- Розглянемо деякі матеріали, які найбільш часто використовуються для гідроізоляції будинків.
- Основні місця застосування гідроізоляції:
- Гідроізоляція підвалів і фундаментів
- Гідроізоляція підпокрівельного простору
- гідроізоляція стін
- Гідроізоляція ванних кімнат і туалету
Гідроізоляція будівельних споруд - це комплекс заходів щодо захисту від проникнення води. Сучасний приватний будинок повинен бути захищеним від проникнення води з усіх боків. А значить, до проблеми пристрою його гідроізоляції слід підійти з усією серйозністю, щоб дотримати всі технічні та екологічні вимоги.
зміст:
Розглянемо деякі матеріали, які найбільш часто використовуються для гідроізоляції будинків.
- Обмазувальна гідроізоляція
- фарбувальна гідроізоляція
- обклеювальна ізоляція
- просочувальна гідроізоляція
- Гідроізоляція супердифузійної мембранами
- мастики
Кожен з цих типів матеріалів має свої плюси і мінуси і застосовується в залежності від умов, в яких їм належить захищати будинок від вологи. У всіх видів гідроізоляції хороша ступінь водонепроникності - саме ця якість є найцінніше для захисту будинку від вологи.
Розглянемо порівняльні характеристики цих типів матеріалів. Дані цієї таблиці мають тільки приблизний характер, так як є дуже велика різноманітність матеріалів кожного типу. Наведені характеристики дадуть лише загальне уявлення про той чи інший тип гідроізоляції і зорієнтують вас у виборі.
За цими видами гідроізоляційних матеріалів слід зазначити таке:
- Обмазувальна гідроізоляція (бітум і бітумосодержащие матеріали) Багатошарове покриття товщиною від кількох міліметрів до кількох сантиметрів (товщина залежить від стану поверхні). Обмазувальна гідроізоляція може руйнуватися від механічного впливу. Механічні руйнування гідроізоляції можуть виникнути при проведенні земляних робіт, або при влаштуванні захисних шарів, зведенні опалубки і установці лісів на незахищеною гідроізоляції, складуванні арматури та інших будівельних матеріалів на поверхні гідроізоляції. Обмазувальна гідроізоляція руйнується від ударів і продавлювання, тому вимагає захисту.
- Фарбувальна гідроізоляція (бітумні і полімерні лаки, фарби, емульсії) має на увазі нанесення на ізольовану поверхню покриття, що складається з бітумів різних марок, наповнювачів з тальку, азбесту або матеріалів на основі синтетичних смол. Наноситься на поверхню ручним або механізованим способом в два - чотири шари, загальною товщиною 3-6 мм. Має невеликий термін служби - 5-6 років. Для запобігання ізоляції від пошкоджень пофарбовані поверхні повинні бути обсипані дрібнозернистим грунтом, в іншому випадку буде потрібно часте відновлення барвистого покриву.
- Обклеювальна гідроізоляція являє собою шари рулонних матеріалів, нанесені на попередньо підготовлену основу - наприклад, руберойд, толь, пергамін і т.д. Примхлива в роботі, вимагає певних умов при укладанні. Потрібна ретельно підготовлена поверхня - неприпустимі нерівності більше 2 мм, потрібна суха основа, грунтовка бітумною емульсією. Важливо ретельне наклеювання або наплавлення матеріалу. Потрібно захищати її від механічних пошкоджень за допомогою цегельної кладки, сайдингу, бетонних панелей і т.д.
- Просочувальна гідроізоляція (розплави бітумів, синтетичних смол, рідких полімерів, рідке скло, кремнійорганічні сполуки та ін.). Виконується нанесенням на бетонні плити, блоки, цегла, блоки з вапняку і туфу і т.д., спеціальних розчинів, які вбираються в пористу поверхню і ізолюють її від води. При ремонтах старих конструкцій потрібна якісна зачистка поверхонь. Необхідно застосування дробильноструменевого або водоструминного апарату.
- Супердифузійні мембрани. Це високопаропроніцаемий матеріал. Він призначений для використання в будівництві скатних покрівель і вентильованих фасадів. Є можливість проводити монтажні роботи в будь-яких погодних умовах. Супердифузійні мембрани не можна застосовувати з тими покрівельними матеріалами, зворотна сторона яких не розрахована контакти з вологою тривалий час. Чи не підійдуть металочерепиця і хвилясті бітумні листи - «єврошифер». Мембрани добре виконують свою функцію при керамічної і цементно-піщаної черепиці. Якщо в якості покриття застосовуються матеріали, зворотна (внутрішня) сторона яких боїться вологи (наприклад, металочерепиця та єврошифер), рекомендується застосовувати антиконденсатні плівки.
- Мастикові матеріали (бітумно-полімерні, полімерні, бітумно-гумові) Є гарячі мастики, застосовувані з попереднім підігрівом до 160 ° С, і холодні мастики, які використовуються без підігріву, якщо температура повітря під час укладання не нижче 5 ° С, і з підігрівом до 70 ° С при температурах повітря нижче 5 ° С. Мастики мають високу адгезію (прилипання) до будь-яких видів підстав (бетону, металу, дереву, цеглині і ін.) Після затвердіння покриття виглядає як монолітний, гумоподібний матеріал. Такі покрівлі особливо гарні для районів з суворим кліматом. Застосування гарячих мастик пов'язане з підвищеною пожежонебезпекою.
Основні місця застосування гідроізоляції:
- покрівля
- фундамент
- стіни підвалу
- стіни і підлогу у вологих приміщеннях (зазвичай, це ванна кімната і санвузол)
- зовнішні стіни будинку
Оскільки різні частини будинку не однаковою мірою піддаються впливу води, вони вимагають різного влаштування гідроізоляції.
Гідроізоляція підвалів і фундаментів
Для того щоб вибрати тип гідроізоляції фундаментів і підвалів, до початку створення проекту проводять гідрогеологічні випробування і визначають параметри грунтових вод: рівень, температуру, мінералізацію і т.д. Ці дані враховуються проектувальниками при розробці проекту будинку. На цьому етапі приймаються рішення про застосування того чи іншого типу матеріалу і способів гідроізоляції. Надалі слід проведення робіт будівельниками. Для того щоб ваш будинок був надійно ізольований від вологи, варто звернути увагу і на вибір матеріалу, і на проведення робіт.
При відсутності підвалів між фундаментом і низом стіни прокладається два горизонтальних шару оклеечной гідроізоляції (руберойду, полімерних матеріалів і т.п.) Гідроізоляція з цих шарів знаходиться на 10-15см нижче рівня підлоги першого поверху.
У разі якщо рівень підземних вод нижче рівня підвалу, робиться проста обмазочная гідроізоляція по обидва боки стіни, шари цементної стяжки, вимощення. (Мал.)
- Слабке підтоплення - рівень грунтових вод вище рівня підлоги підвалу приблизно 0,1-0,15 м. Гідроізоляція підлоги виконується з двох шарів рулонного матеріалу.
- Середнє підтоплення - рівень грунтових вод вище підлоги підвалу на 0,5 м. Обклеювальну гідроізоляція захищають з боку грунту глиняним замком, притискними стінками з цегли (рис.)
- Якщо ж підлога підвалу нижче рівня підземних вод (УПВ) (рис.), Необхідні ефективні способи гідроізоляції, що включають створення водонепроникного захисту не тільки підвальних стін, але і всього статі підвалу. У цих випадках зазвичай застосовується оклеечная гідроізоляція, вертикальні ділянки додатково захищаються цегляними стінами. Може також виникнути необхідність влаштування додаткового дренажного шару з зовнішньої сторони стіни. Про це ми розповімо в іншій статті.
Додатково застосовується також і внутрішня гідроізоляція. Для внутрішньої гідроізоляції застосовуються матеріали на цементній основі, що володіють хорошою здатністю прилипання, а також обмазочная гідроізоляція, проникаючі матеріали. Недоліком внутрішньої ізоляції є необхідність протистояти тиску води з зовнішньої сторони, що часто призводить до відшарування ізоляції, утворення пустот і проникненню води в підвал і до руйнувань самої стіни, яка продовжує мокнути.
Гідроізоляція підпокрівельного простору
Гідроізоляція покрівлі необхідна для захисту від впливу атмосферних опадів. Якщо гідроізоляції не робити, утеплювач просочиться вологою, після чого перестане підтримувати тепло в будинку. Дерев'яні елементи покрівлі: крокви, лати і т.д. почнуть гнити, а металеві конструкції - іржавіти.
Якщо горище холодний, то гідроізоляція встановлюється під дахове покриття з повітряним зазором не менше 50 мм. У разі, коли витік тепла з внутрішніх приміщень значна, зазор дасть можливість зменшити різницю температур на зовнішній і внутрішній сторонах покрівлі. У цих випадках можна застосовувати плівки з антиконденсатна покриттям.
Антиконденсатні плівки паронепроникні і можуть функціонувати в парі з металочерепицею і «єврошифером» (ці матеріали не уживаються c супердифузійної і дифузійними мембранами). Звернена до утеплювача сторона плівки має незвичайну ворсисту поверхню
Якщо кут нахилу даху не менше 30 °, гідроізоляцію з обклеювальних матеріалів укладають від карниза до коника з нахлестом не менше 150-200 мм. (Рис.) При куті нахилу даху 17-30 °, гідроізоляцію з рулонних матеріалів укладають від карниза до коника з нахлестом не менше 250 мм.
Якщо ухил менше 1: 5, укладання рулонів проводять у напрямку ската. Якщо ухил більше 1: 5, укладання проводиться паралельно коника (рис.)
Стики гідроізоляційних рулонів повинні доводитися під контробрешетку з напуском не менше ніж 100 мм (рис.) На вальмових дахах нахлест збільшується - 150 мм.
Не можна натягувати гідроізоляцію. Провисання плівки між кроквами повинне бути 10-15 мм. (Рис.)
Якщо гідроізоляція виконується з паронепроникних матеріалів, наприклад, руберойду, плівок і т.п., то вона не повинна стосуватися утеплювача і відстояти від нього не менше ніж на 30 мм (рис.)
Якщо гідроізоляція має високу паро здатністю (наприклад, супердифузійні мембрани), то її можна укладати поверх утеплювача без зазору.
Примикання до стіни. Найчастіше покрівля примикає до стіни з торця або збоку. На рис. показано примикання до стіни з торця. Гідроізоляція заводиться на 20-30 см на стіну.
Захист димоходу. Дуже важливо ізолювати димохід від попадання вологи між стінкою труби і покрівлею. Гідроізоляцію заводять на 15-30 см вгору по стінці димової труби. За допомогою металевих пластин закривають і притискують гідроізоляційний шар (рис.) Стик герметизується теплостійким герметиком, що витримує температуру +70 і вище.
Якщо димохід розташований на схилі даху, захист бічних сторін труби виробляють з усіх боків, ізолюючи стінки труби і притискаючи гідроізоляцію металевими листами (рис.).
Якщо димохід розташований на гребені, стики ізолюються за тим же принципом з усіх боків з заводом гідроізоляції наверх до 30 см (рис.)
Температура на поверхні димоходу може досягати +70 С, тому гідроізоляційний матеріал повинен витримувати температуру від +70 і вище.
гідроізоляція стін
Стіни будинку, якщо вони зроблені з бетонних блоків, каменю, цегли, здаються перешкодою для проникнення води. І часом зовсім незрозуміло, чому стають сирими внутрішні стіни в приміщеннях. Причин підвищення вологості стін може бути кілька:
- Матеріал стіни має пори, через які проникає волога зовні.
- Сирість може проходити через негерметичні з'єднання кладки.
- Великий вплив на появу вогкості всередині приміщення може надати неправильно влаштований водостік з даху.
- Недостатня гідроізоляція фундаменту теж може бути причиною підвищеної вологості, особливо якщо рівень підйому грунтових вод вище основи фундаменту. Кам'яна кладка поглинає і пропускає воду за рахунок пористості і мікротріщин, тому незахищені кам'яні конструкції, які стикаються з грунтом, насичуються водою.
- За мікротріщин фундаменту і стін волога піднімається вгору - відбувається так званий «капілярне підсмоктування» води (рис.)
Вода, проникаючи через фундамент в підвал і, піднімаючись вище по стіні по цих капілярах, може доходити до першого і навіть до другого поверху, викликаючи вогкість у приміщеннях. Коли волога потрапляє в тепле приміщення, вона випаровується. На вологих стінах може з'явитися грибок, цвіль. Відшаровується штукатурка і шпалери. Волога, яка проникла через стіни, руйнує підлоги і інші дерев'яні предмети. Втрати тепла в таких приміщеннях на 50% вище, ніж в сухих. Щоб уберегти фундаменти, стіни і інші конструкції від проникнення вологи, влаштовують гідроізоляцію.
Існує кілька прийомів гідроізоляції стін. Вибір гідроізоляції в основному залежить від матеріалу, з якого виконані стіни і від причин підвищення вологості.
Для пристрою зовнішньої гідроізоляції стін є широкий вибір гідроізоляційних матеріалів, які за принципом дії діляться на наступні основні групи. Той чи інший матеріал підбирається з урахуванням типу поверхні та умов роботи:
- Обмазувальні матеріали на основі цементів. Особливо популярними є розширюються цементи, які в процесі затвердіння збільшуються в обсязі, і нейтралізують вплив усадки. Захищають стіни від зовнішньої вологи при підйомі ґрунтових вод, підтоплення та інших несприятливих погодних умов.
- Фарбувальна гідроізоляція. Закриває пори кам'яної стіни і захищає їх від проникнення вологи зовні.
- Матеріали проникаючої дії. Захищають стіни від капілярного підйому води. Склад системи пенетрирующих (проникаючих) матеріалів може включати, наприклад: концентрат; емульсію для поліпшення адгезії; антифриз (для ведення робіт при температурі до 10оС); розчин для санації тріщин і швів і т.п.
- Супердифузійні мембрани. Захищають теплоізоляційний шар при влаштуванні навісних конструкцій, наприклад, вентильованих фасадів.
Одним з найбільш поширених методів зовнішньої гідроізоляції бетонних і цегляних стін від вологи є оштукатурювання стіни. Зазвичай штукатурка наноситься два шари, але в разі, якщо стіна має підвищену здатність вбирати вологу, то укладають ще один шар. (Перевірити цю здатність стіни можна простим сбризгіванія: стіна або відштовхне воду, і вона стече у вигляді крапель, або ж вбере її).
Кам'яний мур можна захистити фарбувальної гідроізоляцією, використовуючи цементні розчини або емульсію. Зовнішня фарбувальна гідроізоляція стін - це багатошарове покриття з складів на основі бітуму або синтетичних смол, яке можна нанести вручну пензлем або валиком.
При влаштуванні вентильованих фасадів * для захисту теплоізоляційного шару від зовнішньої вологи (снігу, дощу, роси) в зовнішній обшивці стін застосовують супердифузійні мембрани. Без гідроізоляції утеплювач в вентильованому фасаді вбере воду і втратить свої властивості.
* Вентильований фасад - це навісна конструкція, яка складається з облицювання (сайдингом, плиткою, і т.п.), теплоізоляційного, гідроізоляційного шарів. Його особливість в тому, що між облицюванням і цими шарами є повітряний проміжок 2-3см
У разі якщо вода піднімається вгору по стінах по капілярах, найнадійніший спосіб її зупинити - це ін'єкційна гідроізоляція. Щоб захистити стіни від капілярної вологи, виконують ін'єкцію в стіни через спеціально просвердлені бурові отвори під високим тиском через спеціальні пріспособленія- пакери. Буріння системи ін'єкційних отворів виробляють за допомогою перфоратора (рис.)
Склад такої просочує гідроізоляції вибирається залежно від умов. Ці склади (поліуретанові; акрилатні гелі; епоксидні; мікроцементи) перекривають пористість поверхні стін і не допускають воду через стіни.
Кам'яні стіни можуть бути захищені від проникнення води і просочувальної гідроізоляцією. Стіни, які страждають від вологи, просочуються спеціальним розчином. У процесі взаємодії з водою розчин вбирається в поверхню стіни, заповнюючи всі тріщини, і стає за складом аналогічним з її основним матеріалом за допомогою хімічної реакції (рис.), Що протікає при взаємодії води і просочення.
Гідроізоляція може бути також внутрішньої - у вигляді гідроізолюючих шпаклівок, штукатурок, що застосовуються всередині приміщення. Зсередини також можна застосовувати просочувальну гідроізоляцію. Основним недоліком внутрішньої гідроізоляції є те, що, захищаючи будинок зсередини, будівельна конструкція зовні залишається незахищеною від вологи, і руйнування бетонних елементів, і корозійні процеси армирующих з'єднань тривають.
Гідроізоляція ванних кімнат і туалету
У приміщеннях з високим ступенем вологості: ванних, душових, туалетах існує висока ймовірність протікання води в місцях стику підлоги і стін. Гідроізоляція цих кімнат буде перешкоджати попаданню вологи з них в інші приміщення, що забезпечить здоровий мікроклімат в будинку.
Для гідроізоляції ванної кімнати використовуються два різновиди гідроізоляційних матеріалів - обклеювальна і обмазувальні. Обклеювальна матеріали застосовуються двох видів: наплавляемие, із застосуванням пальника при укладанні, і самоклеючі. При використанні обклеювальних матеріалів пред'являються високі вимоги до якості поверхні підлоги і стін - на них не повинно бути нерівностей більше 2 мм, вони повинні бути сухими і обробленими бітумної грунтовкою. Такий гідроізоляційний шар закривають стяжкою товщиною близько 50 мм.
Обмазувальна гідроізоляція ванніх кімнат зараз більш популярна, чем оклеечная. При використанні методу обмазувальної ізоляції застосовують сухі суміші, плитковий клей, цементно-полімерні мастики.
Для того щоб гидроизолировать ванну кімнату, потрібно, перш за все, захистити стики між стінами і підлогою, а також між стінами за допомогою ущільнювальної стрічки. На місце стику наноситься шар гідроізоляції, а потім в нього вдавлюється стрічка. Краї стрічки рясно змащують гідроізоляційної масою.
Якщо стрічка проходить поруч з трубами гарячої води або опалення, то матеріал, з якого вона зроблена, повинен виносити температуру +70 градусів. Місця виведення труб теж покриваються шаром гідроізоляційної маси. Потім гідроізоляція наноситься на поверхню стіни і підлоги і розрівнюється. Зверху укладають керамічну плитку, застосовуючи тонкошаровий, еластичний клейовий розчин.
Асортимент різноманітних обмазувальних гідроізоляційних матеріалів для ванних кімнат дуже великий: вони випускаються на основі поліуретанів, штучних каучуків і т.д. Їх можна наносіті на бетон, цементні и вапняно-цементні штукатурки, гіпсокартонні, гіпсоволокністі, волоконно-цементні плити.
Вибираючи гідроізоляційний матеріал, необхідно ретельно вивчити всю інформацію, зазначену виробником: склад і властивості, область застосування, принцип роботи, переваги використання, спосіб підготовки поверхні, метод проведення робіт. У цьому випадку, Ви зможете бути впевненими, що в вашому домі завжди буде сухо.
За матеріалами: Builder Club