- В основу стилю покладено такі принципи:
- Кольорове рішення
- Оздоблення
- освітлення
- меблі
- аксесуари
- Текстиль
Японський стиль інтер'єру дуже повно виражає східний підхід до життя: неспішність, медитація, релаксація, пошук гармонії як всередині себе, так і в навколишньому світі.
В основу стилю покладено такі принципи:
- Мінімалізм. Інтер'єр японської спальні не містить нічого зайвого, нічого такого, без чого не можна було б обійтися. Тільки тоді енергія буде вільно рухатися по приміщенню, не зустрічаючи на своєму шляху перешкод, а це вкрай важливо з точки зору східної філософії. Мінімалізм доходить іноді до крайнощів, наприклад, в японському будинку дуже рідко можна зустріти ліжка, їх замінюють покладені на підлогу матраци, які днем прибирають.
- Практичність. Вітаються предмети, які можна використовувати відразу в для декількох потреб. Наприклад, на високому скрині можна сидіти, а всередині нього зберігати футони - матраци, які замінять японцям ліжко.
- Екологічність. Дизайн спальні передбачає використання тільки натуральних матеріалів - дерево, скло, шовк, папір. Матеріали для оздоблення стін, підлоги, стелі повинні бути тільки натуральними.
- Мобільність. Планування японського вдома не стаціонарна, вона постійно змінюється в залежності від часу доби і потреб його мешканців. Одна і та ж кімната може днем служити вітальнею, вранці - спортивним залом, а ввечері - спальнею. Цьому багато в чому сприяє трансформовані меблі, а також повсюдне використання ширм.
Кольорове рішення
Спальня в японському стилі не може бути виконана в яскравих колірних поєднаннях, бути строкатою, занадто активною. Спокій і розслаблення вимагають світлих, чистих тонів, переважно нейтральних. Найбільш часто використовуються білий, сірий, кремовий, бежевий тони. Як контрастних кольорів виступають чорний, темно-коричневий, рідше - червоний і синій.
Оздоблення
Для внутрішньої обробки застосовують натуральні матеріали, такі як дерево, цегла, тканини а також папір. З неї виготовляють переносні "стіни" - ширми, за допомогою яких зонируют приміщення.
- Підлога. Краще за все будуть відповідати стилю дерев'яні підлоги. Можна використовувати ламінат з бамбука. Зверху на підлогу кладеться плетені циновка, в японських будинках ці циновки змінюються двічі на рік.
- Стіни. В інтер'єрі японської спальні стіни можуть бути затягнуті тканиною, покриті дерев'яними панелями. Можна залишити на увазі і цегляну кладку, це цілком впишеться в стиль. Вимога одна - колірна гама стін і підлоги повинна бути єдиною, проте підлогу при цьому темніше, іноді значно.
- Стеля. Однотононний стелю, обов'язково матовий - ідеальний варіант, на ньому не повинно бути тріщин, нерівностей, ніж він досконаліший - тим краще. Тому найчастіше використовують натяжні стелі, або закривають стелю матовим склом, за яким розміщують світильники.
освітлення
Щоб атмосферу розслаблення нічого не порушувало, в дизайні спальні в японському стилі заборонено використання занадто яскравого і різкого світла. Зазвичай джерела світла притеняют матовими плафонами і абажурами, часто їх виготовляють з рисового паперу, яка може бути білого або кольорового, з малюнком або без.
Для плафонів також використовують матове скло. У тому випадку, якщо світильники мають власний колір, він повинен або поєднуватися з кольором стін і стелі, або грати роль гармонійного колірного акценту.
меблі
Меблі, якій дуже небагато, як правило, досить низька. Вона має дуже прості геометричні форми, і позбавлена прикрас - різьблення, інкрустацій і тому подібного бути не повинно.
Традиційна "ліжко" японця - матрац, вдень забирається в шафу або скриню. Останнім часом європейські традиції стали поступово поширюватися і в Японії, так що в спальнях з'явилися справжні ліжка, однак вони завжди низькі і мають форму прямокутника. Ще в спальні можу бути низький столик для чаю, і шафа-купе з розсувними дверима з матового скла, дзеркал або рисового паперу. Допустимі також низькі комоди.
аксесуари
Один з невід'ємних атрибутів японського стилю - предмети з рисового паперу, зокрема - ширми. З їх допомогою одну велику кімнату можна моментально перетворити в кілька маленьких, виділити спальну зону або зону для роботу в загальній кімнаті, розділити різностатевих дітей в дитячій на ніч. Рами для ширм виготовляють з дерева або бамбука, і обтягують папером, прикрашеної орнаментами або малюнками.
Спальня в японському стилі прикрашається зображеннями богів, пейзажами в характерному стилі, на яких можуть бути намальовані пагоди, гора Фудзі, гілки сакури, журавлі. Часто в спальнях ставлять великі вази, в яких містяться ікебани - національні букети з живих або сухих квітів з додаванням гілок та інших елементів.
Також одним з найбільш традиційних прикрас вважається бонсай - крихітні дерева, вирощені особливим чином в невеликі горщики-миски. Найефектніші прикраси інтер'єру японської спальні - великі віяла, розписані в традиційній техніці. Також на стінах можна розвісити самурайські мечі і кинджали.
Ароматичні лампи, свічки, декоративні тарілки у формі пелюсток квітів допоможуть створити в кімнаті східний колорит. Головне, щоб їх не було занадто багато, простір повинен бути гармонійним, а не перевантаженим дрібними деталями.
Східна мудрість говорить, що біжить вода гармонізує навколишній простір і думки людини, тому часто в японських будинках можна зустріти невеликі кімнатні водоспади. Їх роблять з натуральних каменів. Крім естетичної, вони також несуть і утилітарну функцію, зволожуючи повітря.
Текстиль
Дизайн спальні передбачає використання текстильних елементів з натуральних волокон. Це може бути шовк, бавовна, льон, а також вироби з бамбукового волокна. Постільна білизна прикрашають ієрогліфами. Штори на вікнах повинні бути легкими, простими за формою, складки, волани, пишні оборки не допускаються. Перевагу слід віддати так званим японським шторам.