- Лампи для освітлення і вирощування рослин: види
- лампи розжарювання
- Люмінесцентні лампи t8 для рослин
- Газорозрядні лампи (ртутні (ДРЛ), натрієві (ДнаТ) і металогалоїдні)
- Світлодіодні лампи (LED)
- Колірна температура ламп
- Яка потрібна потужність лампи для вирощування і освітлення рослин?
- Яку вибрати лампу для рослин і квітів?
- Яку краще купити лампу для рослин? підсумки
- Корисні поради по штучному освітленню рослин
Представляємо лампи для освітлення і вирощування рослин: LED фітолампи, Osram fluora, люмінесцентна, розжарювання і газорозрядні. Розповімо яка лампа краще підходить для вирощування, освітлення і зростання рослин і квітів.
Лампи для освітлення і вирощування рослин: види
Зміст статті:
Кожен досвідчений квітникар усвідомлює важливість висвітлення і роль лампи для кімнатних рослин і квітів, особливо восени, взимку і навесні.
Саме в ці часи року багато рослин потребують додаткової підсвічуванню або навіть постійному штучному освітленні за допомогою спеціальних фітоламп.
У зв'язку з цим виникає питання: «Яку краще використовувати лампу для освітлення і вирощування рослин і квітів?».
Для додаткового освітлення кімнатних рослин можна використовувати різні типи ламп: розжарювання, люмінесцентні, газорозрядні і світлодіодні.
Кожен з типів ламп має свої переваги і відрізняється по ефективності використання.
лампи розжарювання
Стандартна лампа розжарювання відрізняється низькою ефективністю і має масу недоліків (мала інтенсивність світла і термін служби, нагрів, спектр світла сприяє тільки вертикального росту рослини (багато червоного і дуже мало синього кольору), велике споживання енергії).
Їх можна використовувати тільки при великій кількості світла взимку в південних широтах (довжина світлового дня 10-12 годин) в оранжереях і зимових садах як вечірньої підсвічування.
Лампи розжарювання добре підходять для короткостебельних з довгими листям рослинами або длінностебельних ліан.
Лампи розжарювання для рослин мають спеціальну поверхню, що відбиває і дають спектр світла з піком в синьому і червоному діапазонах.
- В основному лампи розжарювання застосовують як додаткове джерело світла з червоними променями разом з лампами холодного (4000 або 6400К) світіння.
Люмінесцентні лампи t8 для рослин
Спектр лампи близький до денного освітлення (6500К - денне світло), економне споживання електроенергії.
Більшість кімнатних рослин добре ростуть і багато цвітуть (сенполія, бальзамін). Це базовий варіант для штучного освітлення кімнатних рослин і розсади.
Є спеціальні фітолампи для кімнатних рослин, наприклад: osram fluora.
Випромінюється світло фітоламп проходить в червоному і синьому спектрі (ми бачимо рожево-фіолетовий колір), який активізує фотохімічні процеси і покращує ріст і розвиток рослин.
ЛЮМІНЕСЦЕНТНІ ЛАМПИ OSRAM FLUORA ДЛЯ РОСЛИН
Для тих, у кого багато молодих рослин або з великою потребою в світлі, то краще купити спеціальні фітолампи по типу osram fluora для рослин.
Люмінесцентні лампи osram fluora для рослин стоять в 10-12 разів дорожче звичайних люмінесцентних, але мають кращу спектром серед всіх видів ламп.
Баланс синього і червоного кольору з піками цих двох кольорів наближений до ідеального співвідношенню. Їх також можна комбінувати зі стандартною лампою 765 або 840, 865.
- OSRAM L 18 W / 77 FLUORA - 18 Ватт (60 см), або OSRAM L 36 W / 77 FLUORA - те ж саме, 36 Ватт (120 см) Т8 тип.
.
.
Газорозрядні лампи (ртутні (ДРЛ), натрієві (ДнаТ) і металогалоїдні)
Вони поділяються на ртутні (ДРЛ), натрієві (ДнаТ) і металогалоїдні.
1. ртутні лампи
У даній групі вони менш ефективні і корисні.
2. натрієві лампи
Даний тип ламп має ряд переваг. Натрієві лампи високого тиску відрізняються дуже високою ефективністю, потужністю світлового потоку і великим ресурсом (12-20 тисяч годин).
Їх найчастіше використовують при висвітленні великої площі: теплиці, оранжереї, зимові сади. У житлових приміщеннях їх використовувати не рекомендують через дуже високою світловіддачі. Можна спробувати на глухий лоджії або балконі.
Спектр лампи містить багато корисних променів, її корисно застосовувати для коренеутворення і цвітіння рослин.
- Для максимальної ефективності їх потрібно поєднувати з ртутними або металлогалоідний лампами.
Натрієва лампа потужністю 250 Вт в спеціальному світильнику забезпечує освітленість на рівні 15 тис. Люкс на майданчику в 1 кв.м.
3. металлогалоідний ЛАМПИ
Даний тип ламп на думку фахівців, є найдосконалішим для штучного освітлення рослин.
Металогалоїдні лампи мають високу потужність, великим ресурсом і оптимальним спектром світіння, а й досить високою ціною.
Зараз випускають лампи з керамічним пальником (Philips (CDM), OSRAM (HCI)) з високим коефіцієнтом передачі кольору (CRI = 80-95). Вітчизняні аналоги можна зустріти серії ДРИ.
Світлодіодні лампи (LED)
Передова технологія LED має низку переваг. Світлодіодні лампочки мають величезний термін служби і мінімальне енергоспоживання.
Щоб рослина отримувала червоні і сині промені потрібно, щоб в світильнику були одночасно світлодіоди цих двох кольорів в пропорції 8: 1 або 8: 2.
РЕКОМЕНДУЄМО ПОДИВИТИСЯ: СВІТОДІОДНА фітолампи ДЛЯ РОСЛИН - ВІДГУКИ І РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ!
.
.
Колірна температура ламп
Колірна температура вимірюється в Кельвіна (К).
2700К - «теплий» світло / Warm light - випромінювання переважає в червоній частині спектра, світло лампи розжарювання. Інші типи ламп дають світіння наближений до світла лампи розжарювання. Даний тип світіння використовується для цвітіння.
4100К - «нейтральний білий» світло / Cool light - випромінювання по всьому спектру, з переважанням в зеленій частині.
6400К - «денний або холодний білий» світло / Day light - випромінювання переважає в синій частині спектра, що підходить для вегетативного росту.
8000-25000K - ультрафіолет / Black light - ультрафіолетове випромінювання.
.
.
Яка потрібна потужність лампи для вирощування і освітлення рослин?
На вибір потужності лампи впливають: висота світильника над рослиною, наявність відбивача і група, до якої належить рослина (яскраве світло, помірний або слабкий (півтінь)).
УНІВЕРСАЛЬНА ФОРМУЛА
На 1 м2 вирощуваних рослин середньої групи освітленості потрібно 400 Вт потужності лампи розжарювання або 5500 люменів.
Тобто на полицю довжиною 1 метр і шириною 0,5 метра з рослинами знадобиться 2750 люменів.
Висота 30 см зменшує світловий потік від лампи мінімум на 30% і вийде, що потрібно три люмінесцентних лампи Т8 по 36 Вт. Якщо у світильника немає відбивача, то світловий потік зменшується ще на 30% і потрібна ще одна лампа 36 Вт.
- Для тіньовитривалих рослин світла потрібно менше на 30-40%, а для світлолюбних (яскраве світло) більше на 30-40%, відповідно і світловий потік від лампочок.
- З досвіду квітникарів цілком достатньо: тропічні рослини, цитрусові, монстери, філодендрон - 1 люмінесцентна лампа Т8 18 Вт (60 см) з відбивачем, підвішена над квіткою на відстані 25 см.
- Для пальм заввишки 150-200 см - 2 люмінесцентні лампи Т8 36 Вт (120 см) з відбивачем над рослиною на відстані 40 см і 30 см між собою.
Яку вибрати лампу для рослин і квітів?
Для освітлення кімнатних рослин в домашніх умовах найкраще застосовувати люмінесцентні лампи з температурою свічення 6400-6500К і індексом передачі кольору мінімум 75 т.е 765 маркування на лампі, але краще 865.
Залежно від кількості квітів вибирайте тип лампи Т8 з потужністю 18Вт (60см довжина) або 36Вт (120см довжина) - це найпопулярніші варіанти, які легко знайти і вони недорого коштують, як і світильники для них.
- Головне підбирайте лампу для підсвічування рослин з більш високим індексом передачі кольору: на прикладі ламп osram або Philips: чи не 765, а 865 або серія Lumilux. Перша цифра позначає індекс передачі кольору: 7 - 70-75 або 8 - 80-82.
А наступні дві цифри колірну температуру в кельвінах: 40 - 4000К - білий нейтральний світло, 65 - 6500К - блакитний (білий холодний денний).
ПРИКЛАД: OSRAM L 36 W / 765 Daylight - 36 Ватт (120 см) Т8 - оптимальне поєднання ціни та якості.
ВАЖЛИВО! Чим ближче кінець служби лампи, тим у неї нижче стає світловий потік. В кінці терміну служби він становить не більше 54% від початкового.
При роботі по 12 годин щодня лампа буде працювати не більше 28-ми місяців. На практиці часто немає сенсу використовувати лампу більше 12 місяців (5000 годин).
- На додаток використовуйте лампу розжарювання, щоб крім синього кольору рослина отримувала і хвилі червоного кольору. Головний принцип: на 100 Вт світла від люмінесцентної лампи 30 Вт лампи розжарювання.
На лампу 18 Вт 765 (близько 80 Вт) - 25 Вт лампа розжарювання, на лампу 36 Вт (160 Вт) - 40 Вт лампа розжарювання. Так можна отримати кращий баланс червоного і синього кольорів.
- АЛЬТЕРНАТИВА: світлодіодні лампи. Для тих, хто може вже зараз собі дозволити витратити більше грошей на штучне освітлення кімнатних рослин.
Витрачена сума зараз легко окупиться в майбутньому за рахунок великого ресурсу і малого споживання LED ламп.
Яку краще купити лампу для рослин? підсумки
КОРОТКИЙ ПІДСУМОК: вибір лампи для рослин і квітів, звичайно багато в чому залежить від суми, яку ми готові витратити і наших цілей.
Для підсвічування рослин на балконі в квартирі і для постійного штучного освітлення квітів або розсади в теплиці оптимальними будуть різні види ламп.
Редакція журналу «Свято квітів» для середньостатистичного квітникаря рекомендує наступне:
- Бюджетний варіант - OSRAM L 36 W / 765 Daylight - 36 Ватт (120 см) люмінесцентна лампа Т8 + 40 Вт лампа розжарювання.
- Середній варіант - люмінесцентна лампа для рослин OSRAM L 18 W / 77 FLUORA - 18 Ватт (60 см), або OSRAM L 36 W / 77 FLUORA - те ж саме, 36 Ватт (120 см) Т8 тип.
- Оптимальний варіант - світлодіодна фітолампи для рослин LED Grow Light від надійного виробника.
.
Приклад лампи Osram fluora
.
Корисні поради по штучному освітленню рослин
- Жовті промені гальмують зростання стебел, тому пік у жовтій частині спектра підходить для акваріумних і стеблових рослин (драцени, фікуси, деякі пальми).
- Світлолюбні кімнатні рослини, наприклад кактуси, оптимально підсвічувати в поєднанням світла від «теплих», «денних» і фітоламп.
- Червоний (рожево-фіолетовий) колір фітоламп стомлює сітківку ока, тому їх включають вночі або коли в приміщенні немає людей.
ДОПОВНЕННЯ ДО СТАТТІ:
1. ОСВІТЛЕННЯ ДЛЯ КІМНАТНИХ РОСЛИН, ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ?
2. ЯК ПРАВИЛЬНО висвітлювати РОСЛИНИ ТА КВІТИ?
3. ЯК ЗБІЛЬШИТИ КІЛЬКІСТЬ СВІТЛА БЕЗ ЛАМПИ І з лампами? ЯК ЗРОБИТИ КРАЩИЙ відбивачів світла?
Сподіваємося, що тепер ви знаєте яку краще лампу для рослин використовувати саме у вашій ситуації.
Після прочитання всіх матеріалів у вас точно вийде максимально якісно і ефективно висвітлювати і вирощувати гарні і здорові рослини!
Бажаємо, щоб у будинку квіти і рослини Вас радували при будь-якому світлі і в будь-який час року!
Яку вибрати лампу для рослин і квітів?Яку краще купити лампу для рослин?
У зв'язку з цим виникає питання: «Яку краще використовувати лампу для освітлення і вирощування рослин і квітів?
Яка потрібна потужність лампи для вирощування і освітлення рослин?
Яку вибрати лампу для рослин і квітів?
Яку краще купити лампу для рослин?
ЯК ЗРОБИТИ КРАЩИЙ відбивачів світла?