- Вибір і підготовка теплиці
- Огляд кращих сортів
- Стійкі до хвороб
- великоплідні
- детермінантні
- індетермінантні
- штамбові
- томати черрі
- Обробка посадкового матеріалу
- Посадка на розсаду
- Технологія тепличного вирощування
- Відео
- висновок
Буквально, кілька десятків років тому, городників не турбував питання з вибором сортів помідорів, так як в продажу їх було зовсім небагато. Власники городів намагалися самостійно зібрати насіння з кращих томатів, поповнюючи особистий насіннєвий фонд. Сьогодні справа йде інакше, численні агрофірми пропонують елітні сорти і гібриди, пристосовані до вирощування їх як у відкритому грунті, так і в теплицях.
Вибір і підготовка теплиці
Помідори можуть вирощуватися як по плівковими укриттями, так і в більш високих полікарбонатних теплицях з надійним фундаментом. Детальніше про пристрій теплиці з полікарбонату читайте тут .
Грунт в теплиці необхідно буде або замінювати повністю, або оновлювати щорічно. У ній накопичується багато личинок і грибкових спор, а вони негативно впливають на рослини.
Як підготувати теплицю до висадки томатів? Восени слід провести генеральне прибирання приміщення:
- Зібрати залишки бадилля і спалити її.
- Удобрити грунт, внісши органічне добриво.
- З метою профілактики слід Окур теплицю зсередини димовою шашкою, це дозволить вигнати з неї комах і знищить грибки.
Навесні також потрібна спеціальна обробка:
- Необхідно вимити всі перекриття і сам полікарбонат мильним розчином, а потім з пульверизатора опиліть весь простір розчином мідного купоросу або бордоською рідини.
- Землю слід обробити розчином марганцівки.
- Грунт перекопується і удобрюються нітроамофоски з розрахунку 60 грам на квадратний метр.
Огляд кращих сортів
вибір сорту тепличні томатів безпосередньо залежить від розмірів споруди і кліматичних умов: цілей вирощування:
- Для північних районів підійдуть сорти «Верлиока F1», «Адміралтейський», «Оля F1», «Де Барао», «Урал F1».
- Якщо ви вирощуєте помідори для продажу, то такі плоди не повинні втратити товарного вигляду при транспортуванні і зберіганні. Для цих цілей рекомендуємо зупинити на «волгоградці», «балакун F1», «Іванівці F1».
- Щоб скоротити термін збору врожаю можна вирощувати ранні види. Найчастіше для цього вибирають низькорослі сорти . До них відносяться: «Рожеві щічки», «Фунтик», «Джина», «Кавалер», «Благовіст», «Ярило», «Дружок». Серед гібридів популярні: «Шустрик F1», «Союз F1».
Крім розміру кущів і плодів, особливу увагу необхідно приділити і здатності томатів протистояти захворюванням, так як від цього безпосередньо залежить врожайність.
Стійкі до хвороб
Якщо ви вирощуєте томати протягом багатьох років на одному і тому ж місці, в теплиці накопичуються суперечки і гриби. Щоб цього уникнути слід заздалегідь планувати посіви і правильно компонувати культури. Детальніше про те, після яких рослин можна вирощувати помідори читайте тут .
Вибираючи стійкі сорти, ви позбавите себе від необхідності обробки посівів інсектицидами та іншими препаратами. Нижче представлений перелік кращих тепличних гібридів:
Рома F1
- «Кострома F1»,
- «Евпатор F1»,
- «Благовіст F1»,
- «Чіо-Чіо-сан»,
- «Будьонівка».
великоплідні
М'ясисті і соковиті помідори великих розмірів користуються великим попитом. Багато городників вважають за обов'язок виростити такі плоди на заздрість всім сусідам. До представників цієї групи відносяться такі гібриди:
Каспар F1
- «Султан F1»,
- «Розмарі F1»,
- «Рожевий мед F1»,
- "Чорний принц",
- «Рожевий гігант F1».
детермінантні
Цей вид рослин не вимагає формування стовбура, вони дуже густі і низькорослі. Пасинкувати і підв'язувати їх не потрібно. Досить поставити поруч кілочок і прив'язати рослина, так як через сильну густоти бічних пагонів і майбутніх плодів, він може нахилитися і зламатися. Серед детермінантних гібридів для теплиць особливим чином можна виділити:
Магнус
- «Помаранчеву принцесу»,
- «Червону шапочку»,
- «Каченяти»,
- «Ацтек»,
- «Бананові ноги»,
- «Талісман».
Детермінантні томати добре ростуть як в тепличних умовах, так і у відкритому ґрунті. Вони дуже економлять місце і можуть рости на одному метрі до трьох рослин.
індетермінантні
Їх особливість в тому, що це помідори з необмеженим ростом. Це високорослі рослини, що вимагають підвищеної уваги і догляду. Необхідно їх підв'язування в шпалері або сітці, пасинкування і формування основного стовбура, на якому буде утворюватися велика кількість плодів. Кращі індетермінантні рослини:
Спрут
- «Мажор»,
- «Щастя»,
- «Японський трюфель»,
- «Русское щастя»,
- "Шапка Мономаха",
- "Райська насолода".
штамбові
Штамбові томати мають короткий термін дозрівання і добре переносять заморозки. Добрими агропромисловими і смаковими характеристиками володіють такі сорти як:
- «Алтаечка»,
- «Бонус»,
- «Ураган F1»,
- «Бахтемір»,
- «Вершок»,
- «Антошка».
Плоди у рослин невеликі. Найчастіше їх використовують для засолювання і консервування.
томати черрі
Дуже популярний вид помідорів, що має безліч сортових підгруп, які можуть відрізнятися і висотою рослини, і коротким терміном дозрівання врожаю, і розміром самих плодів, їх кольором і смаком. Зупинимося на самих перевірених і врожайних:
- «Папуга F1»,
- «Ельф», «Дюймовочка»,
- «Мексиканський мед»,
- «Солодкий перли»,
- «Восторг садівника»,
- «Жовта крапля»,
- «Червона крапля».
Обробка посадкового матеріалу
Обробка насіння є важливим етапом перед посівом:
Обробка насіння дозволяє прискорити вихід сходів і загартувати їх.
- Насамперед слід замочити насіннєвий матеріал в розчині марганцівки. Приготуйте суміш в пропорції 1 грам марганцевокислого калію на 200 г води. Помістіть насіння в марлевий мішечок або ганчірочку і опустіть його в склянку з розчином на 20 хвилин. Після цього промийте насіння водою.
- Другий етап. Насіння замочують у 0,5 літра води з додаванням чайної ложки золи, 0,5 ложки нітрофоски, і 5 мл рідкого добрива «Ідеал». Перемішати всі інгредієнти і помістити в розчин насіння на 12 годин.
- Третій етап. Чи не промиваючи насіння, покласти їх в чисту теплу воду.
Посадка на розсаду
Найперше слід підготувати грунт. Вона повинна складатися з декількох частин: торфу, перегною, деревної золи і добрив. Можна взяти готову землю в магазині. Такий варіант підійде для невеликих посівів. Якщо ж саджанців багато, то використання подібних сумішей буде просто невигідним.
У підготовлений грунт полийте розчин гумату натрію в концентрації світлого пива, зробіть борозенки і помістіть насіння, злегка присипавши їх землею. Поливати не потрібно. Помістіть ящики в тепле місце і зробіть подобу теплички з поліетиленових пакетів. Так ви забезпечите комфортні умови для якнайшвидшого появи сходів.
Після проростання справжніх листочків, потрібно пікіровка в окремі ємності. Це дозволяє наростити кореневу систему. Більше подробиць про вирощування розсади помідор дивіться тут .
Розсада вимагає поливу і підгодівлі універсальним добривом, підсвічування на перших тижнях життя.
Технологія тепличного вирощування
Після того, як земля досить прогріється, висаджується підросла розсада з насіння самозапильних помідор для теплиці . Зазвичай це відбувається в середині травня, в південних районах в квітні або наприкінці березня. Підготовка посадкових ям проводиться заздалегідь.
Необхідно внести органічне добриво у вигляді перегною або гумусу і суперфосфат в кількості 20 г на лунку. Все як слід перемішати і полити відром води з марганцівкою. Розсада висаджується лежачи і засипається землею. Подробиці про вирощування помідорів в теплиці дивіться тут .
Надалі помідорів потрібно:
- полив не частіше ніж раз на чотири дні;
- підв'язка і пасинкування, в залежності від сорту;
- прополка від бур'янів і мульчірваніе;
- формування куща і щоденне провітрювання теплиці, так як помідори не люблять застою вологості і сильну спеку;
- підгодівля органікою і розчином сечовини не рідше ніж раз на два тижні. Більше деталей про застосування сечовини в якості добрива дивіться тут .
- обробка інсектицидами від захворювань і шкідників, але до моменту дозрівання плодів.
- своєчасний збір плодів.
Відео
Більше прикладів врожайних сортів томатів для теплиць дивіться на відео
висновок
Тільки в залежності від сортових показників і особистих пристрастей кожен городник вибирає посадковий матеріал. Це дозволяє вивчити необхідні для повноцінного вирощування особливості томатів. Серед величезного розмаїття сортового та гібридного представників, виберіть ті, які підходять вам по клімату, часу в догляді і розумінні поставленого завдання. Детальніше про сортах і технології вирощування помідорів в теплиці читайте тут .
Як підготувати теплицю до висадки томатів?