- 1 Види стандартних швелерів вітчизняної промисловості та ДСТУ на них З огляду на те різноманіття...
- 3 Вага метра чавунних і спеціальних сталевих швелерів
1 Види стандартних швелерів вітчизняної промисловості та ДСТУ на них
З огляду на те різноманіття вироблених вітчизняної металургійної промисловістю швелерів, в першу чергу не завадило б ознайомитися з усіма їх видами. Це дозволить, зіткнувшись на практиці з будь-яким з типів, не помилитися у визначенні його питомої ваги (тобто маси 1 погонного метра). Більшість видів швелерів виробляють за кількома ГОСТам. При цьому в стандартах вказані характеристики, що залежать від способу і умов застосування готового виробу: використовувані для виготовлення сплави, фізико-механічні властивості і ряд інших параметрів.
Опис, зовнішній вигляд, класифікація за серіями і типами, розміри, питома вага, а також подібні і залежать від усіх цих характеристик параметри завжди наводяться тільки в одному, відповідному певному виду швелера, Гості. Такий стандарт, незалежно від того, на який вид швелерів він поширюється, носить загальну назву "Сортамент". Одними з найбільш затребуваних, а тому найбільш відомих і поширених є гнуті сталеві рівнополочні швелери. Не менш затребувана і відома також гарячекатана сталева швелерних продукція, правда, не всіх видів, а тільки одного. Це вироби, стандарт сортаменту на які - ГОСТ 8240-97.
Не поступаються цим двом видам по частоті використання в певній галузі застосування (виготовлення полегшених і легких конструкцій) алюмінієві швелери . Причому ГОСТами передбачено виробництво цих виробів методом гнучкі або гарячого пресування. І, до речі, правильне їх назва, згідно зі стандартами - "Профілі швеллерного перетину". Залежно від способу виготовлення в назву, відповідно, додається слово "гнуті" або "пресовані". Меншим, ніж наведені вище три види, попитом користуються гнуті сталеві гнуті швелери. Однак нерідко ця продукція просто незамінна.
види швелерів
пропонуємо Вам ознайомитися
І є ще 5 видів швелерів, з якими більшість, в першу чергу рядових, споживачів цього металопрокату, швидше за все, ніколи не зіткнеться. Справа в тому, що це досить специфічна продукція, призначена для дуже вузької області застосування. Однак на той випадок, якщо все-таки доведеться мати справу з будь-яким з цих 5 видів, слід знати про існування і таких швелерів. Список їх наведено нижче. Це швелери:
- сталеві спеціальні;
- гарячекатані сталеві для вагонобудування;
- чавунні для різних верстатних пристосувань;
- зі сталі Ст3 для прикріплення до стрижневим коробам сушильних плит;
- сталеві гарячекатані для вагонеток, що мають відігнуту полку.
Далі наводяться ГОСТи сортаменту для всіх перерахованих видів стандартних швелерів та інші джерела, в яких можна отримати інформацію про їх питомій вазі.
2 Скільки важить 1 метр найпоширеніших видів виробів?
Питому масу рівнополочні і полками сталевих виробів, виготовлених методом гнуття, можна подивитися в статті "Розміри і вага гнутих швелерів" . У ній наведено таблиці, в яких вказана вага для всіх типорозмірів обох цих видів швелерної продукції. Або можна самостійно знайти ГОСТи сортаменту на рівнополочні і полками вироби - це стандарти 8278-83 і 8281-80 відповідно. Потім в їх таблицях знаходимо вага швелера потрібного типорозміру.
Таблиця для розрахунків
Для гарячекатаних сталевих виробів ГОСТ 8240 всіх серій вага зазначений в цьому ж стандарті. Для деяких найбільш затребуваних типорозмірів продукції цього виду питому масу можна подивитися в статтях: "Швелер 16" , "Вироби 24" і "Швелерних прокат 40" . В даних публікаціях наведені не тільки таблиці з вагою, але і інші характеристики цих швелерів.
Масу метра алюмінієвих швелерів в залежності від їх виду і способу виготовлення визначають по-різному. Якщо це гнуті профілі, то питома вага необхідно шукати в специфікації виробника на їх поставку або розраховувати самостійно. Справа в тому, що як такого сортаменту на цей вид продукції немає. А виробництво гнутих алюмінієвих профілів регламентується тільки Технічними умовами - ГОСТ за номером Р 55411-2013. У ньому сказано, що вироби виготовляються по кресленнях і каталогам, узгодженим між замовником і виробником, в яких і повинен бути зазначений теоретичний вага 1 м. Називається цей стандарт: "Гнуті профілі з алюмінієвих сплавів і алюмінію".
Якщо алюмінієві профілі пресовані, то в залежності від їх виду питома вага можна знайти в таблицях одного з наступних ГОСТів сортаменту:
- Для рівнополичного - в стандарті 13623-90. Називається він: "Пресовані прямокутні рівнополочні профілі швеллерного перетину, виготовлені з магнієвих і алюмінієвих сплавів".
- Для полками - в стандарті Р 50066-92. Називання у нього: "Пресовані прямокутні полками профілі швеллерного перетину, виготовлені з магнієвих і алюмінієвих сплавів".
- Для продукції з відбортовкою на полицях - в стандарті 13624-90. Назва: "Пресовані прямокутні відбортовані профілі швеллерного перетину, виготовлені з магнієвих і алюмінієвих сплавів".
3 Вага метра чавунних і спеціальних сталевих швелерів
Для всіх інших видів швелерів вага їх 1 метра по кожному типорозміру теж можна подивитися в таблицях відповідних Держстандартів сортаменту. Для спеціальних сталевих це стандарт 19425-74. Називається він: "Швелери і балки двотаврові сталеві спеціальні".
сталевий швелер
На гарячекатані сталеві вироби для вагонобудування поширюється ГОСТ сортаменту за номером 5267.1-90. Назва у нього найпростіше і короткий: "Швелери".
На чавунну продукцію для різних верстатних пристосувань поширюється ГОСТ сортаменту за номером 12950-67. Він приблизно так само і називається: "Швелери на верстатні пристосування".
На вироби зі сталі Ст3, призначені для прикріплення до стрижневим коробам сушильних плит, поширюється ГОСТ сортаменту за номером 19392-74. Називання у нього: "Швелери для прикріплення до стрижневим коробам сушильних плит". На сталеву гарячекатану продукція для вагонеток, що має відігнуту полку, поширюється ГОСТ сортаменту за номером 21026-75. Називається він: "Швелери гарячекатані сталеві для вагонеток, що мають відігнуту полку".
Скільки важить 1 метр найпоширеніших видів виробів?