Правила і типи обрізки винограду
- На кожному рукаві має бути одне плодове ланка.
- На заміщення і плодоношення залишають найдовші і товсті лози - товщиною від 7 до 12 мм.
- Сучок заміщення повинен знаходитися нижче плодової стрілки. Він повинен бути звернений назовні від куща винограду. Але якщо він звернений до центру, то так його і залишають, оскільки при обрізанні винограду завдають рани лише з одного боку рукава.
- Систематично - раз в 5 - 6 років - необхідно омолоджувати рукава винограду. Для заміни використовують найрозвиненіші пагони, з яких формують нові рукави і плодові ланки.
- На плодових стрілках і сучках заміщення однорічні пагони необхідно зрізати повністю.
- На рукавах і голові куща винограду потрібно залишити пеньки висотою приблизно в 1 см, а через рік їх видалити. Голова куща повинна бути абсолютно чистою, а поверхню зрізів - гладкою.
- На однорічних пагонах при їх укорочуванні завжди роблять косий зріз - він повинен бути спрямований у протилежний від вічка бік і розташовуватися на пару сантиметрів вище вічка.
- Молоді лози винограду зрізають секатором, старі зрізають пилою - ножівкою; зрізи необхідно зачистити ножем.
Найтиповіші випадки обрізки винограду :
1. На сучку заміщення розвинулося два хороших втечі. Потрібно: нижній обрізати на 3 - 4 очка, а верхній - на 6 - 15 очок. Торішню плодову стрілку повністю видалити.
2. На сучку заміщення розвинувся лише один пагін, а на дворічної лозі є кілька хороших пагонів. Потрібно: вкоротити втечу на сучку на 3 - 4 очка, залишити на плодоношення один або два найкращих втечі на дворічної лозі.
3. На сучку заміщення розвинувся хороший втечу, а на торішній плодової лозі все пагони нерозвинені. Потрібно: втеча на сучку заміщення обрізати на плодову стрілку, а торішню повністю видалити.
4. На сучку заміщення не розвинулося жодного втечі. Потрібно: формувати сучок і одну - дві плодових стрілки з пагонів, які розвинулися на дворічної лозі винограду.
5. На сучку і на дворічної лозі пагони слабкі і нерозвинений. Потрібно: на новий сучок обрізати лозу, яка виросла на багаторічній частини рукава винограду.