- Укриття винограду
- Коли вкривати виноград на зиму
- Як вкривати виноград на зиму
- Полуукритіе
- Повний укриття
- Чим укрити виноград на зиму
- шифером
- землею
- Плівка для укриття винограду
- сніговий утеплювач
- ялиновий лапник
- очеретяні мати
- Відео
Кирило Сисоєв
Мозолясті руки не знають нудьги!
Сезонні рослини необхідно ретельно готувати до холодного періоду. Багатьом садівникам-любителям потрібно знати, коли і як вкривати виноград восени правильно, яким способом краще утеплити його. Існує багато варіантів і щоб вибрати один з них, треба врахувати величезну кількість характеристик як самої рослини, так і місцевості, в якій воно знаходиться. Дізнайтеся все найважливіше про утеплення лоз восени.
Статті по теміУкриття винограду
Цю процедуру восени обов'язково треба виконувати практично для всіх сортів рослин. Утеплення винограду на зиму підвищує виживаність, зберігає здатність плодоносити. Є багато факторів, від яких залежить успішність процедури: сорт рослини, регіон, послідовність дій, спосіб і якість обраного матеріалу. Щоб зробити все правильно, потрібно врахувати всі ці особливості.
Виноград потрібно вкривати восени тому, що ця рослина - теплолюбна, чутливе до низьких температур, вплив яких може привести до загибелі. Особливо страждають однорічні саджанці. Як правило, мороз вражає окремі ділянки куща, молоді пагони. Це веде до того, що якість одержуваного врожаю знижується, а іноді він зовсім відсутній. Рослина необхідно накривати восени, щоб зберегти на тривалий термін.
Особливості зимового укриття залежать від сорту винограду. Якщо він морозостійкий, то для захисту треба вжити мінімум заходів. На вразливість рослини впливає рівень плодоношення. Чим він вищий, тим важче лози захистити. Дорослі кущі більш стійкі до морозів, а ось молоді, у яких ще немає рослинної маси, міцної щільної кори, потребують підвищеної уваги. Загальні правила:
- Кущі не повинні стосуватися грунту, це може привести до появи цвілі і загнивання. Між ними і землею найкраще прокласти рейки.
- На Україні, на Кубані практично практикується вирощування винограду неукривного способом або підгортання. Це стосується практично до всіх сортів.
- Укриття винограду на зиму в середній смузі, в Підмосков'ї, Білорусії, Поволжі, на Далекому Сході, в Сибіру обов'язково.
У кожного сорту є свій рівень морозостійкості, від чого залежить те, при якій температурі вкривати виноград восени для зимівлі. Він може бути:
- Високим. Виноградна лоза переносить температуру від -25 С до -28 С.
- Підвищеним. Межа температури від -23 С до -27 С. До весни зберігається 60-80% бруньок.
- Середнім. Максимальна температура від -18 С до -21 С. Зберігається 40-60% очок.
- Низьким. Гранична температура від -13 С до -17 С.
Коли вкривати виноград на зиму
Як правило, процедуру проводять восени, після обрізки кущів, в кінці жовтня або початку листопада. Проте, поспішати з укриттям винограду не варто, тому що перші осінні заморозки для нього дуже корисні, вони стимулюють хімічні і біологічні процеси, що підвищують зимостійкість. Важливо утеплити рослина до того, як температура повітря опуститься нижче -12 градусів. На те, коли і як правильно вкривати виноград восени впливає і сорт. Є такі різновиди, які зможуть пережити холоди без захисту.
Як вкривати виноград на зиму
Є різні способи виконання процедури. Вибір того чи іншого залежить від кліматичних особливостей місцевості, технічних характеристик сорту. Підгортання і полуукритіе застосовується тільки в теплих регіонах і для тих різновидів винограду, у яких висока або підвищена морозостійкість. У холодній місцевості доцільно повне утеплення. Перед тим, як укрити виноград на зиму в Поволжі або іншому регіоні, ознайомтеся з особливостями різних методів.
Полуукритіе
Цей метод застосовується в південних регіонах з м'яким кліматом і теплими зимами. Якщо морози будуть суворими, то виноград, захищений полуукритіем, з великою часткою ймовірності загине. Нижню частину куща восени вкривають грунтом, а верхні (головку і рукава) - шаром соломи (сіном, ялинником) або спеціальними матеріалами, наприклад тканиною, плівкою. Добре підійде агроволокно, руберойд. Товщина верхнього шару повинна становити не більше 5 см.
Повний укриття
Цей метод застосовується частіше інших. Він незамінний в регіонах з суворими зимами, тому що добре захищає рослину від морозів. При повному укритті лози знімаються зі шпалер. Проводять їх дефоліацію (видаляють листя і лози плодоношення, які виконали свою сезонну функцію і не мають практичної цінності) і обрізку. Перед тим, як вкривати виноград на зиму в Підмосков'ї або іншому регіоні, галузі збирають в пучки, нагинають до землі, закріплюють скобами.
Чим укрити виноград на зиму
Є багато різних матеріалів, які можуть бути використані для захисту рослини в холодний період. Вибираючи відповідний, потрібно враховувати сорт рослини і його особливості, кліматичну характеристику регіону, свої фінансові можливості. Кожен покривний матеріал для винограду на зиму має свої переваги і недоліки. Про найпопулярніших з них буде докладніше сказано нижче.
шифером
Надійний метод укриття. При ньому після обрізки винограду лози скручують в пучки, обгортають чимось. Потім отримані згортки складають в заздалегідь викопані траншеї глибиною приблизно 20 см. Зверху закріплюються скоби і укладаються листи шиферу, присипаючи їх землею. рослина залишається в повітряному прошарку, зберігається в теплі. Перед тим, як вкривати виноград цим способом, потрібно обробити батоги вапном.
землею
Укриття грунтом - найпростіший і найдоступніший спосіб, але трудомісткий. Шар землі залежить від клімату і сорти винограду і варіюється від 5 до 50 см. Грунт беруть між рядів, але так, щоб не оголилися коріння. Уздовж виноградних кущів викопують траншею глибиною в 25-30 см. Туди укладають пов'язані в пучки лози. Зверху засипають землею з міжрядь і зверху роблять вал. Переваги методу:
- добре захищає від низьких температур;
- не вимагає грошових витрат.
Приховування винограду землею має і свої мінуси, і вони істотні. Недоліки методу:
- Трудомісткий процес.
- Якщо зима м'яка з температурними перепадами, то нирки можуть повністю або частково пошкодитися через підвищеної вологості.
- Кореневі частини кущів частково оголюються.
- Лози і нирки при весняному підйомі на поверхню можуть бути пошкоджені.
Плівка для укриття винограду
Останнім часом цей матеріал застосовується дуже часто, тому що доступний, недорого коштує і простий у використанні. Варто відзначить, що плівка - не найкращий матеріал для укриття, тому що при контакті з нею ділянки куща сильно пошкоджуються. Крім того, велика ймовірність появи парникового ефекту при відлиги, який робить виноград вразливим до гниття, заморозків. Для процедури найкраще використовувати непрозору або кольорову плівку зі светоотражающим ефектом. Інструкція:
- Гілки пригинають до землі, закріплюють скобами.
- Знизу засипаються тирсу або сухе листя.
- Зверху натягують плівку, роблячи на кордоні з грунтом віддушини.
- По краях матеріал притискають дошками або цеглою.
сніговий утеплювач
Найпростіший спосіб, але застосовувати його можна тільки в деяких регіонах. Лози винограду вкривають снігом. Спочатку їх потрібно зняти з шпалер, зафіксувати П-образними скобами або яким-небудь вантажем. Інше відбудеться само собою. Сніг - це дуже хороший утеплювач. Якщо шар становить 30 см і більше, то виноград перенесе будь-які морози. Цей метод укриття підійде тільки в тих регіонах, де взимку температура не вагається в сторону плюсовій, наприклад, в Сибіру.
ялиновий лапник
Дуже легкий метод. Лози потрібно зібрати в пучки, пригнути до землі і зафіксувати або скрутити кільцем навколо підстави куща. Потім їх накривають щільним шаром гілля. Чим суворіше зима, тим укриття потрібно більше. Спосіб дуже надійний, але застосовувати його дозволяється тільки для молодих посадок або невеликих виноградників. В інших випадках дістати таку кількість гілля буде проблематично.
очеретяні мати
Цей спосіб багато дуже люблять через його швидкості і простоти. І вкривати, і відкривати виноград вдається за лічені хвилини. Мат повинен бути покладений подвійним шаром. Усередині очерету температура буде знижуватися значно повільніше. Мати можна зробити самостійно, сплівши з сухого рослини. Товщина кожного повинна становити не менше 7 см. Між собою пов'язують з 2 виноградні лози, пригинають до землі, закривають дошками з боків і накривають двома матами зверху. Для надійності зверху можна покласти плівку.
Відео
Укриття винограду на зиму
Надійно укритий ВИНОГРАДА НА ЗИМУ. СПОСІБ ДРУГИЙ.
Знайшли в тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо! Розповісти друзям:Знайшли в тексті помилку?