- опис Однорічна овочева рослина крес-салат відноситься до роду Блощичник сімейства хрестоцвітних....
- Агротехніка
- Відео «Кресс-салат в домашніх умовах»
опис
Однорічна овочева рослина крес-салат відноситься до роду Блощичник сімейства хрестоцвітних. Його використовують в кулінарії, косметології, народна медицина широко використовує, борючись з багатьма недугами. У їжу вживають молоді листки з білим стеблом. Відомо воно з давніх-давен, ще Гіппократ вважав, що крес-салат очищає кров, повертає силу стражденним.
Все це завдяки дивовижному поєднанню корисних для людини елементів. У складі крес-салату вчені виявили каротин, вітаміни А, Е, С, К, D, РР, майже всі вітаміни групи В, величезна кількість мінералів, а крім них ще білки, цукру, ефірні і жирні олії, флавоноїди, глікозид пропсолін і алкалоїд лепідін. Важко повірити, що ніжні зелені листочки на білих тоненьких стеблинках містять так багато всього, що потрібно людському організму.
Їдять зазвичай тільки молоді листочки. Рослина, яка досягла зрілості, квітуче і плодоносні, стає не таким ніжним, концентрація корисних речовин в листі падає. З насіння роблять масло, але для цього потрібно мати обладнання, вдома їх наполягають на рослинному маслі. Смак молодих росточков гострий, пікантний, нагадує хрін, редьку або гірчицю. Культивують звичайно три види крес-салату:
- кучерявий;
- цельнолістний;
- посівної.
Кучерявий салат має сильно порізані листя, що відображає назва, його сорту бувають ранньостиглими або середньостиглих. Ранньостиглі встигають через 3 тижні після того, як з'являться перші сходи. Цельнолістний має більші, не такими ошатними листям. Серед його сортів є як ранньостиглі (найбільше відомий сорт «Дукат») так і пізньостиглі. Посівний крес-салат відомий такими скоростиглими сортами, як «Данський», «Забава». Насіння різних видів не мають помітних відмінностей, а ось підросли рослини відрізняються своїм зовнішнім виглядом. Листя в залежності від сорту бувають яскраво-зелені, жовтувато-зелені або навіть сизі.
Заморозки крес-салату не страшні, посіяти його на ділянці можна як тільки зійде сніг, він стає першою вітамінної зеленню, яку навесні вживають в їжу. Росте дуже швидко, абсолютно не вимогливий до грунту. 100 г зелені містить всього 32 кілокалорії, ось чому він просто не замінимо при схудненні.
Все це разом і робить крес-салат таким популярним і затребуваним. Родом з Азії, цей дивовижний овоч прижився у всіх кухнях світу. В Європі його вводять в салати, подають з м'ясом і рибою, прикрашають ним бутерброди і супи. Французи роблять з нього суфле, підливи і муси. Китайці подають його з цукром в якості десерту - це поєднання дивує європейців, але стає все популярнішим.
Кресс-салат відомий антиоксидантною і м'яким заспокійливим властивостями, при регулярному вживанні здатний нормалізувати сон і кров'яний тиск, зняти депресивний стан. Народна медицина широко застосовує його як протизапальний, відхаркувальний, сечогінний, ранозагоювальний, антисклеротичної, заспокійливого засобу. Листям лікує безліч шкірних захворювань, рани і виразки, застарілий кашель, проблеми з жовчним міхуром і болями в суглобах. Офіційна медицина рекомендує регулярно вживати крес-салат для профілактики очних захворювань і багатьох видів раку. Стоматологи радять їсти листя, проросле насіння крес-салату для профілактики пародонтозу і зміцнення зубної емалі.
Косметологія використовує листя, сік і масло насіння цього чудо-салату для догляду за шкірою і волоссям. Борючись з прищами і висипом вугрів він показує чудовий результат. Все це коштує того, щоб подумати над вирощуванням крес-салату будинку.
Відео «Як пророщувати крес-салат»
Відео-рекомендації по пророщування крес-салату в домашніх умовах.
Агротехніка
Вирощувати крес-салат на підвіконні можна цілий рік, з моменту посадки до вживання проходить максимум 2 тижні. Це може позбавити від сезонного авітамінозу, вилікувати від багатьох недуг, допомогти при схудненні. А завадити може лише дуже висока температура повітря.
Для початку потрібно купити насіння. На пакеті обов'язково вказаний термін придатності, бажано, щоб до його кінця залишалося хоча б півроку. Крім того потрібно уважно оглянути упаковку - якщо насіння подмоклі, то перестали бути відповідним матеріалом для посіву. Переконавшись, що насіння зберегли свою придатність, можна приступати до вибору і підготовки посуду.
Посадити крес-салат можна в землю, щоб він ріс, майже як на городі. Для цього потрібно в невисокий квітковий горщик покласти шар керамзиту для дренажу, зверху багатий гумусом грунт товщиною 3 см. До цього бажано замочити насіння в теплій відстояною воді, вони наситяться нею, поки для них готується грунт. На підготовлений грунт виливають воду з насінням так, щоб насіння по можливості розподілити рівномірно. Зверху на насіння викладають сантиметровий шар землі, поливають, закривають целофаном або харчовою плівкою, прибирають в темне місце з температурою повітря +7 градусів.
На наступний день плівку потрібно зняти, посіви полити, потім закрити знову. Через пару днів з'являться сходи, їх можна прорідити, щоб між росточками було відстань 1 - 2 см. Потім горщик можна розкрити, перенести в більш тепле і світле приміщення, температура не повинна бути вище +15 градусів. Протягом наступного тижня (приблизно) потрібно стежити, щоб в кімнату потрапляв свіже повітря, поливати сходи, рихлити землю, якщо вона ущільнюється, повертати горщик на 180 градусів по відношенню до сонця. Коли рослини досягнуть висотою 7 - 10 см, а це відбувається зазвичай через 2 тижні після посіву, можна різати урожай гострим ножем або ножицями і їсти. Зрізати потрібно рівно стільки, скільки піде в їжу відразу, зберігати його не потрібно.
Кресс-салат на балконі можна виростити і без землі. Підійде будь-який неглибокий пластиковий контейнер. На його дно потрібно укласти шаром в 2 см марлю, вату або будь-яку бавовняну ганчірочку, рясно змочити водою, зверху покласти насіння, попередньо замочені на кілька хвилин теплою водою. Потім контейнер закривають плівкою і прибирають в темне місце. Після появи перших росточков плівку знімають і доглядають за паростками таким же чином, як в попередньому описі.
При бажанні можна обійтися і без ганчірочки. Самий кумедний спосіб вирощування - посіяти насіння крес-салат в чайне ситечко, поставити його в чашку, пролити наскрізь теплою відстояною водою так, щоб дно сита стосувалося поверхні води. Через пару днів повинні з'явитися дружні сходи. Головне - не забувати обприскувати їх водою (або додавати її в чашку), повертати на 180 градусів щодня і не допускати спеки.
Через тиждень-півтора все це можна їсти прямо з корінцями. Якщо є кілька ситечок, можна налагодити вирощування так, щоб до столу, наприклад, до сніданку, завжди була порція вітамінної зелені. При такому вирощуванні їдять ще більше молоду зелень, ніж при вирощуванні в землі. При бажанні можна взагалі не відрощувати листочки, а з'їдати пророслі насіння - це теж дуже корисно.
Відео «Кресс-салат в домашніх умовах»
Відео-огляд з посіву насіння крес-салату і процес подальшого їх вирощування в домашніх умовах.