Піски-пливуни
Буріння водяних свердловин в пісках-пливунах можливо при заляганні водоносного шару нижче цих пісків. Використовувати підземні води, які містить пісок, безглуздо, тому що в наявності - слабка Водовіддача, та й обладнати свердловину фільтром в пісках пливунах вкрай важко.
Проблема в тому, що однорідний дрібний пісок заповнює свердловину разом з водою, піднімаючись із забою разом з желонкою. Суміш води з піском спочатку заповнює простір під черевиком труби, а потім піднімається (іноді до 6 метрів).
Обсадні труби спочатку опускаються легко, але в міру заповнення піском - все важче, а в підсумку припиняється зовсім. Потрібно посадка труб під тиском.
пливуни
Буріння свердловин на воду в пливунах характеризується тим, що пісок заповнює свердловину на одному і тому ж рівні. Щоб желонка не захоплював пливун, опускати її нижче черевика труби не можна. Чим швидше в пливуни буде занурена обсадная колона, тим успішніше пройдуть роботи.
Проблема в тому, що пливуни при бурінні наводяться в рух желонкою, через що обсадні труби можуть відхилитися від вертикального положення, покрівля обвалитися, а шурф зруйнуватися. Щоб цього не сталося, труби або постійно повертають, або вдавлюють за допомогою додаткового вантажу.
глини
Буріння свердловин в глинистих породах можна виробляти без обсадки трубами за допомогою желонки.
Для того, щоб глину було зручно піднімати на поверхню, після кожного підйому желонки в свердловину треба виливати кілька відер води до тих пір, поки свердловина не досягне глибини, на якій з'явиться вода.
М'які і в'язкі глинисті породи можна бурити змійовиком або бурильної ложкою обертальним способом.
Галька і гравій
Буріння свердловин на воду в галечникових і гравійних породах зазвичай дає велику кількість води. При бурінні цих порід вручну використовують застосовують долото і желонку з клапаном, що має прокладки шкіряні або гумові.
Проходка вимагає почергового застосування долота і желонки, так як порода долотом розпушується, а желонкою витягується. У міру того як свердловина поглиблюється, вона обсаджується трубами.
Якщо Ви хочете, щоб робота просувалася швидше, використовуйте желонку більшого діаметра. У міру того, як желонка поглиблюється, під тиском занурюються труби.
Якщо справа доводиться мати з сухим галечником, треба поливати воду, а крім того - закидати в'язку глину.
Глина з галькою і валунами
Буріння свердловин в глинистих породах з галькою і валунами складно тому, що желонка насилу забирає глину. Ложка не підходить, так як галька не завжди пролазить в щілину ложки. Необхідно застосовувати пірамідальну долото, щоб дробити валуни.
Іноді трапляються валуни такого розміру, що впоратися з ними неможливо. В цьому випадку не залишається нічого іншого, окрім як вибирати нове місце для буріння.
При бурінні свердловини в сухих глинах з галькою і валунами в свердловину періодично підливають воду. Якщо стінки свердловини стабільні, немає необхідності зміцнювати їх обсадними трубами. Однак, щоб зберегти таку стабільність, рекомендується після пірамідального долота для збереження діаметра свердловини використовувати округляється.