- вирощування
- розсадний спосіб
- Кріп на зелень
- Кріп на парасольки
- Рецепти для здоров'я
- Популярні сорти
- Макс
- редут
- іній
Як виростити кріп на зелень
Кріп / Anethum
- Грунт: Пухка, родюча, легка.
- Освітлення: Відкриті сонячні місця.
- Полив: Регулярний.
- Хвороби і шкідники: Борошниста роса , Фомоз та фузаріоз .
вирощування
Кріп висівають з ранньої весни до кінця серпня, з інтервалом 10-12 днів. Бажано спочатку замочити насіння на 3-4 години, кілька разів змінюючи воду, щоб витягти речовини, що перешкоджають проростанню. Потім насіння підсушують і відразу висівають в грунт, врозкид або рядками, через 15-20 см, закладаючи на глибину 1,5-2,0 см. Вони починають проростати при температурі + 5 ° C. Під час проростання важливо підтримувати достатній рівень вологості грунту (особливо при літніх посівах). Надалі посадки поливають у міру необхідності. При тривалому нестачі вологи, особливо на бідних ґрунтах, кріп швидко зацвітає. Міжряддя в посівах кропу добре мульчувати тріскою.
Зміна забарвлення листя - сигнал, що з кропом не все гаразд: при нестачі азоту або вологи листя жовтіє, сильне ущільнення або перезволоження грунту викликає їх почервоніння, почорніння - ознака поразки фомозом.
розсадний спосіб
Доцільний при вирощуванні пізніх сортів (Іній, Алігатор), щоб отримати більш ранній урожай - при посіві кропу на початку квітня і висадці в грунт на початку травня перша зелень буде готова в другій половині травня. Для отримання розсади кропу потрібні ящики з грунтом. Робимо борозенки глибиною 1 см, на відстані 1,5-2 см. Висіваємо насіння через 1 см в рядку, присипаємо грунтом, поливаємо зверху водою, прикриваємо плівкою і ставимо в тепле місце (+20 ... + 25 ° C) до появи сходів. Через 10-12 днів після сходів плівку знімаємо і переносимо ящик в більш прохолодне місце (+10 ... + 12 ° C) на 2-3 дні. Надалі температуру підтримуємо в межах +18 ... + 22 ° C. При появі першого справжнього листочка сіянці розсаджує в касети з осередками 5 × 5 см. На постійне місце рослини висаджуємо, коли утворюється 3-5 листків.
Кріп на зелень
З появою сортів кропу, які не так швидко зацвітають і мають період товарної придатності 3-10 тижнів, вже не потрібні часті пересівання. Досить посіяти рано навесні і вдруге на початку липня, і свіжа зелень з саду буде у вас до сильних заморозків. Кущові форми кропу довше не зацвітають і, відповідно, дають більше зелені. Їх сіють рідше, ніж звичайні, - між рослинами залишають 10-15 см, а потужні кущові сорти типу Алмаз краще розсадити на 30-40 см між рослинами. При висоті сіянців 10-12 см посіви проріджують, вириваючи з коренем кожне друге рослина. Коли вони знову почнуть затінювати один одного, операцію повторюють.
В останній раз проріджують, залишаючи відстань між рослинами в ряду 15 см. Прибирають зелень поступово, обриваючи листя, не потрібно висмикувати рослини з корінням. Першим у нас став відомий іноземний сорт Дукат, потім з'явилися вітчизняні: Салют, Буян, Супердукат. Сучасні кущові сорти Алігатор, Анкер, Алмаз, Амазон, Амбрелла, Гренадер, Іній, Карусель, Кутузовський, Макс, Преображенський, Ржеутскіі, Редут, Рішельє, Севастопольський дуже ніжні, досить стійкі до нестачі світла, що важливо при вирощуванні в теплиці.
Кріп на парасольки
Вирощуємо кріп на парасольки
Для вирощування кропу для засолювання і отримання насіння підійдуть сорти більш скоростиглі. Краще висіяти насіння під зиму або рано навесні, щоб отримати ранні сходи, в цьому випадку на початку серпня ми отримаємо готову продукцію. Але часто буває, що парасольки потрібні в другій половині серпня, коли консервують огірки та інші овочі. В такому випадку ранні сорти краще посіяти пізніше, в кінці травня. Висівати можна як на окрему грядку, так і врозкид як ущільнювач інших культур - капусти, гарбуза, кабачків, картоплі та інших. Дуже красиво виглядають парасольки кропу в розарії та квітниках.
Насіння прибирають, коли вони набувають характерну сірувато-бежеву забарвлення і стають твердими. Важливо не упустити момент збирання, щоб насіння не обсипалися. Прибрані насіння просушують в тіні, розсипавши їх тонким шаром (3-4 см) і бажано при активному русі повітря, інакше вони швидко пліснявіють. Якщо насіння мають не характерний кроповий запах, а запах цвілі, вони непридатні для вживання в їжу і їх краще викинути.
Рецепти для здоров'я
При безсонні, нервовому збудженні 1 столову ложку насіння заварюють в 2 склянках окропу, настоюють півгодини. Приймають по півсклянки 3 рази на день за півгодини до їди. Так само приймають по 1 г порошку укропного насіння за півгодини до їди 3 рази в день.
При хворобах очей розтирають насіння кропу в порошок. Половину столової ложки порошку потрібно варити 5 хвилин в 2/3 склянки води. Промивати очі 2-3 рази на день. Сльозяться очі лікують прикладанням тампонів з теплим відваром насіння кропу на 10 хвилин (10-15 сеансів).
- Неповторний кроповий запах обумовлений високим вмістом ефірних масел. Рослини багаті мінеральними солями, вітамінами, особливо вітаміном C і каротином, а також пектинами і флавоноїдами. У насінні міститься багато кальцію.
- Великі дози кропу здатні знижувати кров'яний тиск - гіпотонікам зловживати ними не варто. У давнину розмелені насіння в суміші з медом і білим вином застосовували в якості зубної пасти. Все логічно - багато кальцію плюс освіжаючий ефект.
- Сухі насіння кропу можна сіяти під зиму, ранньою весною і влітку - практично весь посівний сезон. Схожість вони зберігають до п'яти років.
Популярні сорти
анкер
Ранньостиглий, початок товарної придатності настає через 39-40 днів від появи повних сходів, на спеції - 65-70 днів. Розетка листя піднесена. На рослині 10 листя, висота розетки 22 см. Маса зелені з однієї рослини 20-38 р Листя середні, зеленого забарвлення. Довжина листа 20-25 см, ширина 15-20 см. Ароматичность середня.
Макс
Середньостиглий, початок товарної придатності настає через 41-44 дня від появи повних сходів, на спеції - 76-84 дня. Розетка листя полупріподнятая. На рослині 11 листя, висота розетки 23 см. Маса зелені з однієї рослини 20-44 р Листя середні, зеленого забарвлення. Довжина листа 20-25 см, ширина 15-20 см. Ароматичность середня.
редут
Ранньостиглий, початок товарної придатності настає через 39-41 день від появи повних сходів, на спеції - 50-63 дня. Розетка листя полупріподнятая. На рослині 10 листя, висота розетки 23 см. Маса зелені з однієї рослини 20-40 р Листя середні, зеленого забарвлення. Довжина листа 20-21 см, ширина 12-14 см. Ароматичность сильна.
іній
Середньопізній, початок товарної придатності настає через 42-45 днів від появи повних сходів. Розетка листя піднесена. На рослині близько 16 листів, висота аркуша 28 см. Маса зелені з однієї рослини 30-40 р Листя великі, сизо-зелені. Висота розетки 23 см. Ароматний.