Жилье в Испании подешевело на треть. Общее снижение цен на недвижимость в Испании с момента начала кризиса составило 33,7%. Только за последние 12 месяцев стоимость недвижимости в Испании упала на 12,3%. При этом межгодовое снижение цен на недвижимость в ноябре (9%) уступает по значительности лишь снижению стоимости жилья в апреле (12,5%), подсчитали эксперты международной оценочной компании Tinsa. Заметнее других упала цена недвижимости на Средиземноморском побережье, где дома и квартиры подешевели более чем на 15%. Примерно настолько же снизились цены на недвижимость в столицах автономий и крупных городах. Как передает La Vanguardia, лучше обстоит дело на Балеарских и Канарских островах, где снижение стоимости жилья по сравнению с ноябрем 2011 года составило всего 9%.

Технологія вирощування томатів у теплиці

  1. Висадка насіння і догляд за ними
  2. Секрети вирощування розсади томатів
  3. Добриво томатів у теплиці
  4. Особливості поливу томатів у теплиці
  5. Підв'язка томатів у теплиці
  6. Як відвоювати урожай у хвороб
  7. Хто буде запилювати томати?
  8. Осіння підготовка теплиці

Томати (Напівдетермінантні, індетермінантні і детермінантні) в плівкових укриттях і теплицях вирощують, як правило, методом розсади. Насіння, що реалізуються у фірмових пакетах, виключають можливість зараження збудниками хвороб та шкідниками, не вимагають передпосівної підготовки. Нижчеописане технологія вирощування томатів у теплиці орієнтована саме на даний метод. Томати (Напівдетермінантні, індетермінантні і детермінантні) в плівкових укриттях і теплицях вирощують, як правило, методом розсади

Урожай томатів у теплиці знімають на два тижні раніше, ніж в при посадці в грунт.

Якщо основною метою є отримання дуже раннього врожаю, вирощують розсаду з квітучим першим суцвіттям терміном 40-60 днів для індетермінантних сортів томатів, і зі сформованою першої пензлем, але до моменту розкриття першої квітки - для детермінантних і Напівдетермінантні томатів. Крім того, можлива висадка в теплицю розсади у віці 35 днів, вирощеної без пікіровки.

Розсада томатів висаджується на постійне місце, коли температура грунту на глибині 10 см досягне позначки + 15˚С. Оптимальною температурою повітря для росту і повноцінного розвитку томатів у теплиці прийнято вважати 22-25 ° С.

Висадка насіння і догляд за ними

Насіння сіють в першій половині лютого в касети або спеціальні ящики, заповнені пухкою, повітропроникною, поживною грунтовою сумішшю на основі торфу з додаванням мінеральних добрив і піску, заглиблений їх на 1,5-2 см.

Грунтову суміш в ящиках за тиждень до моменту безпосереднього посіву насіння проливають «Екстрасола-55» (0,1% розчином) з розрахунку 1 ст. л. на 10 л води. Обробка грунту дає можливість уникнути захворювання розсади «чорною ніжкою». Касети (ящики) після посіву вкривають поліетиленовою плівкою і ставлять в затінене місце.

Температура ґрунту, оптимальна для проростання насіння, варіюється в межах 24-26 ° С. Завдяки такій температурі і високій вологості грунту насіння томатів сходять на 4-6 день.

При температурі грунту нижче позначки 24 ° С насіння томатів сходять повільніше або загнивають.

Поливати розсаду потрібно злегка теплою водою, підживлення не потрібне.

Після появи 30% сходів з поверхні ящиків знімають вкриває плівку, а ящики виставляють на світло.

Момент розкриття сім'ядоль вказує на необхідність зниження температури до 18-20 ° С в денний час і 15-16 ° С вночі. Такі дії допоможуть уберегти сіянці від витягування. Через 7-10 днів температуру підвищують днем ​​до 20-22 ° С, вночі до 17-18 ° С.

Якщо процес вирощування розсади проходив не в касетах, то з появою третього справжнього листка розсаду пікірують в горщики діаметром не менше 8 см, заповнені грунтовою сумішшю. Пікірування розсади томатів також можна проводити на стелажі з грунтом, висотою в 10 см.

Пересаджену розсаду томатів поливають 0,1% розчином «Екстрасола-55» і ставлять в тінь на 1-2 дня для успішного, швидкого вкорінення.

Якщо грунт не прогрілася до температури + 15 ° С, не поспішайте пікірувати в неї сіянці. Коренева система томатів при температурі нижче 15 ° С практично не функціонує.

Якщо пікіровка розсади томатів проводиться безпосередньо в грунт теплиці або парника, при пересадці вона втрачає 50-60% коренів. В результаті розсада погано вкорінюється, зупиняється її ріст і розвиток. Для поліпшення приживлюваності розсади за тиждень до її пересадки, ножем в двох перпендикулярних напрямках прорежьте парникову грунт на глибину не менше 10-12 см і пролийте її розчином «Спідфола Амино Марін» з розрахунку 30 мл на 10 л води. У місцях прорізів з'являться нові численні корінці, що дозволяють розсаді прижитися на постійному місці.

Для майбутнього врожаю дуже важливо дотримуватися режими вологості, температури і освітленості. На початкових етапах росту розсади температуру повітря підтримують у сонячні дні в межах 20-22 ° С, вночі 15-17 ° С. Після появи 4-5 листків температуру необхідно знизити до 18-20 ° С вдень і 13-14 ° С вночі. За 2 тижні до пересадки на постійне місце температуру знижують до 16-18 ° С.

Секрети вирощування розсади томатів

Схема пікіровки сіянців томатів.

Правильно вирощену розсаду садять вертикально і заглиблюють в грунт до рівня між першим справжнім і сім'ядольних листків. Чим менше рослина втратить коренів в процесі пересадки, тим вище приживлюваність і активніше початковий зростання. На постійне місце кущики томатів бажано висаджувати ввечері або в похмурі дні, тоді розсада краще приживається і швидше набирає зростання.

Після висадки розсади в теплицю полийте її під корінь чистою водою, потім розчином «Радіфарм» або «Спідфола Амино Марина» - 30 мл на 10 л води. Витрата розчину на одну рослину складе 0,5 л. Через тиждень повторіть обробку з меншим дозуванням - 15 мл на 10 л води. Якщо теплиця оснащена системою крапельного зрошення, «Радіфарм» і «Спідфол Амино Марін» вносять за такою ж схемою - 60 мл на 100 м² при висадці і 30 мл через тиждень.

Добриво томатів у теплиці

Схема формування компосту.

спосіб вирощування томатів передбачає внесення мінеральних добрив під корінь. Процедура проводиться кожні 10-14 днів. Фахівці рекомендують проводити підгодівлю томатів спільно з їх поливом.

Через 12 днів після висадки розсади помідорів на постійне місце необхідно раз на тиждень проводити підгодівлю «по листу» розчином «Спідфола Амино Старту», ​​приготованому з розрахунку 20-30 мл на 10 л води, хороші рекомендації має і «Плантофол 10:54:10» - 25-35 г на 10 л води.

З початком цвітіння помідорів в теплиці для поліпшення запліднення квітів, зупинки осипання зав'язі і квіток, збільшення кистей і ліквідації вершинної гнилизни плодів проводять обробку рослин «по листу» «Спідфолом Амино Цвітіння і Плодоношення» - 30-35 мл на 10 л води. Добре зарекомендувала себе суміш «Бороплюс» - 20 мл зі «Спідфолом Амино КалМаг» - 20-35 мл на 10 л води. Через 12 днів обробку повторюють. Якщо вирощування розсади проводиться в умовах жаркої і сухої погоди, проводять третю обробку аналогічної дозування.

На початку дозрівання завдяки листовим підживлення «Спідфолом Амино Цвітіння і Плодоношення» в дозі 35 мл на 10 л води, вдається прискорити визрівання томатів і збільшити вміст в них вітамінів і вуглеводів. У стресових ситуаціях максимальну ефективність мають обробки томатів «Ізабіоном» або «Мегафол» дозуванням 20-40 мл на 10 л води для розсади відкритого грунту, 20 мл на 10 л води - для теплиць.

У стресових ситуаціях максимальну ефективність мають обробки томатів «Ізабіоном» або «Мегафол» дозуванням 20-40 мл на 10 л води для розсади відкритого грунту, 20 мл на 10 л води - для теплиць

Зіставте підгодівлю з поливанням: замість води використовуйте слабкий розчин мінерального добрива,

Ефективність процесу вирощування багато в чому залежить від правильного харчування томатів і співвідношення азоту і калію протягом росту рослин. У підгодівлі томатів тепличного типу співвідношення варіюється в межах від 2,5: 1 до 1,5: 1. Максимально наближені до даному співвідношенню азоту і калію «Кеміра-універсал», «Сотка-універсальне», «Яра Міла Комплекс» та «Сотка-квіткове» - мінеральні добрива.

Перша підгодівля проводиться через 12-14 днів після посадки розсади в грунт при утворенні зав'язей на першому суцвітті. Підживлення проводять, використовуючи «Яра Міла Комплекс» - 30 г на 1 м², «Кеміра-універсал» - 80 г на 1 м² або «Сотку-універсальне» - 60 г на 1 м². Через 12 днів після першої підгодівлі проводиться друга, в процесі якої на 1 м² вносять 30 г «Яра Міла Комплекс». Третя підгодівля відбувається через 13- 15 днів після другої з використанням 25 г «Яра Міла Комплекс» на 1 м².

Для отримання великих плодів фахівці рекомендують відразу після утворення зав'язей провести обробку «по листу» розчином «Пільги» - 60 мл на 10 л води і повторювати процедуру 2-3 рази кожні 10 днів. Прискорити дозрівання, поліпшити забарвлення томатів, підвищити їх цукристість, транспортабельність допоможе обробка розчином «Свита» - 30 мл на 10 л води.

Запобігти пожовтіння листя в момент наливу плодів допоможе позакореневе підживлення розсади розчином «Спідфола Амино КалМаг» - 30 мл на 10 л води.

Особливості поливу томатів у теплиці

Вирощування соковитих і смачних томатів у теплиці складно уявити без правильно організованого поливу. Серед основних рекомендацій слід запам'ятати наступні:

Серед основних рекомендацій слід запам'ятати наступні:

Крапельний полив рослин в теплиці.

  • в процесі вирощування не поливати розсаду холодною водою, її температура не повинна бути нижче 16 ° С. Прикладіть максимум зусиль, щоб рослина залишилося сухим, а вода потрапила безпосередньо в кореневу систему;
  • наявність занадто сухого субстрату може спровокувати появу фітофтори;
  • не допускайте на початковому етапі вирощування томатів надмірного зволоження, що може викликати ряд захворювань кореневої системи;
  • до цвітіння другий кисті коріння куща повинні перебувати в не дуже вологому середовищі. Після цього кількість вологи трохи збільшують, потім до кінця вегетації поступово знижують, тим самим виключаючи ймовірність розтріскування помідорів.

полив тепличних томатів проводиться в ранкові години з інтервалом в 2-3 дня, витрачаючи на 100 м² посадок 700- 1200 л води. Для всіх сортів томатів, вирощування яких проводиться в теплицях, небезпечно навіть одноразове підсушування.

Зверніть увагу на те, що за 2 тижні до збору врожаю заборонено організовувати рясний полив. Дане застереження диктується тим, що в цей період коренева система слабка і схильна до різного роду пошкоджень. Технологія правильного поливу передбачає часту подачу води невеликими обсягами.

Загальна кількість води, яка необхідна для нормального росту і плодоношення рослини, становить від 0,5 л в похмуру погоду і до 1,6 л в спекотні, сонячні дні.

На важких суглинистих і глинистих ґрунтах полив роблять нечасто (раз в 2-3 дня), оскільки він здатний тривалий час утримувати вологу всередині. На легких піщаних і супіщаних грунтах виникає проблема розтріскування поверхні, так як даний тип ґрунту нездатний тримати воду і вимагає частого поливу.

Підв'язка томатів у теплиці

Способи підв'язки кистей томатів: 1 - шпагат; 2 - гачок з гумовим кільцем; 3 - петля.

Через 3 дні після посадки рослини підв'язують шпагатом до дроту, яку необхідно заздалегідь натягнути на висоті 2,2 м. Нижню частину шпагату підв'яжіть до рослини під другим листом, верхню - до дроту методом ковзної петлі, що дозволяє послабити натяг при підкрутка навколо стебла. Підкрутка рослин проводиться щотижня, стебло томата обвивають шпагатом. При правильній підв'язці один оборот має припадати на 1,5-2 междоузлия.

Томати індетермінантного типу в тепличних умовах формують у один пагін, Напівдетермінантні - в один, рідше в два втечі, регулярно ліквідуючи бічні пагони (пасинки). Пасинки видаляються з періодичністю в 3-4 дня по одному, залишаючи невеликі пеньки в 5 мм.

Після зав'язування плодів першого суцвіття видаліть листя нижньої частини рослини. Фахівці не рекомендують видаляти більше 2 листя за один прийом. До моменту дозрівання плодів першої китиці все листя, розташовані нижче неї, повинні бути видалені. Після збору плодів першої китиці видаліть листя до другої. Технологія вирощування передбачає видалення пасинків і листя тільки вранці.

Схема «датського» способу вирощування розсади.

У кожній плодової кисті доцільно залишати до 6 плодів. Для нижніх трьох кистей дане правило є обов'язковим, в іншому випадку плоди четвертої кисті будуть дрібними.

Збільшити кількість зав'язей можна при використанні технології струшування і постукування по квітучим кистей, крім того, добре себе зарекомендували регулятори росту: «Бороплюс» і «Спідфол Амино Цвітіння і Плодоношення».

При різких коливаннях температури або її підвищенні в денний час вище позначки в 30 ° С необхідно обприскувати квітучі суцвіття «Томатоном», який здатний забезпечити штучне плодоутворення.

Важливою умовою вирощування томатів і отримання гідного врожаю є організація провітрювання в теплиці. Відсутність інтенсивного дихання у рослин призводить до зменшення зав'язей і зниження якості томатів. У спекотні, сонячні дні організовувати провітрювання необхідно не пізніше 8:00.

Як відвоювати урожай у хвороб

Захворювання томатів: бура гниль, верхова гниль, фузаріоз.

Сорти томатів по-різному реагують на появу тих чи інших захворювань. Які б сорти ви не вибрали, ряд профілактичних робіт допоможе уникнути виникнення захворювань і захистити молоді рослини від недуг і загибелі.

Для запобігання захворювання грибковими хворобами через 2 тижні після висадки розсади на постійне місце, обприскати кущі медьсодержащим фунгіцидом - 70 г «Ордана» або «Курзат Р» на 10 л води. Обробка проводиться з періодичністю в 12-15 днів. Вторинну обробку рекомендують проводити системним фунгіцидом: «Строби» - 2 г на 10 л води, «Танос» - 20 г на 10 л або «Квадріс» - 6 мл на 10 л води.

Високу ефективність в попередженні та лікуванні грибкових захворювань мають системні фунгіциди:

  • «Ордан» або «Курзат Р» - 60 г на 10 л води;
  • «Акробат» - 50 г на 10 л;
  • «Ридомил-Голд» - 25-40 г на 10 л води.

Також варто звернути увагу на контактні фунгіциди:

  • «Полірам» - 80 г на 10 л;
  • «Браво» - 100 г на 10 л води.

Стати на захист врожаю може і 1% розчин «Екстрасола-55». Технологія вирощування тепличних рослин передбачає проведення обприскувань в фазі бутонізації, в процесі цвітіння третьої кисті і при досягненні плодом розміру волоського горіха. «Екстрасол-55» - рідка суспензія фосфорофіксірующіх бактерій, основним продуктом харчування яких є спори грибів.

Бавовняна совка - комаха, гусеницях якого під силу знищити до 50% врожаю. Років комахи доводиться на початок травня, тому важливо провести ряд профілактичних, захисних заходів. З періодичністю в 14 днів проводять обробку томатів инсектецидов: «Авант» або «Карраген», «Регент», «Ф'юрі», «Арріво», «Фуфанон» або «Фастак». Процедуру можна проводити при будь-якій температурі, за винятком «фуфанон», який використовують при температурному режимі нижче + 28˚С.

З року в рік частішають випадки ураження томатів кліщами. Боротьбу з напастю можна організувати за допомогою акарицидів або інсектоакарицид: «Кліпер», «Талстар», «Фитоверм», «Актеллік», «Омайт». Обробка томатів фунгіцидами та інсектоакарицид поєднується з листовими підгодівлею рослин.

Хто буде запилювати томати?

Для штучного запилення просто струсіть квіткові кисті один над одним.

Головними помічниками в справі запліднення квіток томатів є звичайні бджоли або джмелі. Наявність комах в умовах теплиці життєво необхідно, оскільки тут обмежена або повністю відсутня циркуляція повітря.

Для штучного запилення томатів використовують гідропоніку. Даний вид техніки ефективний, якщо мова йде про промислове рівні або в разі високої щільності посадок.

Крім того, для вирощування тепличних культур можна скористатися наступним методом: в момент цвітіння щодня в полуденний час струшуйте рослини для поширення пилку. Погода повинна бути сухою і теплою, через деякий час проведіть легке дощування, щоб пилок прилипла до нових суцвіттям.

Осіння підготовка теплиці

Теплиця для високорослих томатів.

Нерідкі випадки, коли з року в рік помідори в теплиці уражаються одними і тими ж захворюваннями. Щоб уникнути цієї ситуації, незалежно від обраної технології вирощування та сорту помідорів, необхідно виконати заходи по осінньої підготовці теплиці для нової розсади.

  1. У вересні приберіть з теплиці кущі томатів. Нерідко серед фахівців виникають суперечки про те, чи варто висмикувати рослина з коренем або буде достатньо обрізки під корінь. Якщо ви зіткнулися з грибковим захворюванням, то коріння краще прибрати, оскільки вони можуть бути заражені.
  2. Також необхідно прибрати рослинні залишки: мульчу і бур'яни.
  3. Незалежно від того, який спосіб вирощування томатів був обраний, після їх збирання всю площу густо засейте редькою олійною або білою гірчицею. У процесі вегетації цими рослинами виділяється речовина, здатне знищити збудників грибкових захворювань. Навесні процедуру повторіть, поєднавши гірчицю з бобовими (горохом, викою) або злаковими (житом, вівсом) культурами.
  4. На зиму залиште теплицю відкритою і не засинайте сніг до початку лютого, щоб грунт сильніше промерз.

Нехай складний, але захоплюючий процес вирощування ароматних і смачних томатів дасть довгоочікуваний результат і гарний настрій.

Хто буде запилювати томати?
Реклама

Реклама
Новости
Реклама
Реклама