- Де росте манго і його особливості
- Як посадити манго
- Відео: посадка манго кісточкою
- Як доглядати за манго
- Хвороби манго і способи боротьби з ними
- Таблиця: хвороби манго і їх лікування
Плід манго, дозрілий в природних умовах, володіє чудовим ароматом і незвичайним смаком, який асоціюється з абрикосом, ананасом, полуницею. Багато роблять спроби виростити цей фрукт будинку. Знаючи особливості посадки рослини і правила догляду за ним, це неважко зробити.
Де росте манго і його особливості
Манго - плід тропічної фруктового дерева, яке називається мангіфера. Це вічнозелені дерева заввишки до 40 метрів, які живуть триста років, а плодоносити починають з десятирічного віку. Листя мангіфери досягають приблизно 30 см в довжину. Вони жовтуваті або рожеві в молодому віці і темно-зелені в дорослому стані. Цвіте мангіфера з грудня по квітень, пелюстки забарвлені в ніжно-рожевий або жовтий колір. Суцвіття являють собою вертикальні волоті завдовжки 40 см і виділяють аромат, схожий на запах лілій.
Суцвіття манго - вертикальні волоті завдовжки до 40 см
Батьківщиною манго вважається Індія. Цей фрукт вирощують в Китаї, В'єтнамі, Індонезії, в Австралії, Африці, США, Мексиці. У Таїланді вирощується в 6 разів менше манго, ніж в Індії, але саме таїландське манго вважається самим соковитим. Найсмачніші плоди в Таїланді можна спробувати в провінціях Крабі та Транг, а також на Пхукеті і в Бангкоку. Сезон манго в різних країнах припадає на різні пори року. Взимку і навесні - у В'єтнамі, на Балі урожай збирають з жовтня по січень. Розпал сезону манго в Таїланді - весна.
Фрукт манго з'являється на кінці довгого нитевидного стебла
налічується більше 300 сортів манго . Вага фрукта в залежності від сорту коливається від 200 гр до 2 кг. Забарвлення плоду може бути жовтою, помаранчевою, зеленої або червоної. М'якоть біла, жовта або помаранчева, за смаком трохи нагадує абрикос.
Корисні речовини, які містяться в цьому фрукті, зміцнюють серцевий м'яз і покращують роботу мозку. Манго незалежно від сорту багато наступними вітамінами і мікроелементами:
- D,
- C (½ добової норми вітаміну),
- A,
- Е,
- вітаміни групи В,
- кальцій,
- цинк,
- калій,
- залізо,
- фосфор,
- тіамін,
- рибофлавін,
- фолієва кислота,
- магній,
- молібден.
Манго - багатий вітамінами і мікроелементами фрукт
Вважається, що регулярне вживання манго служить профілактикою ракових захворювань. Вітаміни, що містяться в ньому, відмінно зміцнюють імунну систему, плюс манго є антиоксидантом. В кольорах, кісточках і корі рослини також містяться корисні речовини. У їжу вживаються плоди, з яких роблять джеми, цукати, соки.
Як посадити манго
Як і багато екзотичні фрукти, манго можна виростити в домашніх умовах з кісточки . Кісточка повинна бути від дуже стиглого плода. Зайнятися посадкою треба відразу ж після вилучення серцевини фрукта, в цьому випадку приживлюваність буде вище. Садити рослину краще в більшу ємність. Коренева система манго займає багато місця, і місткий горщик вибирається для того, щоб не робити пересадку і не пошкодити коріння саджанця. Грунт купують в магазині. Ґрунтова суміш повинна бути легкою і ph-нейтральною. Підійде будь-який універсальний грунт. Обов'язково потрібно зробити дренаж, щоб після поливу вода не застоювалася і не псувала коріння рослини: на дно горщика викладають керамзит, дрібний щебінь, шматочки битої цегли.
Кісточку промивають, видаляють залишки м'якоті ножем. Якщо в кісточці є тріщина, треба обережно дістати внутрішню частину (насіння).
Відділення насіння манго від шкаралупи підвищує шанси на проростання
- Для пророщування кісточку або витягнуте насіння поміщають в стакан з м'якою водою.
- Воду змінюють через день, щоб вона не закисає.
- Через 2-3 тижні корінець виросте і буде готовий до посадки. Якщо в воду опускали нерозкриту кісточку, то на цьому етапі треба дістати насіння. Оболонка за час знаходження у воді стане м'якше і легко розкриється ножем.
- Перед посадкою насіння з паростком обробляють фунгіцидом для захисту від шкідників.
- В землю насіння поміщають корінцем вниз, присипають грунтом. ¼ частина насіння повинна залишитися на поверхні.
- Грунт рясно поливають водою кімнатної температури, горщик накривають плівкою або склом і ставлять в сонячне місце.
- Періодично краю укриття треба піднімати для провітрювання.
- Паростки з'являться через 2-3 тижні, тоді плівку або скло знімають з горщика.
Відео: посадка манго кісточкою
Рослина, вирощена з кісточки, буде виконувати тільки декоративні функції. Щоб воно зацвіло і початок плодоносити, потрібно щеплення. Для проведення цієї маніпуляції беруть нирку від плодоносному манго, яку зрізають гострим стерильним ножем разом з шматочком стовбура. На своєму дереві роблять Т-подібний надріз в нижній частині стовбура, відгинають кору і поміщають туди нирку. Місце щеплення обмотують ізоляційною стрічкою. Після щеплення манго зацвітає через два роки.
У домашніх умовах манго без щеплення не плодоносить
Для вирощування в домашніх умовах можна придбати саджанці манго в розплідниках, що спеціалізуються на тропічних і субтропічних рослинах. Любителям екзотики пропонують слаборослиє сорти, які вирощуються в контейнерах. Вони швидко зацвітають і починають плодоносити. Вартість коливається від 800 рублів за однорічні саджанці до 1550 рублів за дворічні.
Контейнерне вирощування манго дозволяє перенести дерево перед настанням холодів в тепле приміщення
Як доглядати за манго
Рослинам потрібно багато місця і сонячного світла. Не можна пересушувати грунт, в якій росте манго. Необхідно регулярно поливати деревце, в літній період листя обов'язково треба обприскувати. Навесні верхівки рослин прищипують, щоб крона була більш пишною. На літо мангіферу виносять на відкрите повітря (терасу або балкон).
Увага! Сік, який виділяється з поламаною гілочки, отруйний і може викликати подразнення шкіри. Треба бути обережними при видаленні сухих гілок і листя, а також при проведенні прищипування.
Підживлення манго проводять влітку один раз в тиждень азотсодержащими добривами або органікою. Підійдуть добрива для пальм або цитрусових. У зимовий період кількість підгодівлі скорочують до одного разу на місяць.
Для підгодівлі манго в домашніх умовах підійдуть добрива для пальм
Нещеплених рослина може зацвісти при правильному догляді років через шість. У щеплених примірників квіти з'являються на другий рік, зазвичай на початку весни. Плоди утворюються через 6 місяців після в'янення квіток. Смакові якості можуть не передатися від батьківського дерева, тому що дуже важко в домашніх умовах забезпечити потрібний мікроклімат.
Хвороби манго і способи боротьби з ними
Манго, як і всі домашні рослини, може бути уражена хворобами. Це відбувається через порушення правил догляду. Лікують мангіферу так само, як звичайні кімнатні квіти.
Таблиця: хвороби манго і їх лікування
При захворюванні борошнистою росою на листках манго з'являється білий наліт
З шкідників для манго небезпечні павутинний кліщ і трипси. Методи боротьби однакові для обох видів:
- рослина миють мильно-спиртовим розчином;
- цим же розчином обробляють все поверхні поблизу рослин;
- уражені частини деревця видаляють;
- обробляють препаратами проти кліщів, наприклад, Фітоверма, Клещевітом, Акарін.
Вирощування манго - захоплюючий процес, результат якого може поповнити домашню колекцію екзотичних рослин. Для вирощування мангіфери буде потрібно створення особливих умов. Але всі праці будуть винагороджені з лишком, незвичайне і красиве рослина стане прикрасою інтер'єру будинку, навіть якщо не вдасться домогтися плодоношення.