжу брокколі не менше двох разів на день, зростання пухлин припинявся.

Брокколі - протипоказання

Не використовуйте брокколі при приготуванні овочевих бульйонів, оскільки при варінні капусти в воду виділяється шкідливі для людини речовини аденін і гуанін. Крім того, при тривалому кип'ятінні, а також при запіканні в мікрохвильовій печі гине велика частина корисних речовин, що містяться в броколі. Не рекомендується обсмажування капусти у великій кількості жиру на сильному вогні, оскільки в процесі смаження утворюються канцерогени, і від цього продукт, який повинен лікувати, стає шкідливим.

Для того щоб не заподіяти собі шкоду від брокколі, необхідно вживати її в свіжому вигляді або правильно готувати, однак людям з підвищеною кислотністю шлунка або порушеною функцією підшлункової залози взагалі не рекомендується вживати її в їжу. Післяопераційним хворим також потрібно дуже обережно включати в свій раціон брокколі, оскільки в цей період сирі овочі, що містять грубу клітковину, можуть виявитися занадто важкими для організму. Для тих же, хто здоровий, але хоче стати ще здоровіше, пропонуємо кілька корисних і смачних страв з брокколі.

Запіканка. 200 г брокколі відварюють пару хвилин в підсоленому окропі, відкидають на друшляк і сушать. 200 г шинки нарізають соломкою. 100 г вершків збивають з яєчним білком. Форму змащують олією, викладають в неї брокколі, зверху на неї - шинку, заливають все збитими білками, підсолюють за смаком, посипають будь-якою зеленню і тертим сиром в кількості 100 г і запікають у духовці при 180 ºC.

Суп з брокколі. 400 г продукту промивають, розбирають головку на дрібні суцвіття і відварюють 2-3 хвилини в підсоленому окропі з будь-якими спеціями. Окремо 30 г Мигдаль на 20 хвилин заливають окропом, потім очищають від шкірки, перемелюють в блендері, додають до мигдалю відварені брокколі і, поступово вливаючи бульйон, що залишився від варіння брокколі, подрібнюють суміш до консистенції пюре, додають в нього чайну ложку рослинної олії і 10 г масла Волоська горіхів . Перед подачею суп посипають насінням кунжуту.

После цієї статті зазвічай читають

Додати коментар

Як виростити капусту брокколі, не використовуючи для її захисту шкідливих для рослин і екології коштів?
Реклама

Реклама
Новости
Реклама
Реклама