Мінерали і гірські породи Росії і СРСР
<<< забарвлення алмазу | зміст | теплопровідність >>>
Частина 1. Мінерали. Клас 1. Прості речовини (самородні елементи)
Алмаз - З
Щільність, розщеплення і твердість алмазу
Щільність чистого алмазу 3,511 г / см3. Алмаз крихкий, має хорошу, до досконалої, спайність по октаедру (111) і легко розколюється по тріщинах спайності, іноді спостерігаються у великих кристалах .
Алмазні агрегати - борт, баллас і карбонадо - позбавлені безперервної спайности, а тому, зберігаючи твердість алмазу, втрачають його крихкість (НЕ колються навіть при сильному ударі) і набувають підвищену зносостійкість; вони справляють враження навіть більш твердих, ніж монокристали алмазу.
Твердість алмазу - 10 балів за шкалою Мооса. Це не тільки самий твердий з мінералів, а й взагалі найбільш тверде серед відомих нам речовин, природних і синтетичних.
Важливо, однак, відзначити, що алмаз характеризується анізотропією твердості: його октаедричні грані (111) твердіше, ніж межі ромбододекаедра (310), а ті - чим грані куба.
Анізотропія твердості алмаза уможливлює його обробку (шліфування, огранювання) алмазним же порошком; при цьому очевидно, що межі октаедра шліфуванні піддаються з великими труднощами (тільки якщо труться об октаедричні грані зерен алмазного порошку), а найлегше піддаються грані куба (точніше, площини, паралельні цим гранях, які як такі можуть бути і не виражені на кристалі) , вершини і ребра октаедричних кристалів. Найкраще такі кристали поліруються в напрямку [001].
Причини, що викликають анизотропию твердості алмаза, так само як і прояв у нього досконалої октаедричної спайности, криються в особливостях кристалічної структури і докладно розглянуті в розділі 3. Вирішальним фактором у першому випадку є щільність заселення плоских сіток кристалічної решітки атомами вуглецю, спадна в ряду (111) - (110) - (100), у другому - відстань між щільно заселеними сітками в решітці: в структурі алмазу максимально віддалені один від одного як раз самі "густі" сітки, паралельні площинам (111), які до того ж слабкіше за все пов'язані між собою.
Злам у алмазу раковистий (зрозуміло, не по спайності).
<<< забарвлення алмазу | зміст | теплопровідність >>>
Познайомитися з зображеннями і описами інших об'єктів природи Росії і суміжних країн - мінералів і гірських порід ,
грунтів ,
грибів ,
водоростей ,
лишайників ,
листостеблових мохів ,
дерев, чагарників, чагарників і ліан ,
трав'янистих рослин (квітів) ,
ягід і інших дикорослих соковитих плодів ,
водних безхребетних тварин ,
комах-шкідників лісу ,
денних метеликів ,
прісноводних і прохідних риб ,
земноводних (амфібій) ,
плазунів (рептилій) ,
птахів, пташиних гнізд, їх яєць і голосів , а також
ссавців (звірів) , - можна в розділі природа Росії нашого сайту.
В розділі Природа в фотографіях розміщені також тисячі наукових фотографій грибів, лишайників, рослин і тварин Росії і країн колишнього СРСР, а в розділі Природні ландшафти світу - фотографії природи Європи ,
Азії ,
Північній і
Південної Америки ,
Африки ,
Австралії та Нової Зеландії і
Антарктики .
В розділі Методичні матеріали Ви також можете познайомитися з описами розроблених екологічним центром "Екосистема" друкованих визначників рослин середньої смуги, кишенькових визначників об'єктів природи середньої смуги, визначальних таблиць "Гриби, рослини і тварини Росії", комп'ютерних (електронних) визначників природних об'єктів, польових визначників для смартфонів і планшетів , методичних посібників по організації проектної діяльності школярів і польових екологічних досліджень (включаючи книгу для педагогів "Як організувати польовий екологічний практикум"), а також навчально-методичних фільмів по організації проектної дослідницької діяльності школярів в природі. Придбати всі ці матеріали можна в нашому некомерційному Інтернет-магазині . Там же можна придбати mp3-диски Голоси птахів середньої смуги Росії і Голоси птахів Росії, ч.1: Європейська частина, Урал, Сибір .