В процесі експлуатації шина піддається впливу численних чинників: сніг, дощ, контакт з дорожньою поверхнею, дрібні камені і щебінь, різні предмети, що потрапили на проїжджу частину. Природно, це все безпосередньо впливає на стан компаунда. Верхній шар стирається, протекторні елементи стають менш рельєфними, а дренажна система перестає виконувати свої функції. Це саме час для того, щоб замінити покришку нової.
Однак не всі шини «доживають» до фінальної стадії зносу. Деякі виходять з ладу раніше через механічних пошкоджень. Одним з видів подібних дефектів є так звана грижа.
Що таке «грижа», ніж буває викликана і в чому полягає небезпека
Зазвичай грижею називають роздулася частина гуми на бічній зоні покришки. Іноді причиною виступає сильного удару будь-якого предмета про колесо або наїзд на гострий край вибоїни (бордюр, яму).
Також грижі іноді з'являються і на абсолютно новий матеріал. Це говорить про наявність заводського браку. Варто відзначити, що найчастіше такі інциденти відбуваються з недорогими шинами.
Якщо на поверхні легковий або вантажний покришки здалося здуття, то це означає, що внутрішні шари полімеру дуже пошкоджені. Простіше кажучи, зовнішній шар компаунда просто не в змозі утримати розірвані волокна.
Така шина не може відправлятися в дорогу, адже вона втратила свою первісну міцність і велику частину характеристик.
Більш того, експлуатація пошкодженої покришки може бути небезпечною: гума швидко лопне в тому місці, де утворилося слабке місце. При цьому, не має значення, наскільки велика грижа, цілісність пошкоджених волокон вже порушена.
Виявити Грижу можна по «биття» колеса при їзді.
Викинути або відправити в ремонт?
Багато майстерні впевнено заявляють, що ефективно усунуть такий дефект як грижа.
Ремонт таких ушкоджень зазвичай полягає в накладенні підходящої по площі латки. Фрагмент компаунда накладають на опуклість і приварюють до покришці методом гарячої вулканізації. Однак такі «майстри» не враховують, що внутрішні волокна полімеру і нитки корду розірвані.
Звичайно, відремонтована подібним чином шина не здатна витримувати такі ж навантаження, як новий виріб. Вона може підвести автовласника в самий невідповідний момент, провокуючи аварійну ситуацію, і загрожуючи безпеці багатьох людей.
Якщо виявилася грижа, слід замінити шини на обох колесах підвіски. Деякі фахівці відзначають, що можна замінити тільки одну пошкоджену покришку, якщо друга куплена недавно і має новий протектор.
Що робити, коли немає можливості швидко змінити гуму:
- переставити пошкоджену шину на задню вісь;
- пересуватися на невеликій швидкості;
- регулярно перевіряти стан шини.
Якщо площа здуття буде збільшуватися, то таку гуму категорично не можна продовжувати використовувати.
Викинути або відправити в ремонт?