- Наслідки неправильної гідроізоляції
- Плануємо роботи по усуненню протікань
- Нормативні вимоги до гідроізоляції
- Основні варіанти захисту підвалу від вогкості
- Типи гідроізоляційних складів
- Використання бітумної смоли
- Рулонні види матеріалів
- Переваги рідкої гуми
- Влаштовуємо вертикальну гідроізоляцію
- Можливості ін'єкційного методу
- Обмазувальної тип ізоляції
- Наплавляється спосіб вертикальної гідроізоляції
- Особливості горизонтальної ізоляції
- Чи потрібен дренаж?
- Технологія зовнішнього дренажу
- Створення внутрішньої дренажної системи
- Що потрібно знати про самостійну гідроізоляції?
Неякісна ізоляція будівлі від води створює сиру і вологе середовище, в результаті якої руйнується бетон і фундамент. Продумувати, як зробити гідроізоляцію льоху, найкраще на початковому етапі будівництва. Виниклі під час експлуатації споруди проблеми можна вирішити, якщо ізолювати підставу внутрішнім способом.
Наслідки неправильної гідроізоляції
Грунтові води, які підходять близько до грунту при паводках, рясних дощах або таненні снігів, завдають шкоди будівлям низинних районів. Протікаючи, конструкція відчуває цілий ряд ризиків:
- підвал наповнюється сирим повітрям, через що знижується якість збереження овочів і консервації, виникає корозія металевих деталей;
- утворюється цвіль і грибок, гниють дерев'яні елементи, виділяться токсичні речовини;
- порушується міцність будови, а велика кількість тріщин і локальних вогнищ руйнувань призводить до руйнування споруди.
Розгромна замовна стаття вода в погребі впливає на поверхні стін і підлоги двома способами. Напірний виникає при піднятті грунтової вологи вище статі, а безнапірний - при знаходженні води внизу покриття. Для збереження міцності приватного будинку з підвалом потрібно провести гідроізолювання.
Плануємо роботи по усуненню протікань
Щоб позбутися від води в погребі, слід захистити внутрішню і зовнішню частини будівлі. Починати роботи потрібно з планування:
- процесу обробки стиків стін і підлоги, стін і стель;
- накладення робочих швів на бетон або опалубку;
- ізолювання комунікаційних систем;
- усунення тріщин і розломів, що з'явилися в результаті усадки.
Перевіривши стан приміщення, потрібно визначитися з матеріалом для його ізолювання.
Нормативні вимоги до гідроізоляції
Процес ізолювання підземних приміщень, зокрема, підвалів, регламентований нормами СНиП 2.03.11-85:
- ретельна грунтовка площі і наклеювання смуг гидроїзола товщиною 2 см на кути;
- обов'язкова підготовка поверхні - закладаються тріщини, зрубують бетонні напливи, усувається іржа, очищаються забруднення;
- перевірка вологості бетонних поверхонь перед їх обробкою - вона повинна бути рівною 4%.
У документі також зазначається: основні типи матеріалів, як правильно втілюється технологія заходів.
Основні варіанти захисту підвалу від вогкості
Перевірте, яка інтенсивність проникнення вологи всередину, чи варто в приміщенні вода. Залежно від рівня вологи будуть актуальними такі варіанти гідроізоляційного покриття:
- Протівонапорная показаний, коли грунтові води підходять до фундаменту на 10 м, а сама підстава не ізольовано зовні до нього не підведено дренаж. Методика заснована на прижатии гуми або рулонного матеріалу до стіни, але ефективна на початковій стадії зведення будівель;
- позбавлятися від руйнування сирого підстави можна Протикапілярну методом. Необхідно настилати водостійкі тканини всередині підвалу;
- безнапірний тип ізоляції, зроблений в якості захисту від тимчасового підтоплення, не дасть воді стояти в приміщенні. Як матеріал застосовують бітум.
Виконання кожного способу ізоляції фундаменту і цокольного поверху вимагає правильного вибору матеріалу.
Типи гідроізоляційних складів
Як позбутися від води, яка руйнує підвал? Почати з вивчення грунту, особливостей фундаменту. Перед покупкою гідроізолюючих складів визначте приблизну глибину розташування вод підгрунтя, збільшення грунту при заморозках, тип ґрунту в місці Вашого проживання, призначення будови. Сучасні виробники пропонують кілька видів складів для запобігання вологи в погребі. Розглянемо найпопулярніші.
Використання бітумної смоли
Виконання гідроізоляції льоху бітумом - бюджетний варіант усунення вологого середовища. Матеріал являє собою невеликі бруски, які наносяться шляхом на поверхню в рідкому вигляді:
- у велику ємність поміщають бітумну смолу і машинне масло в пропорціях 3: 1.
- резервуар нагрівають і доводять суміш до рідкого стану.
- на попередньо вирівняну поверхню з забитими тріщинами пензлем або валиком наносять масу.
- працюють з нижньої частини поверхні на відстані не більше 20 см від ґрунту.
- оптимальна товщина для льоху - 5 см, тобто буде потрібно нанести 3 шари.
Склад потрібно підтримувати в режимі підігріву для легкості його нанесення. Бітумна оболонка блокує появу вологи і захищає фундамент від деструкції протягом 5 років.
Рулонні види матеріалів
Рулонні матеріали використовують з рідкими складами або окремо. Власники приватних будинків і дачних ділянок можуть придбати руберойд, ТехноНІКОЛЬ, техноеласт, стеклоизол, рубітекс і гідростеклоізол. Недорогим, але якісним варіантом для самостійного використання є руберойд. Щоб правильно захистити підвал від руйнування, працюйте так:
- закріпіть матеріал на плоскій поверхні і нанесіть на нього бітумну мастику, розігрійте полотно пальником і розмістіть на площині внахлест.
- другий варіант - кріплення за допомогою рідкої мастики. Розігрітим складом обмажте фундамент, а поверх нього укладіть рулонний матеріал. Промажьте руберойд бітумом і покладіть зверху ще один пласт.
Поєднання мастики і основного матеріалу сприяє гарному проникненню в бетонний фундамент і надійності гідроізоляції.
Переваги рідкої гуми
Якщо в погребі регулярно утворюється скупчення води, використовуйте рідку гуму. Склади відмінно зчіплюються з поверхнями, захищені від загоряння і утворюють суцільне покриття. Фахівці радять працювати з однокомпонентної гумою, вибираючи з двох видів складів:
- суміші для нанесення в один шар. Висихають через 2 години після нанесення, але можуть швидко застигати у відкритій ємності;
- склади, які наносять в один шар. Схоплюються через 24 години.
Перед початком заходів підставу з бетону очищається від пилу і грунтується. Рідку гуму рекомендують наносити пензлем або шпателем.
Влаштовуємо вертикальну гідроізоляцію
Льох в будинку можна захистити від води, що з'являється після дощу, танення снігу, використовуючи вертикальну техніку нанесення ізолюючого покриття. Перед стартом робіт доречно підготувати поверхню і навколишню територію. Для цього очищаються стіни, підлогу і стелю, а також створюється водовідведення. Своїми руками гідроізоляція льоху виконується в декількох варіантах.
Можливості ін'єкційного методу
Що робити, коли вода проникає в підвал під будинком або гаражем? Скористатися прогресивної, але витратною ін'єкційної методики. Роботи проводяться шляхом створення завіси фільтруючих елементів і облаштування спеціальної мембрани для захисту від вологи. Ін'єкційний гідроізолірующій прийом має ряд переваг:
- оздоблювальні матеріали та облицювання з підстави будівлі не знімаються;
- підземне приміщення залишається захищеним на кілька років завдяки якості акрилатних гелів і полімерних смол.
З недоліків методики - сувора послідовність технології робіт, якої недосвідченим майстрам досягати проблематично.
Обмазувальної тип ізоляції
Захистити льох зсередини від грунтових вод, а також виконати зовнішні маніпуляції можна, використовуючи цементно-полімерні склади. Гідроізоляційний матеріал з гнучкою і жорсткою структурою паропроніцаєм, добре адгезіруют з поверхнею. Цінова доступність складу, пластичність і легкість самостійних робіт роблять глину пріоритетною для домашнього будівництва.
Гідроізоляція фундаменту проводиться з використанням склотканини, кистей-макліц, валиків, шпателів і рідкої мастики. Щоб забезпечити якості покриття, дійте поетапно:
- Зачистіть поверхню стін від забруднень, закруглюватимете кути, замажте виступи і щілини. Пористі ділянки загладьте цементною сумішшю;
- Дійте в мінімально вологій поверхні, яку можна перевірити за допомогою плівки з поліетилену. Накладіть лист на затінений ділянку і огляньте на предмет випарів через 24 години.
- Нанесіть густий шар грунтовки праймера. Стики і шви покрийте другим шаром.
- Після висихання грунтовки накладіть рідку бітумну мастику, використовуючи валик або кисть. Дотримуйтесь паралельність і напрямок рухів, намагаючись рівномірно розподілити матеріал по стіні.
- Цементна суміш з полімерними добавками накладається на зволожену поверхню стіни пензлем, шпателем або валиком.
Дочекайтеся висихання складу, затріть площину.
Наплавляється спосіб вертикальної гідроізоляції
Обробити підземне приміщення зсередини своїми руками за допомогою рулонних матеріалів доцільно, коли фундамент знаходиться на сильному заглибленні. Обклеювання внутрішньої частини будівлі надовго збереже підставу від пошкоджень, якщо діяти згідно будівельному алгоритму:
- Закупити бітумно-полімерну рулонну тканину або руберойд. Від скловолокна або склотканини краще відмовитися - в агресивних середовищах фундамент знову буде текти.
- Підготуйте поверхню, загрунтуйте її праймером.
- Спеціальним пальником розплавте нижній шар мастики.
- Наклеюйте рулони зверху вниз, дотримуючись нахлест 10 см. Найзручніше працювати з матеріалом довжиною 150-200 см.
- Приділіть увагу кутах і переходах. Попередньо підсильте їх відрізком основного матеріалу довжиною 30 см.
- Кількість шарів наклеєною ізоляції залежить від залягання фундаменту. Неглибокі споруди передбачають наклейку мембрани товщиною 2 мм. При середній глибині товщина шару зростає на 4-8 мм.
Гідроізоляцію для льоху рекомендують виводити на 30-50 см вище грунту, фіксувати рейкою з металу.
Особливості горизонтальної ізоляції
Гідроізоляція льоху зсередини горизонтальним способом виконується на початковій стадії будівництва. У готовому будинку її облаштувати неможливо. Щоб на цокольному поверсі не було води, доцільно дотримуватися технології виконання завдань:
- Перший рівень захисту - укладання і трамбування подушки на основі піску і гравію. Її розміщують під підошвою підстави у вигляді блоків або під суцільний моноліт.
- Під час бетонної стяжки в підвальному приміщенні укладається руберойд або мембрани з ПВХ, які сприяють захисту фундаменту зсередини від грунтових вод або капілярного підйому рідини.
- Рулонні матеріали укладають на поверхню, оброблену праймером. У листах обов'язково повинен бути нахлест 10-15 см. При суміщенні шарів нахлести слід збільшити до 25-30 см.
- Гідроізолюючі покриття пропарюють газовим пальником - так поліпшується зчіпка листів.
Виступаючу наземну частину обробляють за аналогічним принципом.
Чи потрібен дренаж?
Спеціальні комунікації, облаштовані у дворі - надійний метод захистити свій льох від надходження води. Дренажна система підсилює дію ізоляційних матеріалів. Дрени облаштовуються двома способами - зовнішнім і внутрішнім.
Технологія зовнішнього дренажу
Система має на увазі перенаправлення водопотоку від підвального поверху і облаштовується на стадії будівельних робіт. Для вже існуючої споруди водовідведення робиться наступним чином:
- Викопується котлован з шириною і глибиною 40 см;
- Формуються свердловини до рівня пісочного шару на відстані, що дорівнює 2 м.
- Поверх викопаних отворів укладається решітка з металу.
- Монтується пластиковий трубопровід. Мінімальний діаметр труб, які загортають в геоткань - 40 см.
- На дні котловану укладається геотекстиль, а на нього - гравій із середніми фракціями.
- Трубу монтують, висуваючи верхню частину за нижню частину підвальній стіни.
Зовнішній дренаж засипають знятим грунтом, ретельно трамбуючи кожний шар.
Створення внутрішньої дренажної системи
Усунути стоїть в підземному підвалі воду можна, використовуючи внутрішні дрени. Систему встановлюють після того, як було укладено підлогове покриття:
- По всьому погребу викопують траншею, поглиблюючи її на 50 см;
- На дно ями висипають щебінь шаром 20 см і утрамбовують.
- Прокладають трубопровід, обмотаний геоматеріалом, і засипають його матеріалом з фракціями не більше 20 мм.
Траншея засипається піском. Доцільно облаштувати дренажний колодязь в низинній точці цоколя. Туди будуть стікати води. При необхідності в ємностях встановлюють наносну систему для відкачування води.
Що потрібно знати про самостійну гідроізоляції?
Самостійне облаштування гідроізоляційного покриття передбачає дотримання основних правил:
- Матеріали накладаються тільки на висохлу поверхню;
- Шви, непросушених штукатурний шар або вологі стіни фарбуються рідкої ґрунтовкою - емульсією на основі бітуму. Наступні шари виконуватися густими складами;
- Купуючи засоби для ізоляції, враховуйте їх вплив на армирующие елементи, стики і шви;
- Для цегляних поверхонь варто застосовувати цементний розчин, посилений полімерними засобами або рідким склом;
- Підлогові поверхні гідроізолюють наливними полімерами;
- Для повного висихання стін, підлог і стелі перед роботами достатньо 5-ти днів.
Дотримуйтеся технології робіт і вимог до процедури ізоляції цокольного поверху - так ви надійно захистите спорудження від води в погребі і руйнування.
Чи потрібен дренаж?Що потрібно знати про самостійну гідроізоляції?