- зонування
- Нормативні документи
- Автономна каналізація, водозабір
- Правила планування
- Місце для будинку
- Боротьба за простір
- висновок
Як облаштувати 6 соток на дачі? Якими повинні бути відстані між будівлями? Де спорудити вигрібну яму, а де вирити колодязь? Як нерівний ландшафт дачі 6 соток вплине на розташування будинку на ньому? Давайте розбиратися.
Виглядає куди привабливіше звичних грядок з картоплею, чи не так?
зонування
Для початку давайте визначимося з функціональними зонами.
На які ділянки повинна ділитися невелика дача?
- Житлова зона - місце розташування будинку.
- Зона відпочинку - місце, де можна подрімати після обіду або зібратися з сусідами ввечері.
- Город. Так уже повелося з часів бабусь і дідусів, що дача - не стільки місце відпочинку, скільки ділянку для вирощування всякої смакоти. Чи не станемо зраджувати традиціям.
Всі три зони легко виділити на цьому плані.
Зверніть увагу: якщо ви тримаєте на дачі курей або інших тварин, для їх утримання відводиться зона, максимально віддалена від місця, де ви відпочиваєте.
Інструкція пов'язана з неминучими ароматами: чи ви захочете відчувати їх за столом або під час денного сну.
Нормативні документи
будівлі
Облаштування дачі 6 соток (власне, як і будь-якого іншого ділянки, призначеної для садівництва) регламентується як мінімум двома нормативними документами:
- СНиП 2.07.01-89 визначає норми планування і забудови сільських та міських поселень;
- СНиП 2.01.02-85 містить протипожежні норми.
Для зручності читачів зведемо всі ключові вимоги в одну таблицю.
Об'єкти Мінімальна відстань Будинок (а також інші споруди) і вулиця «червоної лінії» 5 м Будинок і кордони сусідніх ділянок 3 м Будівлі господарського призначення (сараї, гаражі, овочесховища і т.д.) і межі сусідньої ділянки 1 м Вікна будинку і господарські будівлі на сусідній ділянці 6 м Вікна будинку і господарські будівлі з утриманням худоби і птиці 15 м Житлові будинки на сусідніх ділянках 6 - 15 метрів в залежності від вогнестійкості будівель. Для дерев'яних будинків мінімальна відстань встановлюється в 15 метрів.
Можливо, читачеві буде цікаво ознайомитися з деякими іншими рекомендаціями документів.
Автономна каналізація, водозабір
Взаємне розташування водопроводу, колодязя, свердловини, вигрібної ями і септика регламентується двома іншими документами - СНиП 30.02-97 і СанПіН 42-128-4690-88.
Об'єкти Мінімальна відстань Вигрібна яма, септик і центральний водопровід 10 м Вигрібна яма і колодязь з водою для поливу 20 м Вигрібна яма, септик і свердловина або колодязь з питною водою На глині - 20 метрів, на суглинках - 30, на пісках і супісках - 50 . Вигрібна яма, септик і фундамент будинку 5 м Вигрібна яма, септик і межа ділянки 1 м
Як бачите, навіть з урахуванням вже перерахованих вимог складати проекти дачних ділянок 6 соток - справа досить невдячна. При типових розмірах 20х30 або 15х40 метрів витримати наведені відстані нелегко; але ж це тільки початок. Варто врахувати ще досить довгий ряд факторів.
Правила планування
Для середньої сім'ї загальна площа грядок і парників на чорноземі становить всього сотню квадратних метрів. Виняток - картопля: під нього відводиться ще як мінімум стільки ж. Решту площі ділянки можна сміливо зайняти садом і зоною відпочинку.
Цінуйте можливість бачити красу.
Краще, щоб висота рослин збільшувалася з півдня на північ. У цьому випадку вони будуть мінімально затінювати один одного.
Практичне наслідок: плодові дерева висаджуються вздовж паркану по північній стороні.
Виняток - зона відпочинку: там тінь дуже стане в нагоді в літню спеку.
Не забудьте залишити просвіт для установки мангала: висхідний потік гарячого повітря може пошкодити нижні гілки.
Ідеальне місце для винограду - південна стіна будинку. Теплолюбна рослина буде захищено від холодних північних вітрів і зможе знайти опору для лози.
Прянощі (часник, коріандр, зелена цибуля) буде доречним висадити біля ганку. В цьому випадку подорож за свіжою зеленню до обіду не опиниться занадто довгим.
Компостні ями на дачній ділянці можна приховати чагарником (агрусом, малиною, смородиною і т.д.). Цим ми забезпечимо собі хороший урожай ягоди, а розкладаються відходи не будуть видні з дому.
Дитячий майданчик розташовується поблизу від будинку, прямо під вікнами. Дітей активного віку краще контролювати, якщо ви не хочете виявити їх захопленими грою в компості або серед того, що ще недавно було грядкою з редискою.
Сумніваєтеся? Можливо, знімок переконає вас у серйозності тези.
Місце для будинку
Крім рекомендацій СНиП, при виборі місця для будівництва дачного будинку варто врахувати ще пару моментів.
- На похилих ділянках будинок краще вибудувати вгорі схилу. Хороший огляд з вікон напевно порадує вас більше забору і кущів перед очима. Крім того, тим самим ви вбережете будинок від постійної вогкості: дощові і талі води не стоятимуть під фундаментом.
- Вважається, що житлові кімнати будинку повинні висвітлюватися хоча б 2 - 2,5 години в день. Сонячний ультрафіолет знезаражує приміщення і зігріває його. Раз так - дерева не повинні загороджувати вікна.
Перед вами - приклад схеми дачної ділянки 6 соток. Всі дерева згруповані з північної сторони будинку і не загороджують його вікна від сонця.
Боротьба за простір
Як прикрасити дачу 6 соток? Чи можна зробити так, щоб невеликий розмір ділянки не кидався в очі?
Зрозуміло.
Ряд простих порад дозволить візуально розширити простір.
- . Погляд глядача просто не буде зупинятися на огорожі, тим самим фіксуючи обмеженість розмірів дачі.
До речі: ціна паркану з рабиці починається від 300 рублів за погонний метр.
Власне, рабиця на сталевих стовпах - найдешевше рішення з можливих.
На фото - світлопрозорий паркан з оцинкованої сітки на сталевому каркасі.
- .
- . Або світла колірна гамма, або зелений колір, втрачається в листі.
Оформлення дачної ділянки своїми руками - 6 соток або будь-якого іншого розміру - включає, серед іншого, планування доріжок. Тут є маленька хитрість: при їх прокладанні та оформлення кордонів клумб і грядок краще уникати прямих ліній. Криволінійні доріжки, розмежовані на короткі ділянки перголами, змусять дачу здаватися куди просторіше реальних розмірів. (Див. Також статтю Газон на дачі: особливості .)
Густа зелень і обмежують видимий простір перголи зроблять ділянку візуально просторіше.
висновок
Сподіваємося, що наші поради допоможуть починаючому дачникові в плануванні. Зрозуміло, в невеликій статті нами перераховані далеко не всі можливі рішення, що впливають на функціональність і дизайн ділянки. Відео в цій статті запропонує читачеві додаткову інформацію. Успіхів!
Якими повинні бути відстані між будівлями?Де спорудити вигрібну яму, а де вирити колодязь?
Як нерівний ландшафт дачі 6 соток вплине на розташування будинку на ньому?
Виглядає куди привабливіше звичних грядок з картоплею, чи не так?
На які ділянки повинна ділитися невелика дача?
Сумніваєтеся?
Чи можна зробити так, щоб невеликий розмір ділянки не кидався в очі?