- Ботанічний опис
- Особливості культивування шовковиці
- посадка
- формування крони
- Догляд за рослиною
- способи розмноження
- можливі труднощі
Гілка з плодами різного ступеня зрілості
Мало хто знає, що вирощування шовковиці та догляд за нею в середній смузі і Підмосков'ї стають звичайним і звичним ділом. З кожним роком все більше шанувальників цього красивого й корисного рослини висаджують тутовник (так ще називають шовковицю) в якості постачальника смачних ягід, в декоративних цілях, для створення тінистих куточків і живоплотів.
Садівників привертає до себе, в першу чергу, можливість отримати урожай ароматних і цілющих ягід. Ті, хто спробував їх хоч раз, обов'язково захочуть мати таке прекрасне рослина у себе на ділянці. Особливо приємно, що плодоносить шовковиця регулярно і врожаї дає рясні.
шовковиця вельми красива. Чудові вкриті блискучими ягодами гілки, декоративні її різьблені листя і розлога крона.
Невибагливість і пластичність - ще одна перевага. Деякі ентузіасти ростять шовковицю і в Сибіру. Вирощування і догляд за нею мають ті ж рекомендації, що і для середньої смуги, але бажано обмежиться кущовими формами і ретельніше вкривати на зиму кореневу систему, яка найбільш схильна до морозів.
Ботанічний опис
На батьківщині (в Закавказзі, Середній Азії, Китаї) тутового дерева досягає великих розмірів - до 15-20 метрів заввишки. Вирощуючи шовковицю в умовах середньої смуги Росії, можна отримати рослина не вище 5 метрів. Досить часто її культивують у вигляді чагарнику.
Описано понад півтора десятка видів цієї рослини. У наших умовах використовують зазвичай два різновиди: чорну і білу. Для Підмосков'я і Середньої смуги краще буде посадка шовковиці білої, так як цей різновид краще переносить холоду, має більші і солодкі плоди.
Цікаві факти.Отлічаются ці два види НЕ забарвленням ягід, як спочатку можна припустити, а кольором кори. Будь-яка з різновидів може мати ягоди світлого і темного кольору. також біла шовковиця має більш м'які листя, що є улюбленими ласощами шовковичного хробака, власне, і дав назву цій рослині.
Бажано мати на ділянці 2-3 рослини, щоб не шукати відповіді на запитання, чому не плодоносить шовковиця. Справа в тому, що тутовник є рослиною дводомних і відсутність рослини запилювачі може бути причиною, чому плоди не зав'язуються. Хоча у цієї рослини іноді ягоди можуть утворитися і без запліднення.
Особливості культивування шовковиці
Для посадки саджанців слід вибрати світле місце, захищене від північного вітру. До ґрунтових умов шовковиця невибаглива, добре росте навіть на бідних ґрунтах. А ось близько розташовані грунтові води їй не до вподоби, таких місць бажано уникати. Після посадки шовковиця починає плодоносити на 7-й рік, якщо рослина вирощена з насіння. Отриманий за допомогою щеплення саджанець дасть перші плоди року через 3 або 4.
посадка
Як посадити шовковицю, щоб вона краще прижилася і в подальшому відчувала себе добре? Зробити це треба навесні, але посадкова яма повинна бути готова з осені. Кущові форми розташовують на відстані 2-3 метра. Дерева садять не ближче 5 метрів один від одного. Це найважливіший рада для посадки штамбової шовковиці: посаджені тісноті рослини погано розвиваються, їх гілки оголюються, зменшується урожай і знижується декоративність.
Коріння слід акуратно розправити на зробленому в центрі ями горбку, присипати землею, змішаної з перегноєм і невеликою кількістю комплексного добрива (сірникову коробку на саджанець). Грунт обережно, але ретельно ущільнюють і рясно поливають. Після поливу можна трохи досипати землі і обов'язково замульчувати поверхню.
Увага! Коріння шовковиці досить тендітні!
формування крони
Ця процедура особливо важлива в перші роки розвитку молодого рослини. Обрізка шовковиці спрямована на те, щоб рослина прийняло бажаний для власника вид. Сильно скорочуючи пагони, можна надати шовковиці форму куща. Щоб рослина розвивалося у формі деревця, у нього залишають головний ствол і кілька скелетних гілок на ньому, розташованих рівномірно.
Після 5-6 років зростання шовковиця сама регулює розвиток своєї крони, загущаючі крону гілки відмирають самі. Садівникові залишається лише своєчасно їх зрізати.
Санітарну обрізку дерев виробляють один раз в 3-4 року. Бажаний час для неї - пізня осінь. В крайньому випадку, переносять цю процедуру на ранню весну. При проведенні обрізки пізно навесні або влітку, молоді пагони можуть не визріти і згодом вимерзнуть.
Догляд за рослиною
Дивною особливістю нашої гості з південних країв є її невибагливість. Іноді її називають рослиною для ледачих. Ретельний догляд за шовковицею потрібен тільки в перші роки її розвитку. Вода є найважливішою потребою для молодих рослин, поки повністю не розвинеться коренева система. Зміцніле рослина вимагає мінімального уваги і в поливі практично не потребує, досягаючи своїм корінням глибоких грунтових горизонтів.
Перші три роки шовковицю не підживлюють, так як внесених при посадці добрив цілком вистачить розвивається шовковиці. А чим удобрювати шовковицю в подальшому? Зрілому рослині підгодівлі потрібні лише в тому випадку, якщо грунт на ділянці занадто бідна. Зазвичай обмежуються стандартною схемою: рано навесні в пристовбурні кола вносять азотні добрива, в кінці сезону - калійні та фосфорні. Після внесення мінеральних туків поверхню грунту мульчують компостом або перегноєм.
способи розмноження
Шовковиця здатна розмножуватися більшістю відомих способів: кореневої порослю, відводками, живцями, щепленням, насінням. Кожен з способів розмноження має свої переваги.
- Найпростіший і легкий спосіб - використання кореневої порослі. Але в цьому випадку посадкового матеріалу виходить мало.
- Прискорити утворення молодих паростків можна, зробивши відведення або нарізавши живці. Коли і як краще посадити шовковицю живцями? Літо - оптимальний час для отримання зелених живців і їх вкорінення. У зрізаних пагонів видаляють 2-3 нижніх листа, залишаючи 2-3 верхніх (скорочуючи їх наполовину). Поміщені під плівку у вологий субстрат живці приблизно через місяць вкорінюються. Напівздеревілими черешкам для цього знадобиться в півтора рази більше часу. Повністю здеревілі пагони вкорінюються з ще більшим працею, для цього знадобиться застосування спеціальних стимуляторів коренеутворення.
- Найбільш поширений спосіб отримання саджанців - вирощування шовковиці з насіння. Вище схожість у них стає після стратифікації. Для цього зволожені насіння близько півтора місяців тримають в холодильнику. Можна проводити природну стратифікацію, висіяти насіння в грунт напередодні зими. Важливою перевагою отриманих з насіння саджанців є їх менша плинність і найкраща акліматизація. Недолік цього способу - пізніше вступ молодих рослин у плодоношення.
- Щеплення шовковиці дозволяє отримати перший урожай ароматних ягід набагато раніше. Крім цього, щепленням на один штамб різних сортів рослини вдається домогтися чудового результату: чарує ажурне листя різноманітної форми та кольору і калейдоскоп різнобарвних блискучих ягід доповнює ефект!
Порада. В якості підщепи краще брати шовковицю білу, яка є більш стійкою формою.
Що можна прищепити на шовковицю? Звичайно ж, її найрізноманітніші сорти, що відрізняються формою крони, розрізом і забарвленням листя, кольором і смаком плодів. І навіть виноград прищеплюють! Для цього в периферичної частини стовбура материнської рослини просвердлюють отвір, в яке протягують молодий парость виноградної лози. Деякий час вони існують спільно, потім гілочка винограду зростається з шовковицею.
можливі труднощі
Порівняно нова для середньої смуги Росії культура, на щастя, хворіє досить рідко. Найбільш часта причина пошкодження - подмораживание. Схильні до йому не визріли повністю гілки і коренева система. Захистити останню порівняно просто, достатньо навалити в пристовбурні кола сіно або лапник. Обмерзання частини гілок рослина переносить безболісно, швидко відновлюючись по весні.
- Плямистість листя. Як і більшість грибкових захворювань рослин, плямистість з'являється в умовах підвищеної вологості повітря, в загущених посадках. Перша міра - прорідити крону і обробити медьсодержащими препаратами. Якщо захворювання з'являється регулярно, потрібна обробка сильнішими засобами, рекомендованими для присадибних ділянок. Лікування краще проводити системними препаратами, що не вимагають сильної обробки всієї крони.
- Бактеріальне в'янення. Хвороба характерна лише для південних регіонів вирощування. Щоб запобігти її, на початку розпускання листя, крону обробляють бордоською рідиною.
Коли і як краще посадити шовковицю живцями?
Що можна прищепити на шовковицю?