- Плюси висадки за методом Митлайдера
- Види грядок по системі Митлайдера
- Як спорудити грядку-ящик
- Як зробити вузьку грядку
- як удобрювати
- Вирощування картоплі на грядках Митлайдера
Грядки по Мітлайдера своїми руками зробити не так важко, як багато хто припускає. Такий метод роботи з землею вже активно поширився по всіх регіонах країни, продовжуючи дивувати городників рясним врожаєм. За допомогою даної технології можна скоротити не тільки обсяги оброблюваної землі, а й збільшити урожай. Особливо це актуально для власників 5-6 соток землі.
Плюси висадки за методом Митлайдера
Джекоб Мітлайдера - це відомий на весь світ американський овочівник, який є не просто геніальним городником, а й доктором сільськогосподарських наук. Йому і належить унікальний метод висадки овочів, які приживаються навіть в суворих умовах.
Щороку такий метод збільшує кількість врожаю на одному і тому ж ділянці землі, що само по собі є величезною перевагою.
Посадка культур за методом Митлайдера вважається найнадійнішою і зручною. Територія для обробітку в даному випадку велика не потрібно, а для ефективного вирощування знадобиться система поливу і хороше освітлення. Зазначені вимоги є мінімальними, а урожай при цьому змусить городника приємно здивуватися.
Сам же метод передбачає вскапиваніе грядок таким чином, щоб не зачіпати інші ділянки землі. Чи не буде потрібно і розпушування грунту, а ще одним приємним моментом є те, що на таких грядках не стануть інтенсивно проростати бур'яни. Самі ж овочі видаються на рідкість смачними, якісними і придатними для тривалого зберігання.
Види грядок по системі Митлайдера
Суть системи вирощування овочів по методу Митлайдера полягає в тому, що культури висаджуються в великій кількості на досить вузьких грядках, які існують в декількох видах:
- грядки-ящики;
- вузькі грядки.
Високі грядки ящики являють собою спеціально обладнані з дерева короба, в які вкладається родючий грунт. Самі короба розміщують на землі. Їх зручніше робити довжиною від 35 см до 125 см, максимальне значення - 150 см. У таких грядок є свої особливості:
Різні види грядок по Мітлайдера
- Урожай на них дозріває досить рано.
- Вони зручні в тих місцях, де є ризик частого підтоплення, або клімат в цілому залишає бажати кращого.
- Земля в таких грядках автоматично позбавлена ризику зараження, або проростання бур'янів і появи шкідників.
- Короба можна встановлювати на тих ділянках грунту, в яких культури не ростуть, наприклад, де є глина, пісок або камені.
Вузькі грядки по системі Митлайдера розміщують на великих дачних ділянках. Вони мають ряд індивідуальних особливостей:
- Город з такими грядками буде виглядати дуже акуратно.
- Зручно здійснювати полив і вносити добрива, щоб отримувати бажаний урожай.
- Така грядка миє бути використана до декількох раз за сезон.
- Всі культури на таких грядках достигають одноразово, а обробляти грунт дуже зручно.
Обидва види грядок однаково хороші, єдина різниця полягає в розмірі самого городньої ділянки. Для маленького городу підійдуть високі грядки з дощок , А для великого в самий раз будуть вузькі конструкції.
Як спорудити грядку-ящик
Такий варіант облаштування по методу Митлайдера ідеально підійде тим городникам, чиї ділянки розташовані в суворих кліматичних умовах. Дерев'яний каркас забезпечить безпеку культурам, а сам урожай дозріє раніше, ніж звичайно, що вже є перевагою в суворих північних широтах.
Змайструвати сам каркас дуже просто, для цього знадобляться:
Розмір грядки по Мітлайдера може бути визначений кожним садівником індивідуально відповідно до розмірів городньої ділянки. Наявні матеріали необхідно сколотити між собою, а отриману конструкцію встановити на заздалегідь нанесеною розміткою. Дно рекомендується вистелити поліетиленом або агроволокном, після чого в готове поглиблення насипати спеціально підібраний грунт.
Детальна схема грядки допоможе садівникові наочно розібратися в принципі споруди конструкції.
Як зробити вузьку грядку
Для початку рекомендується споруджувати від 2-х до 4-х грядок, що мають довжину в 4,5 м, навіть якщо ділянка дозволяє організувати і більше їх кількість. Це необхідно для того, щоб оцінити всі переваги нового методу і врахувати різні нюанси. Якщо городник все зробить правильно, а результат його влаштує, то можна приступати до подальших дій.
Принцип роботи наступний:
- Необхідно як слід розчистити відведену під грядки територію. Тут не потрібно здійснювати розподіл, потрібно лише просто очищати землю від сторонніх рослин, залишків коренів, усунути всі ямки і горбки.
- Далі земля копає вилами і вирівнюється.
- Всі грядки повинні розташовуватися з півночі на південь. Якщо город розташований на схилі, то короба необхідно встановлювати поперек цього схилу.
Приклад обладнаних грядок по Мітлайдера
- Розмір грядок по Мітлайдера повинен бути 45 см, а відстань між рядами - 90 см.
- Щоб створити розмітку, знадобиться рейка розміром в 1,35 м, кілочки в кількості 4 шт. довжиною 35-45 см, а також шпагат.
- Від кінця рейки потрібно відміряти 45 см, потім натягнути шпагат. Маркером відзначають торці, після чого забивають кілочки, на які і фіксують шпагат.
як удобрювати
Існує 2 види добрива для таких грядок:
- суміш з вапняного матеріалу і мікродобавок бору;
- суміш з калію, фосфору азоту, або магнію і бору, або молібдену, які замішуються в певних пропорціях.
Обидві суміші можуть застосовуватися для добрива. Спочатку розсипається перший склад, на нього ж слідом - інший. Потім грунт перекопується на глибину в 20 см і формуються бортики висотою в 8-10 см. Коли культури почнуть дозрівати, їх необхідно підживлювати.
Мітлайдера радить щотижня удобрювати посадки складом з калію, фосфору, молібдену, азоту, магнію і цинку
. На 1 м грядки застосовується 60 г добрива. Джекоб Мітлайдера в своїх роботах наполягає на тому, що вода для поливу повинна бути якісною і позбавленою магнію, або солей кальцію, а також вона не повинна бути залозистої. Сам же полив повинен проводитися регулярно.
Вирощування картоплі на грядках Митлайдера
Картопля - одна з найважливіших культур, яку вирощують городники, тому необхідно детально зупинитися на тому, як зробити грядки для картоплі по Мітлайдера.
Порядок дій:
- Всі грядки повинні бути строго прямолінійними, їх розташування - з півночі на південь. Якщо ділянка знаходиться на схилі, то грядки необхідно формувати поперек схилу, утворюючи своєрідну ступінчасту терасу.
- Відстань від однієї гряди до іншої має варіюватися від 90 см до 1 м, а якщо висаджувати картоплю відноситься до розлогим сортам, параметри рекомендується збільшити до 1,1 м.
Інструкція з облаштування грядок по Мітлайдера
- Сама грядка повинна бути від 30 см до 45 см в ширину.
- Перед висадкою картоплі грунт повинен бути перекопана, міжряддя чіпати не рекомендується.
- Борти теплою грядки повинні бути 10 см у висоту. Всі лунки для бульб розташовують в шаховому порядку і на відстані 30 см один від одного. Глибина ж їх має бути від 10 см до 12 см.
- В саму лунку для бульб необхідно закласти біогумус.
- Висаджений картоплю слід підгодовувати 3 рази за сезон. Роблять це при появі перших паростків, коли рослина виросте до 15 см і перед безпосередньою бутонизацией.
Такий метод висадки картоплі звільнить городника від необхідності підгортання. Перший рік може видатися досить трудомістким, але потім урожай буде тільки радувати дачника. За подібними грядками легко доглядати, а згодом метод Митлайдера дозволить отримувати до 700 кг картоплі з ділянки в 150 м². На сьогоднішній день такий спосіб організації городнього господарства є найбільш поширеним і успішним по всій країні. Саме завдяки йому сучасні городники вирощують не тільки чудовий картопля, а й інші культури в цілому.