- Відмінності ставка для купання від басейну
- Типи ставків для купання
- Вибір місця і форми для купальні
- Приклад будівництва купальні на ділянці
- Системи фільтрації і зони очищення
- Догляд за водоймою для плавання
Водойма на ділянці урізноманітнює ландшафтний дизайн, освіжає повітря і створює приємний мікроклімат. А при використанні системи очищення і циркуляції в ньому навіть можна купатися.
Для організації ставка на дачі важливо грамотно використовувати основний ресурс - простір. Його завжди не вистачає і іноді доводиться жертвувати посадками, щоб розмістити придатний для купання водойму. Зазвичай для цього використовують прилеглі природні водойми, але чому б не облаштувати невелике місце для купання у себе на ділянці? Тим більше що це займе не так багато часу і сил.
Навіть на маленькій ділянці можна спорудити ставок для купання
Відмінності ставка для купання від басейну
Часто створення водойми на ділянці зводиться до двох різновидів: декоративний ставок ( з підсвічуванням , рибками і рослинами ) Або плавальний басейн. Однак ставок теж можна зробити придатним для купання. До того ж він вигідно відрізняється від басейну за кількома параметрами:
- купальня виглядає природніше і красива в будь-який час року;
- з червня по вересень в ставку можна купатися, а взимку використовувати в якості катка;
- фільтрація дозволяє обійтися без хімічної очистки, яка потрібна басейну;
- зведення басейну зажадає великих капіталовкладень, ніж створення ставка.
Ставок для купання простіше вписати в ландшафт, ніж басейн
Типи ставків для купання
Існує кілька різновидів ставків для купання в залежності від будови і розподілу на зони:
- однооб'емний, без технічних пристроїв і поділу на зони. Роль фільтрів виконують водні рослини, мікроорганізми і зоопланктон. Зона відновлення води займає близько 60% загальної площі ставка. Для його створення потрібен широкий ділянку;
- однооб'емний, з поверхневим плином. Поділ на зони в ставках такого типу також не проводиться. Сміття збирає скіммер (плаваючий фільтр), а воду перекачує насос;
- однооб'емний, з проточною зоною регенерації. Купання чаша розділена перегородками (не піднімається вище рівня води). Система очищення дворівнева - за допомогою фільтра-скиммера і рослин. Зона для купання завжди більше, ніж у двох попередніх типів;
Різновидом двохоб'ємного ставка є ставок з дитячою секцією
- двохоб'ємний, зона для купання відокремлена від зони для фільтрації і водопідготовки. Є гравійний фільтр і рослини для очищення, а також система подачі і перекачування води з приладами контролю і автоматики;
- двохоб'ємний, з комплексною системою водоочищення. Зони для купання і фільтрації повністю розділені між собою. Очищення води проводиться як механічним, так "рослинним" способом. Є біофільтри, система управління і подачі води, прилади обліку і контролю.
Вибір місця і форми для купальні
Місце розташування ставка залежить від розмірів і форми ділянки, а також положення будинку. Крім того, воно не повинно бути занадто сонячним або затіненим. Ставок повинен гармонійно виглядати на ділянці і розташовуватися в такому місці, де їм зможе милуватися вся сім'я. Занадто сонячних місць слід уникати, щоб вода не зацвіла. Не годяться і місця під деревами, тому що опале листя може засмітити насос або систему подачі води.
Місце біля будинку вважається оптимальним для розміщення ставка для купання
На вибір місця для купальні впливають також рельєф ділянки, склад грунту і рівень грунтових вод. Якщо на ділянці є ухил - це навіть на краще, оскільки можна створити водну систему з двох сполучених водойм. Рівна поверхня дозволить надати водойми будь-яку форму або вирити його на достатню для плавання глибину. Правда, з обмеженнями за типом ґрунту і рівню ґрунтових вод.
Береги плавального ставка можна зміцнити камінням
Якщо на ділянці переважають легкі грунту (піщані або супіщані), берег потрібно зміцнювати додатково: або за допомогою жорсткої гідроізоляції, або шляхом створення пологих схилів з використанням плівки. Жорстка гідроізоляція зазвичай передбачає установку ставка з готової форми, а для створення водойми з пологими схилами потрібно викопати котлован. У кожного з цих методів є свої плюси і мінуси.
1. Переваги конструкції з готових форм:
- міцна конструкція, яку легко встановити;
- довговічність;
- її легко експлуатувати і чистити.
Недоліки купальні з готової форми:
- готові форми великих розмірів (придатні для купання) коштують дорого;
- форму водойми не можна змінити;
- така конструкція чутлива до природних факторів.
Залиште вхід в воду, навіть якщо декоруєте водойму камінням
2. Переваги купальні, виритої самостійно:
- такому ставку можна надати будь-яку форму і глибину;
- він виглядає природніше;
- стійкість до перепадів температури.
Недоліки купальні, виритої самостійно:
- облаштування пологого схилу вимагатиме збільшення площі ставка в 1,5 рази;
- плівкову ізоляцію простіше пошкодити;
- всі роботи по зміцненню берегів виконують "з нуля".
Якщо на ділянці переважають глинисті і суглинні грунту, гідроізоляцію можна зробити з глини. У підготовлений котлован поступово укладають три шари мокрою, розм'якшеної до стану м'якого пластиліну глини, по 15 см кожен. Перші 15 см ретельно утрамбовують, потім дають висохнути, слідом так само укладають другий і третій шари. Варто врахувати, що після висихання кожен шар зменшиться в середньому на 3-5 см, так що в результаті товщина глиняній чаші басейну досягне 30-35 см. В якості верхнього шару використовують крупний гравій (камінчики діаметром приблизно 3 см). Їх утрамбовують, а потім засипають дрібний гравій і шар піску в 5-7 см.
Якщо дно і борти котловану посипати сажею (до утрамбовки глиняних шарів), це відлякає земляних черв'яків, щоб ті не порушували герметичність глиняній чаші.
Для створення на ділянці повноцінної купальні потрібно багато місця
Тепер про грунтові води. Якщо вони залягають в межах 1 м від поверхні землі, то можна створити природне озеро (правда, плавати в такій воді не дуже приємно). При високому рівні залягання (2-3 м від рівня землі) потрібно додатково укріплювати береги. Найкраще, коли грунтові води розташовуються на рівні 5 м від поверхні землі. В цьому випадку можна сміливо викопати котлован глибиною 2-2,5 м.
Приклад будівництва купальні на ділянці
Розглянемо приклад створення найпростішого ставка для купання, як гідроізоляція якого застосовується плівка. Перед початком робіт потрібно розмітити на ділянці контури котловану для майбутнього ставка і очисної зони. Також уточніть глибину котловану з урахуванням грунтових вод. Після цього можна приступати до його викопування з одночасним формуванням терас і уступів. Ширина тераси 30-40 см, ухил - 45-50 градусів. Подальший хід робіт виглядає так:
- дно котловану засипте піском, відкачавши при необхідності грунтові води за допомогою насоса, і покладіть на нього міцний матеріал (геотекстиль, повсть);
- для комфортного входу в воду виготовте бетонні або дерев'яні сходи, використовуючи тераси;
- розмотайте і покладіть плівку, ретельно підганяючи її під всі нерівності і виступи рельєфу;
- наповніть ставок водою на третину, через 2-3 години - ще на третину, а ще через 3 години остаточно заповніть ставок водою. Це потрібно для того, щоб плівка розтягувалася під вагою води поступово;
- ображати зайві шматки плівки по краях і приступайте до декорування - укладайте камені вздовж берегової лінії, притискаючи ними плівку. При бажанні можна укласти на дно камені;
- поруч зі ставком не повинно бути рослинності, крім тієї, яка використовується для очищення. Для цього вибирають жовтий ірис або стрелколіст, вони повинні перебувати в зоні очищення і по контуру водоймища.
Найпростіша форма ставка - прямокутна
Будівництво ставка на основі готової форми не відрізняється від описаного в статті Зробити водойму самому або купити готову ємність? А на системі фільтрації та подачі води ми зупинимося докладніше.
Системи фільтрації і зони очищення
Ставок для купання вигідний тим, що в нього не потрібно висаджувати рослини або запускати рибок "для краси". У той же час вода в ньому повинна очищатися і циркулювати, щоб не "зацвісти".
1. Фільтрація штучної водойми для купання.
Для очищення води в ставку застосовуються різні системи. Найефективнішою, але дорогої є установка з знезараженням води сріблом. Більш звичною є система з фільтра, УФ-лампи, іонізатора, скиммера і насоса.
Комплексна фільтрація надає воді свіжість і прохолоду
- Фільтри бувають проточні (гравітаційні), стрічкові і напірні. Проточні фільтри виробляють в основному механічну очистку, хоча в них є губки для очищення від сміття, капсули і добавки, які очищають воду. Напірні і стрічкові фільтри зазвичай містять УФ-лампи для знезараження води.
- УФ-лампа, вмонтована в корпус фільтра, вбиває всі бактерії і знезаражує воду, яка проходить через неї.
- Іонізатор - порівняно новий прилад, що насичує воду іонами міді. Спеціальне ядро, в якому розташовані мідний анод і сталевий катод, виділяє в воду позитивно заряджені іони міді, згубні для синьо-зелених, ниткоподібних і інших водоростей. Саме через них вода "цвіте", перетворюючи купальню в болото.
- Скіммер є плаваюче, вбудовується або стаціонарний пристрій, що збирає з поверхні води опале листя, гілки або інше сміття, не дозволяючи йому опускатися на дно. Відноситься до розряду так званих фільтрів "грубої очистки".
- Насоси бувають двох видів - заглибні і відцентрові. Погружной встановлюється на дні купальні, а відцентровий - зовні, нижче рівня води.
У великих плавальних водоймах бажано встановлювати всі описані системи фільтрації та очищення. У невеликих можна обійтися якоюсь однією.
2. Схема циркуляції води в купальні
Для прикладу організації системи циркуляції ми вибрали найскладніший тип купальні: двохоб'ємний, з комплексною системою водоочищення. Весь ставок поділений на 3 зони: для купання, мілководній регенерації і глибоководної регенерації. Ділянки для очищення розташовані по обох краях водойми. Усмоктувальні насадки, з'єднані з насосом, засипають щебенем. Вода з цих зон надходить в фільтраційну систему. Там вона очищається і надходить назад у водойму через насадки для подачі води, розташовані на дні ставка. Площа зони регенерації повинна займати не менше 1/3 від всієї площі купальні. Нижче представлена приблизна схема циркуляції води у водоймі:
1 - слив, 2 - забір води з глибокої зони регенерації, 3 - забір води з дрібної зони регенерації, 4 - подача води в ставок, 5 - насос, 6 - насосна камера, 7 - скіммер бічній, 8 - шланги.
Догляд за водоймою для плавання
При грамотно встановленої системі фільтрації і циркуляції води доглядати за таким ставком практично не потрібно. Насоси качають воду за замкнутою схемою протягом весни і літа, фільтруючи її і не даючи застоюватися. Єдине, за чим потрібно стежити, - це рівень води, доливаючи її рівно стільки, скільки випарувалося під час спеки. При інтенсивних опадах надлишок води слід відкачувати за допомогою зовнішнього насоса, якщо заздалегідь не був передбачений дренажний колодязь.
Рослини в плавальному басейні не повинні заповнювати простір водойми, призначене для купання
Раз на місяць протягом плавального сезону слід проводити огляд і при необхідності чистку водойми. У квітні з води видаляють залишки водоростей і торішньої рослинності. Дрібне сміття і водорості періодично варто видаляти і з фільтрів. Також спостерігайте за активністю рослин-оксигенаторів - не можна, щоб вони витісняли інші види. Ближче до осені над купальнею можна натягнути дрібну сітку, щоб в неї не потрапляли сміття і листя.
Ближче до зими помістіть в ставок снопики соломи, щоб не замерзали ополонки, що служать джерелом кисню.
Ставок для купання можна прикрасити фонтаном або водоспадом
Зробити красиву альтернативу басейну на ділянці нескладно. Головне, підібрати вигідне місце для розміщення ставка і забезпечити його системою очищення і циркуляції води. Тоді у вас в розпорядженні завжди буде водойма з чистою і прохолодною водою.
Сподобалася стаття? Поділися!
Зазвичай для цього використовують прилеглі природні водойми, але чому б не облаштувати невелике місце для купання у себе на ділянці?Сподобалася стаття?