Ще з радянських часів такий тропічний фрукт, як хурма, був досить популярний. Його помаранчевий колір пам'ятається багатьом з дитячих часів.
Недолік у нього є один - специфічний терпкий смак. Втім, деякі сорти від нього позбавлені. До таких і належить, зокрема, корольок.
У країнах, де росте хурма, її називають не інакше, як їжею богів. Також іноді називають ще і фінікової сливою. Це, втім, не дивно - її смак частково нагадує обидва цих фрукта.
Однак хурма при діабеті, на жаль, не входить в список продуктів, дозволених до вживання. Зокрема, багато медиків дотримуються думки, що її вживати не слід зовсім при першому типі захворювання. Інші поширюють заборону і на пацієнтів, які страждають від другого виду недуги.
Однак сучасні дієтологи вважають, що харчова цінність екзотичного плоду занадто висока, щоб повністю відмовлятися від вживання його при діабеті.
Читайте також: Чи можна при діабеті оселедець
У чому користь хурми
В даному плоді в великому обсязі містяться:
- розчинна клітковина;
- луги;
- рослинні білки;
- різні кислоти;
- магній;
- вітаміни (РР, А, С);
- амінокислоти;
- йод;
- калій;
- кальцій;
- пектин;
- дубильні речовини;
- танін.
При цьому даний продукт має досить низькою калорійністю. Однак в той же час в ньому міститься колосальна кількість цукру, і саме ця остання обставина і привело до того, що лікарі забороняють їсти хурму діабетикам.
Проте вже зараз доведено - в невеликих обсягах фрукт є корисним при діабеті 2-го виду. Він, зокрема, характеризується рядом позитивних властивостей:
- відновлює еластичність судин;
- очищає кров;
- зміцнює нерви;
- покращує зір;
- має властивості діуретика;
- вітамін С дозволяє прискорити одужання при застуді.
Крім того, хурма ефективно впливає на жовчний міхур і печінку, оскільки в ній є дуже важливий для роботи даних органів - рутин. Як відомо, діабетикам доводиться постійно приймати різні лікарські препарати, які в цілому негативно діють на вищеназвані органи. З цієї причини користь від хурми буде неоціненна.
Велика кількість пектину дозволяє поліпшити травлення, так як дана речовина зв'язує і виводить з організму поганий холестерин, токсини і шлаки.
Міститься в хурмі залізо не дасть розвинутися такого небезпечного захворювання, як анемія.
Читайте також: Рис і діабет: сумісне л
Користь і шкода
Як відомо, 2-й тип діабету розвивається на тлі порушення роботи підшлункової, в результаті чого ця залоза перестає продукувати в належному обсязі інсулін. Його дефіцит, в свою чергу, призводить до поганого засвоєння глюкози. Дане захворювання в результаті завдає непоправної шкоди практично всіх внутрішніх органів.
Хурма ж, що містить в чималій кількості ряд нужнейших вітамінів, здатна допомогти поліпшити самопочуття. У той же час діабетики повинні розуміти, що необмежене вживання даного фрукта призведе до погіршення здоров'я. Нерідко проблеми виникають навіть після поїдання всього одного плоду.
У хурмі, слід нагадати, міститься до 25 відсотків чистого цукру і ще більше 15 відсотків бистроусвояемих вуглеводів. З цієї причини перед тим, як ввести в раціон хурму при 2-му типі недуги, а крім того, і при гестаційному діабеті, слід обов'язково порадитися з лікуючим фахівцем.
Як вже раніше зазначалося, при першому типі захворювання даний плід повністю заборонений. А ось при другому є лише обмеження. Вживати його в цьому випадку можна, але потроху.
Відмовитися між тим слід тим, у кого є ще й такі протипоказання:
- бувають часто запори;
- діагностовано ожиріння.
У тому випадку, якщо медик визнав, що шкоди від хурми не буде, пацієнт досить швидко відчує всю користь екзотичного фрукта. Вміщені в ній речовини захистять організм від раку і поліпшать роботу шлунка.
У той же час хурма є дуже корисним продуктом при таких недугах, часто супроводжують діабет:
- гіпертензія;
- ішемічна хвороба;
- атеросклероз.
Як при діабеті є хурму
Як правило, здоровій людині досить з'їсти максимум два плоди, щоб втратити почуття голоду. Це обумовлено тим, що на смак хурма дуже солодка. Однак діабетикам, само собою, в таких обсягах вживати даний фрукт можна ні в якому разі.
Глікемічний індекс хурми дуже високий (70). З цієї причини при середній тяжкості хвороби, так само як і при легкої, за один присід не варто їсти більше ніж 60 грамів. Після цього обов'язково необхідно проконтролювати рівень цукру. Якщо він залишається стабільним, то в майбутньому порцію доводять до 100 або навіть до 150 грамів з розрахунку на сім днів. Зазначену норму потрібно розділити на кілька прийомів.
Сушена хурма вкрай шкідлива для діабетиків, оскільки вміст у ній цукру просто зашкалює, тому від такого ласощі варто повністю відмовитися.
Читайте також: Користь і шкода м'яса під час діабету
Варто пам'ятати про те, що купуючи хурму, вибирати потрібно тільки найбільш стиглі плоди, що не мають ніяких пошкоджень - вони найбільш корисними. Саме в них міститься оптимальна кількість необхідних речовин, і, до речі, смак буде не такий в'язкий, як у недозрілих, які можуть до того ж спровокувати запор і здуття.