Проблему відсутності гарячого водопостачання або центрального опалення, а також неякісного надання цих послуг, з успіхом вирішує установка газових котлів. Для цього існує два типи котлів: одноконтурні та двоконтурні. Одноконтурний газовий котел може забезпечити тільки один процес, наприклад, опалення. Двоконтурний - обидва процеси: і опалення приміщення, і підігрів води для побутових потреб.
Мало того, що сама по собі установка газового котла - справа дуже трудомістка і копітка, для того, щоб її зробити, необхідно дотримати певні норми установки газових котлів. Експлуатація будь-яких газових приладів завжди пов'язана з ризиками, саме тому існують правила пожежної безпеки.
Перш ніж буде проводитися установка котла в приватному будинку, необхідно підготувати деякі документи і виконати певні дії. Що потрібно:
- Контракт про постачання природного газу для індивідуального забудовника;
- Технічні умови і проект установки газового обладнання обов'язково узгоджуються з місцевим представником газової служби. Проектну документацію найчастіше розробляють спеціалізовані інститути з відповідною ліцензією на даний вид діяльності: міськгаз, райгази, облгаз, Мінгазов і ін .;
- Монтаж газового обладнання повинен проводитися монтажною організацією;
- Інженер районної або обласної газової організації повинен приїхати на об'єкт і перевірити правильність підключення газу в котельній і кухні, їх відповідність вимогам. Якщо всі норми дотримані, він повинен видати висновок, на підставі якого можна відкривати газовий «вентиль», що веде до котла;
- Систему опалення необхідно обпресувати до Р = 1,8 атм (див. На манометрі котла);
- Обезвоздушіть систему опалення;
- Перевірити всі з'єднання на герметичність;
- Обов'язково встановити стабілізатор напруги для котла і бажано джерело безперебійного живлення;
- Не можна додавати антифриз в гріються воду. Це може пошкодити прокладки ущільнювачів і привести до витоку в опалювальній системі.
Газові котли повинні встановлюватися за спеціальною технологією, що забезпечує безпеку експлуатації вибухонебезпечних агрегатів, що виділяють в разі витоку токсини
[Include id = "1" title = "Реклама в тексті»]
Приміщення, в якому буде знаходитися котел, повинно відповідати певним вимогам. При установці котла опалення в приватному одноквартирному будинку топкові або, як її ще називають, котельню, можна облаштовувати на будь-якому поверсі, в тому числі в підвалі, цоколі й навіть горищі або даху. Обмеження поширюються на житлові приміщення, ванну кімнату і санвузол, в них розміщувати котел заборонено.
Для розрахунку обсягу приміщення котельні враховується сумарна теплова потужність опалювального обладнання, проточних або ємнісних водонагрівачів.
Важливо! Врахуйте, в технічному паспорті на газове обладнання приміщення з котлом так і повинно називатися - топкова або котельня.
Таблиця необхідного обсягу котельні наведена нижче:
Таблиця необхідного обсягу котельні в залежності від потужності котла
Існують винятки: якщо котел опалення із замкнутою камерою згоряння, то обсяг котельні не нормується, і наявність вікна з виходом назовні не обов'язково.
Для подачі і відведення повітря обов'язково забезпечення припливу необхідного обсягу. Для забезпечення 23,3 кВт потужності котла повинно згоряти 2,5 м3 / год газу. Для повного згоряння цього обсягу необхідно 30 м3 / год повітря. Якщо надходить недостатня кількість повітря, газ згоряє не повністю, в результаті утворюється вкрай шкідлива речовина, вдихання якого негативно впливає на здоров'я людини. Якщо вдихати його протягом 15 хвилин, настає смерть. Повітря повинен надходити не тільки зовні, але і перетікати з інших кімнат будинку. Це забезпечується наявністю зазору між дверима та підлогою і отвором з гратами в дверях.
Установка котла опалення на підлогу виробляється на відстані 10 см від стіни, яка повинна бути з негорючого матеріалу. Якщо стін з негорючих матеріалів немає, то можна встановити захист з вогнетривкого матеріалу.
Без дотримання певних вимог газова служба не дасть дозвіл на підключення котла до магістралі. Але дотримання цих вимог і норм продиктовано не стільки бюрократією, скільки гірким досвідом і пожежонебезпекою. Обмеження накладаються не тільки на газове обладнання та його установку, а й на приміщення, в якому буде розташовуватися котел.
Нормативні вимоги до приміщення для установки газового котла
- Площа приміщення, в якому буде розташовуватися котел, повинна становити не менше 4 м2, стелі повинні бути вище 2,5 м;
- Ширина дверей, що вели в приміщення, повинна бути мінімум 80 см;
- Котел повинен освітлюватися природним способом через віконний отвір. На кожні 10 м2 приміщення має припадати мінімум 0,3 м2 вікна;
- Обов'язкова хороша вентиляція приміщення, так як горіння газу в котлі забезпечується за рахунок припливу кисню. Площа отвору для забезпечення припливу зовнішнього повітря повинна складати 8 см2 на кожен 1 кВт потужності котла;
- Труби газопроводу повинні бути тільки з металу. Гнучкі рукави можна використовувати тільки для підключення споживачів;
- Перетин димоходу повинно відповідати потужності котла. Якщо потужність котла становить 30 кВт, діаметр димоходу повинен бути 130 мм. Якщо потужність котла - 40 кВт, діаметр димоходу - 170 мм;
- Не можна допускати, щоб площа перерізу димоходу була менше площі перетину отвору для підключення димаря;
- Верхній кінець димоходу повинен виводитися вище коника даху на 0,5 м мінімум;
- В системі електроживлення котла обов'язково повинен бути спеціальний автомат з налаштованими струмового та теплової захистом;
- У приміщенні, де буде котел, повинен стояти газоаналізатор, який попередить про витік газу, і електричний клапан, який перекриває подачу газу;
- Газове обладнання можна розташовувати в підвальному приміщенні тільки одноквартирного приватного будинку. У багатоповерхових багатоквартирних будинках установка газових котлів опалення в підвалі заборонена.
- Кожен пристрій необхідно забезпечити лічильником газу;
- Вентиляція повинна облаштовуватися в верхній частині приміщення.
Більш детально ознайомитися з усіма вимогами і нормами можна в документах: СНиП II-35-76 «Котельні установки», Звід правил по проектуванню автономних систем теплопостачання СП-41-104-2000.
Установка настінного газового котла проводиться в тому випадку, якщо вимоги до потужності не надто великі, і не так багато вільної площі. Найчастіше такі котли використовують для опалення та нагріву води в багатоповерхових будинках. Попередником газового настінного котла є газова колонка, яка забезпечувала нагрів води для побутових потреб в «хрущовках».
Монтаж настінного газового котла
Установка настінних газових котлів дозволяє обладнати автономною системою додаткового нагріву навіть будинок з центральним опаленням. Необхідно мати підведений газ, і приміщення має відповідати вимогам і нормам.
[Include id = "2" title = "Реклама в тексті»]
Газові агрегати встановлюються в спеціальних приміщеннях - топкових, що мають вентиляційні отвори для притоку повітряної маси і відведення продуктів згоряння. Котли не вимогливі до вільного місця і може бути встановлено над іншим приладом, що стоять на підлозі. Можна встановити настінні котли каскадом. Це дуже зручно, якщо буде потрібно велика потужність, включається кілька котлів відразу.
Кілька котлів в одній топкової - зручний варіант
Монтаж газового котла проводиться на відстані 20 см від інших газових приладів і легкозаймистих матеріалів. Залежно від потужності і моделі котла відстань між ним і стіною може становити від 30 до 50 см. Небажано розташовувати котел в отворі між стінами або в безпосередній близькості біля вікна. Джерело електроживлення повинен бути досить близько.
Після того, як місце під котел вибрано і схвалено, необхідно перевірити куплений котел на комплектацію. У коробці повинні бути інструкція, настінні кронштейни, монтажний шаблон і монтажні пристосування. Бажано порівняти технічні характеристики, зазначені на упаковці, з тими, які вказані на ідентифікаційній табличці, розташованій на зворотному боці кришки.
Перед тим, як встановити котел на місце, необхідно промити водою все труби котла і всієї системи в цілому. Це необхідно, щоб видалити сторонні частинки, які могли в процесі складання на заводі потрапити всередину агрегату.
Планки, на які буде кріпитися котел, прибиваються на відстані 0,8-1,6 м від підлоги.
Важливо! Стіна повинна бути вертикально рівною і достатньо міцною, щоб витримати вагу не тільки котла, а й супутніх приладів. Якщо стіна зроблена з горючого матеріалу, можна до неї прикріпити прокладку з негорючого матеріалу, товщина якої повинна складати мінімум 3 мм. Котел в такому випадку необхідно закріпити на відстані 4,5 см від стіни.
Котел закріплюється на планках. Перед підключенням котла до водопровідних труб необхідно зняти заглушки, встановлені на відповідні патрубки.
Для запобігання засмічення теплообмінника котла на вході води бажано встановити сітчастий кутовий фільтр. По обидва боки фільтра встановлюються кульові крани, це полегшить в подальшому обслуговування і ремонт.
Потім необхідно перевірити, чи рівно висить котел. Перекіс в будь-яку сторону може привести до неприємних наслідків.
Підключення газових труб до котла необхідно проводити тільки металевою трубою, жорстким з'єднанням, через «американку» або спеціальний зганяння. Використовувати паронітових прокладку обов'язково.
На цьому установка котла своїми руками закінчена. Безпосередньо підключення газового котла проводиться тільки уповноваженими особами після перевірки дотримання всіх вимог і норм.
Матеріал для димоходу вибирається залежно від сгораемого палива і типу котла. Для газового котла труби повинні бути циліндричної форми і виготовлені з металу, краще - нержавіючої сталі. Такі димоходи найбільш безпечні, довговічні і надійні.
Димохід виводиться вище коника будинку. Обов'язково повинен бути змонтований люк для прочищення димоходу. Для того, щоб забезпечити зручність збору сажі під час прочищення, збору і відводу конденсату, необхідно порожній простір під входом димоходу.
Схема димоходу газового котла
При монтажі димоходу повинно бути не більше трьох колін і поворотів. Труба, що з'єднує котел і димар, повинна бути максимально короткою, не більше 25 см.
Вертикальний ділянку на виході з котла повинен бути рівний мінімум двом діаметрам. За цим вертикальним відрізком труба присоединительного ділянки обов'язково повинна сходити вгору з ухилом в бік котла.
Димовидалення в такому випадку здійснюється за рахунок природної тяги через димар.
Проходження всім вимогам і правилам установки газових котлів забезпечить їх ефективну роботу, довговічність і пожежна безпека.