- Вибір місця для будівництва
- Приступаємо до будівництва
- Закладка фундаменту
- робимо обв'язку
- встановлюємо стіни
- робимо дах
- обшивають полікарбонатом
- висновок
Як відомо підвищення врожайності - головне завдання для будь-якого городника. І тут не обійтися без нормального парника або теплиці. Але занадто дорогі конструкції не рентабельні, а дешеві, не довговічні. Найбільш прийнятним варіантом є дерев'яні теплиці з полікарбонату.
Дерев'яна теплиця.
Дерево є найбільш оптимальним варіантом при будівництві таких споруд. Ціна такої споруди цілком доступна практично для будь-якого господаря. І головне, будова окупається, в середньому за 1 сезон.
Городники, дачники і взагалі, люди, що живуть на землі, на побутовому рівні, прекрасно вміють користуватися традиційним слюсарним і столярним інструментом. Цього вміння цілком достатньо, щоб теплиця з дерева і полікарбонату зведена своїми руками стала вашою гордістю, на довгі роки.
Примітка! Якщо бути точним, теплицею прийнято називати будова, що має додатковий, штучний обігрів. Решта, подібні конструкції, правильно називати парниками.
Вибір місця для будівництва
Дуже наочне фото - як не допустити помилок при виборі місця для цієї конструкції
Роблячи проект теплиці з дерева починати слід з вибору місця.
Ми наводимо кілька порад, які можуть виступати як інструкція при плануванні будівництва теплиці .
- Природно, основна вимога при розміщенні, це якомога більше сонячного світла.
- Друга, важлива рекомендація, це те, що прямокутні будови краще розміщувати з півночі на південь, по поздовжній осі. При такому орієнтуванні, північний вітер парники не страшний.
- Також рекомендується будувати ближче до дому.
- Якщо на ділянці вже є господарські будівлі для інструменту, піску, тирси і т.д. Плануйте ближче до них.
- Якщо це дача, з традиційними 6 сотками, то місця там не багато і конструкцію можна прибудувати до будинку, але з сонячної сторони.
- Капітальна дерев'яна теплиця поруч з деревами недоречна, так як вони виростуть і дадуть тінь.
прибудована теплиця
Приступаємо до будівництва
Роблячи проект для теплиці з дерева, краще розбити все покроково, щоб не заплутатися. Дана інструкція так само буде виконана у вигляді покрокового плану.
Закладка фундаменту
Каркас теплиці з дерева - конструкція відносно легка, вона не вимагає потужного, капітального фундаменту. Але ми розглядаємо будова, яке має прослужити не менше 10 - 15 років, а для нього вже бажаний легкий, але ґрунтовний фундамент.
Як правило, закладають стрічковий, стрічково-стовпчастий або стовпчастий вид фундаменту.
У приватному будівництві, частіше зустрічаються парники 3м на 6м. Ми так само, візьмемо ці габарити за основу.
- Якщо у вас грунту досить стабільні, для теплиці цілком вистачить стрічкового фундаменту . Для початку зробіть розмітку за допомогою волосіні і кілочків. Геометрію перевіряйте по діагоналях, якщо вони не однакові, будова буде криве.
- Далі вам слід викопати траншею глибиною близько 30 см, якщо ви віддали перевагу стрічковий варіант і 20 см, якщо будете закладати стрічково-стовпчастий фундамент. Ширина фундаменту 20 - 30 см.
- Ставимо опалубку, засипаємо не більшу подушку, 5 - 10 см, з піску і щебеню і утрамбовуємо.
- Багато радять залити низький фундамент і зверху укласти, додатково кілька рядів цегли. Але ми вважаємо, що простіше буде, залежить армований фундамент вище, так як в результаті ми отримуємо монолітну бетонну ванну. У ній краще зберігається волога і можна взагалі змінити грунт на чорнозем.
- Далі, коли будете в'язати арматуру, вставляйте, з інтервалом 1-1,5 вертикальні маяки з арматури або анкерні болти. Для подальшого кріплення обв'язки.
Важливо: під час монтажу армуючого каркаса, кутові з'єднання слід робити із зігнутих, під 90˚, прутів арматури. Якщо ви будете робити встик, кути пізніше може розірвати.
- Якщо грунт не стабільний, робіть стрічково-стовпчастий фундамент.
- Загальний периметр закладається так само, але по кутах пробурити шурфи глибиною 1 - 1,2 м.
- У шурфи вставляються азбоцементні труби або можна, просто згорнути з руберойду, в кілька шарів трубу, вставити її в шурф і армувати.
Армована труба з руберойду.
- Далі заливаємо все розчином і чекаємо, коли застигне, а це близько місяця. У спекотну погоду поливайте фундамент водою щодня, щоб не потріскався.
- Для стовпчастого фундаменту досить пробурити шурфи, по кутах, зробити подушку, закласти труби, армувати, виставити маяки для кріплення обв'язки і залити бетоном.
Фото фундаменту.
робимо обв'язку
- Обв'язка, являє собою основу з дерев'яних брусів, на якій базується дерев'яний каркас для теплиці.
- Спочатку для обв'язки можна взяти профільований брус перетином 100х100 мм. І збити його монолітної, чотирикутної конструкцією.
- З'єднання по кутах традиційно робиться в полдерева.
- Якщо брус з свежеспіленного дерева, його згодом, при перепаді температур, може повести. Щоб цього уникнути, можна брус для обв'язки 100х100 мм, зробити шляхом з'єднання саморізами або цвяхами, двох окремих брусків 100х50.
- Варіант збірного бруса, зручний ще й тим, що його можна зібрати з коротких брусків, плюс кріпити каркас для теплиці з дерева, з такою основою набагато зручніше.
- Так як обв'язка є базою всієї конструкції і безпосередньо стикається з фундаментом. А при відсутності фундаменту, безпосередньо з грунтом. Брус, обов'язково слід обробити.
- Один з найбільш доступних варіантів, просочити деревину відпрацюванням машинного масла, в результаті ви убезпечите основу ще на 10 - 15 років. Плюс масло не дає запаху, на відміну від креозоту при використанні шпал.
- Перед монтажем обв'язки, слід на фундамент укласти гідроізоляцію, зазвичай це руберойд з бітумом.
- Кріпимо обв'язку до фундаменту, за допомогою залишених раніше в фундаменті маячків з арматури.
Схема обв'язки, з'єднання в полдерева.
встановлюємо стіни
- Перше з чого слід почати, це установка кутових стійок. Для них можна використовувати брус 50х50 мм, цього може бути достатньо. Але ми радимо робити більш потужні кутові стійки, роблячи їх у вигляді куточка, з'єднавши 2 бруса, 100х50 і 50х50. У довгостроковій перспективі це надійніше. І потім кріпити такий куточок до основи зручніше.
- Далі, роблячи дерев'яний каркас теплиці з полікарбонату, слід, кутові стійки з'єднати в верхній частині брусом 50х50. Якщо є можливість, з'єднувати цільним бруском і далі вмонтовуйте поперечні вертикальні розпірки, з кроком 50 - 70 см.
- Якщо брусків потрібної довжини немає, робіть поступово. Встановлюйте вертикальні розпірки і на них, послідовно, набивайте верхню планку.
- Можна робити окремо дерев'яні рами і потім збирати стіни як конструктор, теплиця з дерев'яних рам, зручна тим, що при необхідності, легко розбирається і зручно виконувати фрагментарний ремонт, але на неї йде більше матеріалу, як наслідок, вона обходиться дорожче.
- Дві вертикальні опори для монтажу дверей, робляться на відстані 80 см, їх краще робити посиленими, з 2 планок, особливо ту опору, на яку плануєте навішувати двері. І не забудьте з протилежного боку теплиці зробити кватирку для провітрювання.
- Кватирки в бокових стінах і даху, на ваш розсуд, але кожна кватирка збільшує собівартість конструкції.
Схема дерев'яного каркаса.
робимо дах
Як зробити дерев'яну теплицю - півсправи, ми вже знаємо, тепер переходимо до даху.
- Ми будемо розглядати традиційний варіант двосхилим даху, з коником у верхній частині.
- Дах слід планувати в залежності від кількості снігу в вашому регіоні. Якщо снігу випадає багато, не пошкодуйте матеріалу, зробіть дах з більш крутими схилами.
Двосхилий і односхилий покрівля
- Якщо зима не сильно сніжна, можна обійтися пологим варіантом.
- Якщо ваша теплиця з дерев'яних рам, то і дах так само можна зробити розбірну, з дерев'яних рам. Тоді буде можливість, на зиму дах взагалі знімати .
- Але в розбірних, дерев'яних дахах є ризик, їх може за зиму повісті.
- У будь-якому випадку для початку робимо каркас даху. Для цього цілком підійде брусок 50х50 мм.
- Першим виставляємо верхній брусок, на нього будемо монтувати коник нашої даху. Для цього збиваємо крокви на початку конструкції і в кінці.
- Далі, якщо є цілісний брусок, з'єднуємо обидві конструкції.
- Якщо цільної планки немає, то натягуємо між встановленими конструкціями кілька струн волосіні і по ним, поступово, нарощуємо верхній брус і монтуємо під нього крокви даху.
- Для нашої 6 метрової конструкції, покладіть 2 проміжні рейки, з інтервалом в 2м між бічними стінами, горизонтально у верхній частині. На них посередині встановіть розпірку під верхній брус даху.
- Або можна просто, встановити 2 підтримують дах дерев'яні стійки, якщо вони вам не будуть заважати посередині будови.
- У разі, коли дах буде збиратися з рам на землі і потім укладатися секціями, потрібно буде зробити зазор, між коником і кроквами, на товщину рами.
- Раму, в цьому випадку, слід заводити під коник і далі, кріпити до бічної стінки.
Вид двосхилим даху, зсередини.
обшивають полікарбонатом
Зверніть увагу! Так як ми будуємо теплицю з дерева, полікарбонат для неї, повинен мати товщину не менше 4 мм. Плюс стандартний лист, шириною 2,1 м і довжиною 6м. Повинен важити не менше 10 кг. Якщо менше, то вам пропонують полікарбонат, призначений для інших цілей.
Кріпити листи можна по-різному, але найпоширеніший спосіб такий.
Види сполучних профілів.
- Листи скріплюються за допомогою спеціального профілю, він має форму лежить літери «Н». Цей профіль має варіанти кріплення, безпосередньо до несучої стійці і далі в нього вставляють полікарбонат. Або просто встик, між листами.
- З торця полікарбонат закривається П-образним профілем. Але між листом і П-образним профілем, обов'язково слід укласти пароізолірующую стрічку. Ми категорично не рекомендуємо, використовувати для цих цілей скотч, тому що не буде циркуляції повітря і почне осідати конденсат.
Порада: в торцевому П-образному профілі слід просвердлити вентиляційні отвори з кроком в 30 - 40 см.
Схема Термошайби.
- Полікарбонат вмонтовуйте вертикально, щоб дати можливість відтоку вологи.
- Згинати листи полікарбонату слід строго перпендикулярно внутрішнім стільниках, в іншому випадку, велика ймовірність залома листа.
- Для монтажу листів, слід придбати саморізи, обладнані ущільнювальними шайбами. Не використовуйте звичайні саморізи, під дерево. В стільники потраплятиме вода і якщо вдарить мороз, лист може порвати.
- Між листом полікарбонату і дерев'яною стійкою укладається спеціальна стрічка, для герметизації.
- Отвори під саморізи, потрібно робити трохи більше, ніж самі саморізи. Наприклад, якщо у вас саморізи 5 мм, то отвори, робіть 6 мм. Полікарбонат при нагріванні, трохи деформується і роблячи запас ви даєте можливість компенсації при зсуві листа.
- Кріпильні отвори не слід робити занадто близько до краю аркуша. Мінімальна відстань від краю 40 мм. Інакше велика ймовірність того, що край листа від напруги може лопнути.
- Листи полікарбонату слід різати звичайним будівельним ножем. Якщо у вас товстий лист, можна використовувати електролобзик, але після закінчення різу слід ретельно витрусити тирсу з сот.
Монтаж полікарбонату.
висновок
Тепер, шановний читачу, ви маєте уявлення, як побудувати теплицю з дерева, причому своїми руками. Як бачите, це не складно і цілком доступно для будь-якої людини, що має елементарні навички роботи слюсарним і столярним інструментом. А найголовніше, це величезне задоволення від великого врожаю яким ви почастуєте, вашу сім'ю і друзів. Удачі вам.
У представленому відео в цій статті, наочно показано, як побудувати легку теплицю, без фундаменту.
Зовнішній вигляд теплиці з полікарбонату