- обрізка
- Обробка ран
- Приготування і нанесення мастик
- глина
- садовий вар
- запущені пошкодження
- невеликий рада
Привіт, шановні друзі!
Важко запобігти пошкодження, що наносяться плодовим насадженням гризунами та морозами. Якщо захистити рослини не вдалося, їх потрібно лікувати. Найкраще рани заживають у дерев з великою кількістю коренів і листя, що підтримує активний фотосинтез. Поговоримо про лікування пошкоджених плодових дерев в саду.
обрізка
завдяки обрізку пошкоджених і вимерзлих гілок у рослини формується нова здорова крона. Ступінь обрізки безпосередньо залежить від віку дерев і характеру отриманих ушкоджень. Якщо підмерз тільки однорічний приріст, потрібно прорідити крону, а решта гілки вкоротити до 3-х річної деревини. Якщо ж підмерзли багаторічні скелетні гілки, то з обрізанням рекомендується почекати до того моменту, поки повністю не розпустяться життєздатні нирки і не почнеться зростання нових пагонів. Такі гілки вкорочують, не зачіпаючи активно зростаючі молоді пагони. Буває, що велика частина нирок не прокинулася, а пробилися пагони дали незначний приріст. У таких випадках обрізку краще відкласти до наступного сезону.
Обробка ран
Сильно пошкоджені ділянки на стовбурі і скелетних гілках зачищають до здорового місця будь-яким гострим інструментом (ножем, стамескою). Після зачистки кожну рану дезінфікують, використовуючи рожевий розчин марганцівки або 3% -й розчин бордоською рідини. Потім їх потрібно замазати садовим варом . Якщо рани занадто великі, то поверх садового вару бажано нанести суміш з коров'яку і глини, після чого обв'язати або рогожею, або мішковиною.
Приготування і нанесення мастик
Існує безліч рецептів замазок, якими діляться садівники на спеціальних сайтах в Мережі. Тут важливо знати, що деякі матеріали можуть обпекти камбій, тому краще їх не застосовувати. До таких відносяться білила, сурик, дьоготь, креозот і їм подібні. Також садівники не радять використовувати формалін, оскільки цей компонент замазки може завдати рослинам серйозної шкоди. Навіть якщо його буде зовсім небагато.
Замазка повинна легко виготовлятися, бути стерильною, водонепроникної і не гірше клею прилипати до рани. Не можна використовувати замазки, які розтріскуються або стікають з пошкодженого місця при найменших змінах в погоді. Для кращого ефекту мастику наносять протягом півгодини після зачистки. Підготовлена поверхня при цьому обов'язково повинна бути сухою.
глина
Хороший результат дає обмазка ран різними видами глини. Вельми ефективний склад виходить, якщо до двох частин глини додати одну частину свіжого коров'яку . Суміш слід старанно перемішати. Щоб така замазка в суху погоду не тріскалася і не спадала, в неї можна додати коров'ячий волосся або дрібно порубане сіно. Це підвищить зв'язність компонентів. Глина дозволяє не тільки довго зберігати помірну вологість, але і сприяє швидкому утворенню каллюса - нової рослинної тканини на пошкоджених місцях дерева.
Ще кращою замазкою вважається форзітовая. Вона складається з коров'ячого гною - 16 частин, свежегашеной - 8 частин, золи - 8 частин, річкового піску - 1 частина.
садовий вар
У приготуванні м'якого садового вару використовуються: терта каніфоль - 4 частини, свіже свиняче сало - 1 частина, бджолиний віск - 2 частини. Готується він так: спочатку розтоплюють сало, додають і розтоплюють бджолиний віск, а вже тільки потім можна кидати каніфоль. Суміш треба кип'ятити не менш 30 хвилин, постійно її помішуючи. Розтоплений вар переливається в ємність, наповнену холодною водою. Щоб він став досить м'яким і без грудочок, його потрібно гарненько розім'яти, попередньо змастивши жиром руки. Такий вар зберігається довго, якщо загорнути його в промаслений папір.
Для тепло-рідкого садового вару будуть потрібні наступні речовини: бджолиний віск - 4 частини, каніфоль - 20 частин, лляне масло - 1 частина, стертий в порошок деревне вугілля або лампова сажа - 2 частини. Спочатку окремо розтоплюють віск і каніфоль, потім змішують їх і додають лляне масло. Після того як суміш зняли з вогню можна по чуть-чуть підмішувати вугілля (лампове масло). Вар необхідно остудити до такого стану, щоб він повільно тек. Для нанесення на рани використовується невелика лопатка або кисть. Залишки не варто викидати, їх можна зберігати в неглибоких банках тривалий час, а перед наступним використанням досить лише розігріти.
Зараз стала популярною ще один різновид садового вару - холодно-рідкого. Основні компоненти: асфальтова емульсія і сода. Його головна особливість така - після нанесення волога випаровується, а на рані залишається шар асфальту, абсолютно нешкідливий для дерев. Чим хороші асфальтні емульсії? По-перше, немає необхідності їх розігрівати, а по-друге, вони прекрасно триматися і не пливуть навіть в саму спекотну погоду. У застосуванні дуже зручні. Правда, контактуючи з повітрям, асфальтна емульсія швидко твердне, тому бажано розрахувати необхідну кількість і не відкривати ємність з даної замазкою занадто часто. Після дощу обмазку доведеться повторити, так як емульсія водорозчинні.
запущені пошкодження
В окремих випадках, коли гниття деревини не було своєчасно зупинено, на місці ран утворюються дупла. Що роблять з такими ушкодженнями? З дупла вибирають розклалася деревину і ретельно вичищають його стінки. Підготовлене дупло наповнюють щебенем (можна дрібними шматочками битого цегли) і заливають розчином цементу. Якщо цементу в господарстві не виявилося, його відмінно замінить свежегашеной. Щоб в кроні не утворився розлом, скелетні гілки стягують сталевим дротом, підклавши під неї гумові шини або дерев'яні чурки.
невеликий рада
Грамотні садівники знають, як уникнути подібних проблем і не проводити часте лікування пошкоджених плодових дерев в саду. вибираючи саджанці , Вони віддають перевагу адаптованим в регіоні, морозостійким сортам. До зустрічі, друзі!
Чим хороші асфальтні емульсії?
Що роблять з такими ушкодженнями?