- методи визначення
- Розрахунок за допомогою таблиць
- самостійні обчислення
- Використання онлайн-калькуляторів
Вага є важливою і невід'ємною характеристикою будь-якого металевого виробу. При продажу або купівлі для його визначення найчастіше використовується зважування, але в побуті, обліку та багатьох інших випадках визначити масу таким способом не завжди можливо. Вся справа в тому, що листи мають велику площу, тому потрібні ваги знайти непросто. Наприклад, для більшості металевих листів, стандартними є розміри 1,5х6 м. Щоб це дізнатися застосовується таблиця ваги листового металу або розрахунок проводиться у разі формулам.
методи визначення
Методи визначення маси можна умовно розділити по способам розрахунку:
- За питомою вагою листового металу з таблиць в гості або спеціалізованих довідниках.
- Самостійний розрахунок питомої маси 1 м² металевого листа.
- Онлайн-калькулятори на спеціалізованих сайтах. Вони ще називаються методами визначення теоретичної ваги.
Абсолютно точну вагу визначити неможливо, тому що будь-який металевий прокат виробляється з певними допусками. Граничні відхилення по кожному виробу можна знайти в гості або ТУ виробника. Ще одним моментом, який може вплинути на визначення теоретичної маси, є питома вага 1 м³ металу, який використовується для розрахунків.
Наприклад, стоїть завдання розрахувати скільки важить лист алюмінію. Для цього потрібно використовувати таблицю питомої ваги алюмінію листового. У ній зазначено, що він дорівнює 2850 кг в 1 куб. м. Це щільність найпоширеніших алюмінієвих сплавів В95, В95-2, В95-1, але марок алюмінію дуже багато, і їх щільність також трохи відрізняється. Дізнатися, скільки важить алюміній або будь-який інший метал (мається на увазі питома) в конкретному виробі, можна з сертифіката якості заводу-виготовлювача. Різниця між теоретичною і реальною масою настільки незначна, що їй можна з легкістю знехтувати.
Розрахунок за допомогою таблиць
Цей метод визначення теоретичної ваги набув широкого поширення. При його застосуванні потрібно мінімум обчислень, що зводить до мінімуму можливість виникнення помилки при математичних розрахунках. У таблицях крім даних про вагу 1 м² металевих листів є відомості про вагу 1 пог. м для найпоширеніших типорозмірів металопрокату.
Щоб порахувати вага металевого листа, необхідно взяти з таблиці значення ваги 1 м² листа потрібної товщини і марки стали і помножити його на ширину і довжину (m = PxLxH). Якщо лист стандартного типорозміру, можна взяти з таблиці значення маси 1 пог. м відповідної товщини, ширини і марки стали, помножити його на довжину (m = PxL). Для деяких марок сталі немає або важко знайти табличні значення ваги 1 м² листа, але обов'язково є перекладної коефіцієнт.
Коефіцієнт є числом, на яке необхідно помножити базову величину щільності, щоб отримати значення для певної стали або сплаву. Базова величина щільності стали дорівнює 7850 кг на 1 м³. Наприклад, є бронзовий аркуш марки ОЦС 5-5-5 шириною 1 м, довжиною 2 м і товщиною 2 мм. Перекладної коефіцієнт для бронзи ОЦС 5-5-5 дорівнює 1,12. Товщину в мм переводимо в метри (2 мм = 0,002 м). Таким чином, маса листа дорівнює 7850 х 1,12 х 1 х 2 х 0,002 = 35,168 кг.
самостійні обчислення
Коли під рукою немає ГОСТІВСЬКА або спеціалізованих довідників, можна самостійно обчислити питому масу 1 м² листа. Це легше, ніж здається на перший погляд. Якщо розрахувати масу 10 алюмінієвих листів завдовжки 2 м, шириною 1,5 і товщиною 3 мм. Алгоритм дій такий:
Взяти з довідників значення щільності шуканого матеріалу або перекладної коефіцієнт. Для алюмінію щільність 2850 кг / м³. (Якщо брати перекладної коефіцієнт, виходить таке ж значення 7850х0,363 = 2850 кг / м³).
- Вважається питома маса 1 м² листа: 2850х1х1х0,003 = 8,55 кг.
- Визначаться площа одного листа за формулою S = LxH, де L - довжина, Н - ширина. S = 2х1,5 = 3 м².
- Вираховується маса 1 листа 3х8,55 = 26,65 кг.
Вага 10 листів: 26,65х10 = 265,5 кг. Можна порахувати масу без проміжного обчислення питомої ваги 1 м² листа, але порахувавши один раз, спосіб можна використовувати так само, як і табличне значення.
Використання онлайн-калькуляторів
Коли під рукою є доступ до інтернету, розрахувати масу будь-якого металопрокату можна за лічені секунди. Досить смартфона з виходом в інтернет або наявністю спеціальної програми. Алгоритм розрахунку з використанням таких калькуляторів гранично простий. В першу чергу вибирається тип металопрокату і марка стали, з якої він зроблений. Заповнюються всі необхідні поля для розрахунку (товщина, довжина, ширина) і натискається кнопка для твору розрахунку. Головне при такому методі - правильно вказати всі дані в необхідних одиницях виміру.