Автоматичні вимикачі - це прилади призначені для захисту ланцюгів від перевантажень і понад струмів (струми короткого замикання). Усередині автоматичний вимикач можна розділити на два умовні блоки це теплової расцепитель і магнітний (електричний, миттєвий) расцепитель.
Тепловий расцепитель всередині себе має пластину зі спеціального біметалу. Її розміри залежать від необхідних характеристик расцепителя і при проходженні через неї струму вище заданого мінімальне значення настройка расцепителя зазвичай становить 1,45 * номінальний струм пластина починає нагріватися що викликає її згинання тим самим вона починає механічно впливати на контакт в автоматі викликаючи його спрацьовування. По скільки пластині потрібен час щоб нагрітися і зігнутися час спрацьовування сильно залежить від величини проходить через неї тока.Время спрацьовування може становити від декількох секунд до години і воно тим менше чим більше струм. Але при понад токах або токах короткого замикання час її спрацювання все одно дуже багато з цього в автомат був вбудований другий блок магнітного розчеплювача.
Магнітний расцепитель має малий час спрацьовування частки секунда в порівнянні з тепловим расцепителем. Але це відбувається при значно більших токах (2-10 * номінальний струм). Що обмежує його застосування тільки на струми перевантажень і струми коротких замикань. Будова миттєвого розчеплювача вдає із себе котушку з досить товстого дроту і рухомого осердя всередині. При проходженні понад струму по дроту котушки з'являється магнітне поле і сердечник миттєво втягується всередину котушки. Оскільки сердечник механічно пов'язаний з контактом автоматичного вимикача то він викликає його відключення (спрацьовування). Налаштування миттєвих расцепителей діляться на різні категорії. Відповідно автоматичні вимикачі випускаються категорій B, C, D. Класи згідно ГОСТ Р 50345-99 мають цілком певні параметри:
для B струм миттєвого розчеплення змушує значення від 3 * номінальний струм до 5 * номінальний струм (включно);
для C ток становить від 5 * номінальний струм до 10 * номінальний струм (включно);
для D ток становить від 10 * номінальний струм до 20 * номінальний струм (включно).
Також струми спрацьовування можуть коливатися в залежності від температури навколишнього середовища існує характеристика з поправочних коефіцієнтів де струм спрацьовування буде знаходиться як добуток коефіцієнта і номінального струму автоматичного вимикача. Значення номінальних струмів які вказані на автоматах відповідають при температурі середовища дорівнює 30 градусам Цельсія.
Але струми спрацьовування можуть ще змінюватися від того що автомата стоять в одну лінійку впритул один до одного деякі виробники виробляли тестування даних параметрів і в своїх каталогах можуть надавати необхідні рекомендації і поправки до розрахунків. Номінальні струми автоматичних вимикачів мають як правило стандартний ряд значень в залежності від своєї моделі наприклад
ВА 47-29 випускається на номінальні струми:
0,5А; 1,6А; 2,5А; 1А; 2А; 3А; 4А; 5А; 6А; 8А;
10А; 13А; 16А; 20А; 25А; 32А; 40А; 50А; 63А.
для вибору того мул іншого автоматичного вимикача можна скористатися калькулятором .
На інших моделях ряд значень може незначно змінюватися. Автомати випускаються на невеликі струми як правило мають кріплення до спеціальної DIN пластині яка дозволяє легко робити монтаж і демонтаж автоматів.