- Види грунтових вод
- Що таке артезіанський шар
- Для чого потрібні геологічні вишукування
- Як відводити грунтові води
- Які існують види дренажних систем
Поверхневі і грунтові води
Грунтові і поверхневі води відіграють велику роль при спорудженні на ділянці колодязя або свердловини, що дуже важливо для правильного забезпечення водою його власника. При проведенні досліджень грунту фахівці визначають висоту водоносного шару, структуру ґрунту.
Наявність вологи негативно впливає на фундамент, ландшафт ділянки. Що таке верховодка і грунтові води розглядається в цій статті.
Види грунтових вод
Верховодка, утворюється від поверхні землі на першому водотривкому пласті або в водоносної товщі, в прошарках водотривких відкладень. Вона поширюється локально і має сезонний характер існування. З'являється верховодка в період великого зволоження грунту, а в посушливий час вона зникає.
Чим відрізняється верховодка від грунтових вод? Грунтові води розташовуються на водотривкому шарі, а формуються в водоносному водопроникний горизонті. Грунтові води мають незначні коливання рівня і відносно стабільне надходження протягом року
Вивчаючи грунт, слід враховувати, яка взаємний зв'язок ґрунтових вод з поверхневими. Чи можлива заміна підземних вод, з джерел поверхневих.
Високий рівень ґрунтових вод часто стає причиною руйнування будівлі або ускладнює спочатку його спорудження. Це стає першопричиною проведення спеціальних досліджень, що дозволяє з точністю визначити необхідні характеристики грунту.
Одним з найбільш несприятливих явищ вважається верховодка - це скупчення води близько до поверхні, яка називається зоною аерації.
Схема, за якою формуються грунтові води
За схемою одну частину породи займають порожнини з повітрям, іншу - водою, що робить грунт дуже нестійкою, і навіть небезпечною для будівництва.
Верховодка найчастіше з'являється над водоупорами там, де:
- Щільні прошарку різних порід.
- Глина.
- Суглинок.
Рясний водоносний горизонт частіше з'являється при таненні снігу, сильних дощах навесні і восени. Грунт набуває розріджений вид, стає непридатною для будівництва. При наявності на ній будівель, може спостерігатися розтріскування фундаментів.
Верховодка характеризується сезонною зміною:
- Стабільністю - влітку або взимку.
- Навесні і восени - ситуація зворотна.
Порада: Вишукування рекомендується проводити лише навесні або восени, особливо якщо на даній ділянці верховодка спостерігалася раніше або подібні зміни грунту є у сусідів.
Що таке артезіанський шар
Грунтові води поширене явище, їх відмінність лише в глибині розташування. Потужність порівняно не велика, вони не обмежені водотривкими шарами.
Їх рівень може бути вище біля водойм і річок, далі від таких утворень - нижче, але щоб точно визначити залягання грунтових вод, потрібне проведення спеціальних досліджень. Зазвичай під час дощів і танення снігу грунтові води посилюються, що повинно враховуватися при зведенні будівель і організації систем дренажу.
Щоб визначити артезіанські шари потрібно геологічна експертиза. Виявити такий пласт, що залягає на прийнятною для колодязя і свердловини глибиною, не завжди можна.
Це залежить від типу грунтів, як проходять на місцевості водоносні артезіанські жили.
Порада: Для освіти таких вод існують різноманітні, умови, але частіше за все вони з'являються в зламах, тріщинах породи.
Виявити артезіанські води, що відрізняються чистотою, можна після буріння. За його результатами визначається можливість спорудження в цьому місці свердловин.
Від кліматичних умов, рельєфу і напрямки шару залежить його потужність. Може змінюватися напрямок водоносних жил.
Порада: Під час риття свердловин різний хімічний склад і смакові якості артезіанських вод, що потрібно враховувати.
Для чого потрібні геологічні вишукування
Для визначення якості ґрунтових вод і глибину їх залягання на ділянці, слід проводити геологічне дослідження.
Після виконаних операцій можна отримати такі дані:
- Є чи ні в цьому місці водоносні шари.
- Характер грунтових вод.
- Який хімічний склад рідини.
- Обсяг приток вологи, швидкість наповнення котловану або траншеї.
Причинами, за якими необхідно проводити такі дослідження, є:
- Всі грунтові води мають здатність змінювати структуру ґрунту, що чинить негативний вплив на міцність і стійкість фундаменту будинку.
- Грунт, насичений водою стає пухким, часто може виникати просадки грунту, що викликає руйнування будинку.
- Водонасичені грунти викликають вимивання бетону з плит фундаменту, що призводить до утворення пустот, різкого зниження міцності.
Як відводити грунтові води
Щоб прибрати надлишок грунтових і поверхневих вод буде потрібно прийняття термінових заходів.
Для цього слід виконати:
При виборі певного методу слід враховувати такі фактори:
- Форму і розміри майбутнього котловану.
- На який рівень проникає вода в грунт в місці будівництва.
- Величина глибини водозниження, яка визначається глибиною залягання грунтової рідини.
- Характеристики переміщення і напрямки шару води.
- Наявність поруч ділянок будівництва різних споруд та конструкцій, на які осушення може вплинути.
Після вибору способу вода відводиться від ділянки.
У цьому випадку застосовуються:
- Труби.
- Насоси.
- Риття траншей.
Часто для котлованів використовуються спеціальні приямки, для збору вологи, яка просочується через грунт.
Порада: Слід бути гранично обережним, вода, що стікає по стінках, розмиває і порушує структуру ґрунту, яка може стати нестійкою. І тут потрібні заходи по зміцненню, інакше висушування вам буде ефективним. Стіни котловану робляться не стрімкими, а під нахилом, для надійного їх зміцнення.
Які існують види дренажних систем
При наявності на ділянці верховодки, часто плануються заходи щодо відведення води або осушенню території. Якщо цього не робити, може статися підтоплення, заболочування і інші неприємності, які призводять до того, що ціна експлуатації ділянки буде збільшуватися. Пристрій дренажної системи - оптимальний варіант проти верховодки.
Для її облаштування використовується кілька способів:
- Без використання труб. В цьому випадку інструкція по влаштуванню дренажу своїми руками включає:
- риється траншея потрібної глибини;
- на її дно вкладається фільтруючий спеціальний матеріал. Це можуть бути: камінь; щебінка; пісок; хмиз. Укладання наповнювача виконується шарами;
- для запобігання траншеї від проникнення води, зверху пристрій захищається за допомогою спеціального замка з чистою або змішаної з піском глини. Товщина глиняного замка приблизно 50 сантиметрів;
- охороняється дренаж від забруднень і забивання використанням фільтруючих шарів з торфу, моху.
- Дренажі з використанням труб. Це система з полімерних перфорованих спеціальних труб. Вони бувають самого різного типу, що залежить від виду грунту, особливостями їх укладання. Глибина, але якої вони закладаються, становить від 1,5 до двох метрів. Цього достатньо, щоб забезпечити відмінний відвід верховодки.
Порада: Влаштовуючи такий дренаж, слід відразу передбачити установку дренажного спеціального колодязя, використовуваного в точках поворотів, в місцях монтажу колекторів. Це необхідно для регулярного огляду і промивання системи.
При необхідності в системі влаштовуються спеціальні оглядові колодязі, для контролю її справності.
Влаштування глибинного дренажу
Якщо потрібен захист грунту від верховодки на глибині понад п'ять метрів від поверхні грунту, дренаж вже не варто використовувати, рекомендується застосовувати спеціальні іглофільтри. Для цього береться труба або зв'язка елементів, на кінці її знаходиться спеціального типу фільтр.
Для роботи застосовується вакуумний колектор і шланг з гуми, що приєднується до встановленого насоса, розміщеному на поверхні. Для того, щоб розташувати голкофільтр слід пробурити свердловину невеликого діаметра (див. Дренажна свердловина при високих грунтових водах: один з варіантів будівельного водозниження ). На фото представлена схема фільтра.
Схема голкофільтрових установки
На схемі:
- Поз. 1 - труба;
- Поз. 2 - муфта;
- Поз.3 - перфорована труба або голкофільтр;
- 4 -фільтровальная захисна сітка;
- 5 - наконечник;
- 6 труба повітряно-промивна;
- 7 - форсунка;
- 8 - місце установки пробки;
- 9 -крани для спуску повітря;
- 10 - трубопровід;
- 11 - пристрій для відділення води;
- 12 - клапан;
- 13 - пристрої поплавця;
- 14 - трійники;
- 16 - труби;
- 17 -вакуум-насос;
- 18, 19 - крани для регулювання;
- 20 - манометри.
Порада: Установка для осушення від верховодки в один ярус здатна працювати до п'яти метрів. При більшій глибині для осушення використовуються багатоярусні іглофільтри.
Як відрізнити верховодку від грунтових вод детально розповість відео в цій статті.
Чим відрізняється верховодка від грунтових вод?