Фаленопсіси - прості у вирощуванні орхідеї. Багато любителів кімнатних рослин тримають в будинку невибагливу орхідею-метелика протягом довгого часу. Квітучий фаленопсис не тільки декоративний, але і піднімає настрій ( «Кімнатні рослини, квітучі восени і взимку, як засіб від депресії» ).
опис
Історія відкриття цієї невибагливої орхідеї така: в 1750 році голландський професор Блюмі знаходився на острові Амбон Малайського архіпелагу. Сутеніло, ботаніка з усіх боків оточували темніють густі зарості. І тут він помітив зграйку яскравих метеликів, що опустилися на рослину. Професор підійшов ближче і з подивом побачив, що перед ним не метелики, а квітки прекрасної орхідеї. Ця рослина було названо «фаленопсис», що перекладається з грецької мови як «подібний метелику».
Фаленопсис (Phalaenopsis) росте у вологих тропічних лісах Південно-Східної Азії, Малайського архіпелагу і на північному сході Австралії. Рід налічує понад 50 видів. Крім цього виведено безліч гібридів, так як фаленопсіси легко схрещуються між собою і з іншими близькими родами. Є багато гібридів, які цікавіше, ніж природні орхідеї. У них інтенсивна або незвичайна забарвлення, інший розмір квітки, нерідко приємний аромат і т.п. Стають дедалі популярнішими мелкоцветковиє гібриди з яскравим забарвленням.
Фаленопсіси цінуються за красу чудових квіток, що нагадують формою метелика. Квітки зібрані в багатоквіткові кисті на довгих квітконосах. Квіткові стрілки піднімаються з пазух листя або з оголеною прикореневій частині рослини. Деякі види і гібриди мають квіткові кисті з неймовірно великою кількістю квіток. Цвітіння може розтягуватися на багато місяців. Є прийоми, що дозволяють змусити орхідею цвісти в будь-який час року. При правильному догляді фаленопсис здатні розпускати квітки два, а іноді і три рази за рік.
Останнім часом у продажу з'явилися фаленопсіси з їдко-синьою або інтенсивно-блакитний забарвленням квіток. Це фарбовані рослини, про що можна дізнатися з напису на етикетці або по синім кінчиків коренів у окремих фаленопсисов.
Фаленопсис - епифит. Він вибирає для зростання дерева, які для нього є і опорою, і місцем проживання. Стирчать на всі боки сіро-зелені коріння отримують харчування з перепрілих рослинних залишків, які накопичуються в поглибленнях кори і в розвилках дерева. Вони годують і напувають епифит. У вологому середовищі коріння стають не гладкими, а бархатистими на дотик. Частина коренів утримує фаленопсис на місці його зростання. Деякі фаленопсіси відрізняються тим, що кінчики їх зростаючих коренів рожеві або мають бордовий відтінок. Це не хвороба, а властивість, властиве окремим гібридам. Найчастіше тим, у яких сильно виражена бордова забарвлення нижнього боку листків. У фаленопсиса немає стебла. У орхідеї-метелики утворюється розетка щільних на дотик листя. Згодом старі нижні листки жовтіють і засихають. Це природний процес.
догляд
Фаленопсис світлолюбний, проте може прекрасно цвісти не тільки на підвіконні, але і в кімнаті. Ці орхідеї прекрасно ростуть і цвітуть під лампами, що дозволяє вирощувати їх навіть в темних кімнатах з вікнами, орієнтованими на північну сторону. Або на перших поверхах, затінених великими деревами. У зимові і похмурі дні корисна додаткова підсвітка. На підвіконні південного вікна фаленопсіси ризикують влітку отримувати опіки від пекучих променів сонця.
Фаленопсис потребує теплом змісті круглий рік, так як у рослини немає чітко вираженого періоду спокою. Влітку температура повітря зазвичай тримається близько 25 - 30 ° С, а взимку - плюс 20 ° С (і вище). Перепад між нічний і денний температурою повітря вважається важливим фактором для закладки квіткових бруньок. Місцезнаходження на підвіконні, як правило, його гарантує. А ось переохолодження (особливо коренів) і протяги фаленопсіси переносять погано. Про це першими «сигналять» листя. Вони стають зморшкуватими і менш пружними. Я звернула увагу на те, що ці орхідеї чудово ростуть і квітнуть на кухні. Не тільки у мене, а й у багатьох моїх знайомих.
Добре почуваються дорослі фаленопсіси, чиї горщики стоять на керамзиті, яким викладено піддон з водою. Вода випаровується і підвищує вологість повітря навколо рослин. У занадто сухому приміщенні можна часто зволожувати листя губкою або ватяним тампоном. Допоможе і обприскування м'якою теплою водою. Але вода не повинна застоюватися в центрі розетки листя.
Полив. При поливі важливо не допустити ні пересихання, ні перезволоження коріння. Перезволоження може привести до їх загнивання. Особливо небезпечно перезволоження при зниженні температури повітря. Деякі квітникарі-аматори занурюють горщик з фаленопсис в воду і залишають його там хвилин на двадцять до повного зволоження субстрату. Мені такий спосіб подобається менше, ніж звичайний полив ледь теплою водою.
Підживлення. Підживлення можна проводити протягом всього року. Головне - не переборщити з концентрацією добрив. Після закінчення цвітіння корисно сильно скоротити рекомендовану дозу. Підбирати складу добрив потрібно дуже ретельно. У них має бути мінімум азоту (крім окремих випадків). Деякі фаленопсіси неймовірно примхливі, якщо справа стосується готових універсальних удобрювачів складів для кімнатних рослин. Я зупинилася на імпортних рідких добривах для орхідей. Куплені нещодавно фаленопсіси краще зовсім не підгодовувати пару місяців, так як ці рослини можуть бути «накачані» добривами.
Пересадка. Фаленопсіси пересаджують один раз в два - три роки (навіть рідше). Ці орхідеї зазвичай продаються у високих прозорих горщиках з прорізами. У них добре видно коріння, особливо ті, які знаходяться у самих стін. Стан і кількість коренів в горщику - один з важливих факторів, що визначають необхідність пересадки.
Вирощують фаленопсіси на спеціальному складі для епіфітних орхідей. Він продається в магазинах, краще купувати в закритих пластикових баночках, а не в пакетах. Посадковий субстрат можна скласти самим. Для цього беруть нарізану на невеликі шматочки стару або виварену суху соснову кору (без смоли) і / або мох сфагнум. Кора повинна бути від старих неживих дерев. Іноді її виварюють, щоб видалити смолу. Важливо, щоб кора незабаром не перетворилася на труху. Деякі квітникарі-аматори вважають корисним додавати «лісової сміття» - нарізані напіврозкладені листя, минулорічну хвою, старі тирсу і т.д. До подрібненої соснової кори (без смоли) можна додатково взяти нарізані частини кореня папороті або шматочки пробки. Субстрат для орхідей обов'язково повинен володіти повітропроникністю, здатністю швидко просихати після зволоження і утримувати коріння фаленопсис. Часто замість посадкових горщиків використовують спеціальні підвіски для епіфітів (з рейок). Зручні і кошики з дроту (сітки) і моху-сфагнуму.
Пересадку орхідей проводять на початку весни. Спочатку готують ємність. У пластиковому горщику роблять додаткові отвори на стінках і на дні. Потім укладають шар дренажу, на який насипають частина субстрату. У рослини акуратно засипають ламкі коріння. Листова розетка обов'язково повинна повністю залишатися на поверхні. При посадці не можна притискати і ущільнювати субстрат або натискати на рослину. Частина коренів доводиться залишати зовні і дозволяти їм стирчати в різні боки.
Найефектніше виглядає орхідея з вертикально спрямованим квітконосом. Для цього його підв'язують до непомітною опорі. Цю опору встановлюють заздалегідь, намагаючись не пошкодити коріння.
Новий втечу на відцвілих цветоносе
Хвороби і шкідники. Орхідеї можуть хворіти і пошкоджуватися шкідниками . Небезпечні грибкові захворювання, гнилі. Зустрічаються фаленопсіси, уражені вірусом. Вірусні хвороби, на жаль, не виліковуються. Хворі фаленопсіси разом з субстратом потрібно обов'язково знищити. А скільки шкоди завдають слимаки і равлики! Вони дуже швидко «з'їдають» не тільки листя, але і інші частини рослини. Виловити шкідника складно, так як він часто діє по ночах. Іноді на рослини нападають сисні комахи: попелиці, кліщі, які скупчуються на квітконосах і на молодих пагонах. З покупним рослиною можна занести борошнистого червця. Нещодавно я бачила в одному з гіпермаркетів цілу партію прекрасних мініатюрних орхідей з «ватою» на підставах листя.
Фаленопсис не цвіте
Мої фаленопсіси цвіли набагато рідше до тих пір, поки я не дізналася один «секрет»: цветонос після цвітіння зрізати не потрібно. Тоді на ньому незабаром з'являться нові пагони з бутонами. Мляві частини квітконоса відсохнуть самі. Тоді їх можна зрізати без збитку для цвітіння.
У деяких «впертих» фаленопсисов цвітіння припадає стимулювати. Для цього протягом двох тижнів нічну температуру повітря знижують до 16 - 18 ° С і встановлюють більш сухий режим утримання. Без такого «покарання» вони можуть довго не цвісти. Є гібриди, які без нічного зниження температур схильні утворювати квітконоси, на яких немає ні квіток, ні бутонів. Як втішливий приз можна розглядати появу діток. Їх відокремлюють і використовують для розмноження. Іноді у фаленопсис, принесених з магазина, починають засихати бутони. Це трапляється, якщо різко змінюються умови утримання орхідеї.
© Сайт «Підмосков'ї» , 2012-2019. Копіювання текстів і фотографій з сайту pоdmoskоvje.cоm заборонено. Всі права захищені.