З чого починається чарівний процес створення власної ляльки мрії? Які етапи ми будемо проходити? Скільки за часом ми будемо її робити? Відповіді на ці та інші питання ви знайдете в нашому невеликій статті, підготовленій за допомогою нашого педагога Надії Барковської, провідною Майстерні авторської ляльки, художником-технологом і просто людиною, закоханою в ляльки від щирого серця!
Створення авторської ляльки, реалістичною, мультяшної, іграшки або особи з королівським характером, - це захоплюючий, кропітка, а часом навіть ювелірний процес. Від заняття до заняття і діти, і дорослі, занурені в процес створення ляльки, постійно знаходяться в творчому пошуку найкрасивіших, вдалих і цікавих рішень реалізації тієї чи іншої задумки. В Майстерні кожен працює зі своєю швидкістю; ступінь занурення учня в ліплення і скульптуру також може варіюватися в залежності від рівня підготовки або навіть інтересу і бажання. Завжди можна приступити відразу до творчого процесу зі створення ляльки, а можна докладніше зупинятися на важливих елементах підготовчого процесу - вивчення скульптури, анатомії і малюнка. Про основні етапи зі створення ляльки ми і поговоримо в нашій невеликій статті.
Початок роботи над лялькою, безумовно, починається зі знайомства зі скульптурою. На прикладі справжніх скульптур і фотографій ми вивчаємо і навчаємось відчувати тривимірний простір, ліпимо копії і предмети з самого звичайного пластиліну, тренуючи очі і руку.
Також, ми вивчаємо пропорції людини через знайомство з класичними канонами. Незважаючи на те, що часто ми робимо ляльок з перебільшеними рисами обличчя або частинами тіла, наприклад, з великою головою по відношенню до тіла або з великими очима, носом, важливий крок до спотворення реальних пропорцій людини - це вивчення і розуміння правильних пропорцій і класичних основ .
Наш перший начерк ляльки на папері - це так званий форескіз, в якому ми намічаємо основний образ і позу ляльки, її анфас і профіль, наряд і деталі. У наступних ескізах ми уточнюємо образ, малюємо ляльку в різних ракурсах, додаємо колір, шукаємо найвдаліші положення, додумуємо все дрібниці.
Рівень володіння малюнком на даному етапі абсолютно не важливий: для тих, хто хоче малювати сам, по ходу вивчаються основи малювання, якщо учень вже малює, цей етап він проходить досить легко. Якщо немає бажання занурюватися в тонкощі малювання і хочеться якомога швидше приступити до дій, педагог майстерні допоможе учневі з виконанням малюнка.
Наш наступний крок, один з найцікавіших етапів, це створення технологічного креслення ляльки.
Це абсолютно точне креслення нашої майбутньої ляльки в анфас, збоку і ззаду, який виконується розмір в розмір. Такий креслення нам потрібен для того, щоб процес по створенню не втік в море імпровізації, а довгоочікуваний результат повністю збігся з хвилюючими очікуваннями. За допомогою креслення, який виконується в реальному масштабі, по ходу роботи ми слідуємо нашій першій задумом. У процесі роботи з полімерною глиною ми будемо неодноразово звертатися до креслення і звірятися з ним.
І, нарешті, приходить довгоочікуваний момент і ми починаємо робити каркас нашої ляльки з мідного дроту. Образно, каркас - це справжній скелет нашої ляльки, який знаходиться всередині, і який далі набивається м'якою основою, так ми створюємо тіло нашої майбутньої ляльки. У більшості випадків перша лялька для учня - це каркасна м'яка лялька, у якої з полімерної глини виліплені тільки голова, руки і ноги.
Перед тим, як приступити до цього особливому процесу, який вимагає ретельності і уваги, нам варто пильніше поглянути на анатомію людини. Ми вивчаємо будова голови і рук людини, дивимося, як виглядають кістки і який рельєф створюють м'язи, де є поглиблення і тіні, а де завжди обсяг. Після того, як ми стали досить підковані в анатомії, ми приступаємо до ліплення, і послідовно знайомимося з технікою ліплення кожної деталі ляльки. Ми завжди починаємо з самого складного в ляльці - з ліплення її голови. Незважаючи на те, що учням завжди хочеться почати ліпити обличчя, ми використовуємо технологію пошарового ліплення і буквально нарощуємо шар за шаром голови ляльки, завершуючи процес ліпленням рельєфу особи.
Технологія ліплення кожної деталі ляльки, будь то повіки, ніс, губи або фаланги пальців, має свої секрети і особливості, з якими ми знайомимося.
Наш основний матеріал - це полімерна глина, яка твердне при високій температурі; процес нагрівання і запікання учні здійснюють в декілька етапів. Також, як початківці художники ходять по музеях і розглядають, як майстри минулого писали очі, руки і посмішки, ми вивчаємо безліч фотографій, щоб вибрати нашої ляльці форму очей, носа, загальний вираз обличчя і безліч інших деталей. Тут варто окремо зауважити, що тим людям, хто паралельно займається малюванням і живописом, етап освоєння ліплення може дати очевидний прогрес в цьому занятті. Учень починає відчувати предмет, бачити обсяг і тіні, розуміти анатомію, і відразу, наприклад, портрет, виходить на рівень вище.
Після того, як голова і основні частини нашої ляльки виліплені і вона знайшла матеріальне тіло, ми приступаємо до розпису. Тоненькими пензликами, майже як ювеліри, ми прописуємо очі, губки, зубки, тіні, веснянки, зморшки.
Волосся нашої ляльки ми робимо з хутра, спеціальних волосся для ляльок або ниток. І тут ми не можемо пройти повз перукарського мистецтва! Ми обов'язково дивимося відеоролики за технологією стрижки, щоб зрозуміти траєкторію росту волосся і зробити нашій ляльці задуману зачіску так, щоб вона виглядала по-справжньому натурально.
Приходить час зробити наряд та взуття ляльці. Згадуємо або вивчаємо, що таке форма.
Ми робимо перший малюнок на кальці, і далі обов'язково робимо пробну одяг з простої тканини, дивимося, чи всі за розміром, і чи задоволена лялька тим, як на ній сидить плаття або комбінезон. Якщо все в порядку, ми беремо обрану тканину і робимо фінальний наряд, прямо на занятті використовуючи швейну машинку. Якщо не хочеться ускладнювати процес і шити на машинці, можна зшити елементи вручну і приклеїти.
Завершальний штрих у формуванні повноцінного способу - це створення предметів для ляльки за вашою задумом. Тут простір для творчих инсайтов настільки велике, щоб в двох фразах їх і не описати.
Як ви бачите, створення ляльки - це досить копіткий, поетапний і багатошаровий процес, що вимагає паралельного освоєння самих різних дисциплін і навичок. Наші дії ніколи не схожі одне на інше, і наша лялька ніколи не буде схожа ні на чию іншу в групі, тому наш мозок завжди знаходиться в активному процесі придумування, пошуку відповідей на питання і рішення дуже цікавих завдань.
І тепер, відповідь на питання: як довго я буду робити ляльку? В середньому, вам знадобиться близько 20 занять на створення ляльки з нуля, тобто - близько 5 місяців занять в Майстерні. І за ці 5 місяців, повірте, ви поринете в один з найбільш захоплюючих навчальних процесів у вашому житті! Погодьтеся, що познайомитися з професіями скульптора, художника, кресляра, модельєра і кравця, перукаря і створити своїми руками свого самого чудового персонажа, якого ви встигнете полюбити від усієї душі всього за 5 місяців, - це величезне досягнення!
Ми пригашує дорослих і дітей від 10 років в Майстерню авторської ляльки !
Максимальна кількість учнів у групі - до 5 чоловік.
Які етапи ми будемо проходити?
Скільки за часом ми будемо її робити?
І тепер, відповідь на питання: як довго я буду робити ляльку?