Шасла. Існує дуже багато різновидів сорту Шасла, що відрізняються забарвленням ягід, смаком, терміном дозрівання. Найбільш поширені серед них Шасла біла, Шасла рожева і Шасла мускатна. Для любителів-виноградарів представляють інтерес Шасла грокуляр біла, Шасла грокуляр рожева, Шасла петрушечная, Шасла фіолетова та ін.
Сорт Шасла біла часто називають Шасла дорі, Шасла золотиста, в Запорізькій області - Берізка проста, в Закарпатті - Дінка біла.
Ягода середньої величини, округла. У сорту Шасла біла, золотисто-зелена, нерідко з коричневим «засмагою» на стороні, зверненій до сонця. У сорту Шасла рожева - фіолетово-рожева, у сорту Шасла мускатна - біла. Шкірочка досить тонка, міцна. М'якоть ніжна, що тане, у сорту Шасла мускатна з мускатним ароматом. Зростання кущів середній; пагони визрівають дуже добре - як правило, до 90 - 95% приросту.
Сорти Шасла відносяться до групи сортів винограду раннього терміну дозрівання. Знімна зрілість в умовах Одеси настає в середньому до першого вересня. Вибірково збирати її тут зазвичай починають вже в третій декаді серпня. В умовах Києва виноград сорту Шасла встигає до 7 - 15 вересня, в Донецьку - в середньому до 10 вересня.
Глорія (Слава Угорщини). Крупногроздний і крупноягодний сорт угорської селекції, отриманий від схрещування сортів Тисячоліття Угорщини і Талоцці Лайош. Є тільки в колекційних насадженнях в Україні та Молдові.
Сорт Глорія привертає увагу красою грон, великими ягодами. Його оцінять любителі-виноградарі при посадці в зоні промислового розведення сорту Шасла, зокрема для пристенной культури.
Чауш. Крупноягодний сорт раннього терміну дозрівання. Іноді його називають Чаус. В Україні найбільш поширений в Криму, в Херсонській області на Нижньодніпровських пісках і в Одеській області на Шабських пісках; зустрічається в Запорізькій області.
Ягода велика, овальна або округла, зелена зі слабким золотистим відтінком. Шкірочка тонка, з'їдається. М'якоть досить щільна, смак своєрідний.
Дозрівають ягоди рано, майже одночасно з сортом Шасла. В умовах Одеси знімна зрілість настає в середньому до 1 вересня, в Донецьку до 10 вересня.
Королева виноградників. Малопоширений крупногроздний сорт з великими ягодами золотисто-янтарного кольору, раннього терміну дозрівання. Отримано в Угорщині від схрещування сортів Єлизавета і Перли Саба.
Зустрічається на невеликих площах в Молдавії і України, в основному в Закарпатті та в Одеській області (дослідне господарство Інституту ім. Таїрова, навчальне господарство Одеського с.-г. інституту та ін.).
Ягода дуже велика, округла або овальна, при повному дозріванні золотисто-бурштинова. М'якоть щільна. Смак приємний з тонким своєрідним (що нагадує мускатний) ароматом. Насіння середньої величини; їх в ягоді зазвичай мало - одно-два.
Сорт Королева виноградників рекомендується для присадибних і колективних виноградників в південних районах і середній смузі України.
Русский Конкорд. Крупноягодний сорт, що відноситься до групи так званих ізабельних сортів. Отримано І. В. Мічуріним в результаті запилення ізабельних сорти Конкорд пилком амурського винограду.
Поширений в північній зоні виноградарства, на Україні, в значній кількості зустрічається в Київському радгоспі «Пуща-Водиця».
Ягода велика, округла, темно-фіолетова, вкрита густим пруїном. Шкірочка дуже товста, при їжі відділяється у вигляді мішечка. М'якоть характерна для ізабельних сортів - слизова з приємним суничним присмаком.
У південній зоні України кущі цього сорту можна на зиму не вкривати.
Матяш Янош. Малопоширений високоврожайний мускатний сорт з червоними ягодами. На невеликих площах зустрічається в Закарпатській, Одеській і Херсонській областях України (в зоні прищепленої культури винограду). Виведений в Угорщині в результаті схрещування сортів Шасла фіолетова і Мускат Оттонель.
Ягода середньої величини, майже кругла, червоного кольору, покрита рясним пруїном. Шкірочка досить товста, міцна, але рветься і з'їдається. М'якоть щільна, з сильно вираженим мускатним ароматом.
Виноград сорту Матяш Янош цінується споживачем за хороший смак і ошатну зовнішність. Є сортом винограду раннього терміну дозрівання. Цей сорт характеризується найнижчою кислотністю серед культивованих на Україні сортів винограду; вона іноді падає до 2,5 г / л, що навіть при невеликому вмісті цукру (15 - 16%) створює відчуття високої солодощі. Зазвичай виноград збирають при 16 - 17% цукру і 4 - 5 г / л кислоти. Виноград тривалий час зберігається на кущах без псування.
Сорти винограду раннього терміну дозрівання
Мускат Оттонель. Порівняно малопоширений мускатний сорт універсального використання. Зустрічається на невеликих площах в Україні, в основному в Одеській і Закарпатській областях.
Ягода середньої величини, майже кругла, золотисто-зелена, з великою кількістю темних точок і іржавих плям. Шкірочка міцна; м'якоть соковита, приємного смаку з дуже сильним своєрідним ( «парфумерним») мускатним ароматом.
Мускат Оттонель по загальному вигляду куща і характером листа нагадує сорт Шасла, однак у останнього більш інтенсивно забарвлені у винно-червоний колір листя на верхівках пагонів.
Мускат Оттонель заслуговує на увагу як ранній мускатний сорт для споживання в свіжому вигляді; він дає хороші соки і може бути використаний при пізніх зборах для приготування запашних наливок.
Ранній ВІР. Високоврожайний крупногроздний сорт з великими ягодами раннього терміну дозрівання. Виведений на Середньоазіатської дослідної станції Всесоюзного інституту рослинництва (Ташкент) в результаті схрещування сортів Чауш білий і Кишмиш чорний. Найбільш поширений в Узбекистані, де є районованих сортом.
Ягода велика, овальна або довгаста, світло-зелена з жовтуватим відтінком і з рожевою забарвленням на стороні, зверненій до сонця. Шкірочка рветься, з'їдається. Смак простий, нагадує своєрідний смак Чауші.
Виноград використовують в свіжому вигляді. Як столовий сорт він володіє цінними якостями: ошатний, крупногроздний і крупноягодний. Його недолік - повільне і порівняно мале накопичення цукру (15 - 16%).
Португізер. Високоврожайний, посередньої якості сорт, який використовується в північній зоні виноградарства як столовий і на півдні - як винний. У Закарпатті його називають Опорто.
Найбільш часто зустрічається в Одеській, Вінницькій, Запорізькій і Дніпропетровській областях.
Ягода середньої і нижче середньої величини, округла або слабоовальние, темно-синя, вкрита густим пруїном, з тонкою шкіркою і таюшей м'якоттю, простого смаку.
Португізер легко відрізняється від інших сортів блискучими темно-зеленими хвилястими листами і темно-синіми з густим пруїном ягодами.
Португізер відрізняється невибагливістю до умов зростання.
Як столовий виноград Португізер особливої цінності не представляє. Однак у зв'язку з тим, що він є сортом винограду раннього терміну дозрівання, його охоче садять в північних районах виноградарства, де він і рекомендується, поки не буде можливості замінити його рано дозрівають сортом кращої якості.
Рояль Віньярд (Роель віньед). Ця назва, яке може бути переведено як «Королівський виноградник», було присвоєно італійському сорту Сицилії в Англії, де його успішно культивують в теплицях.
Ягода досить велика, овальна, світло-зелена, прозора з просвечивающимися насінням і жилками; шкірка тонка, м'якоть досить щільна. Смак дуже приємний.
Рояль Віньярд - високоякісний білий столовий сорт. В даний час зустрічається тільки в колекційних насадженнях; посилено розмножується в Інституті ім. Таїрова і Інституті «Магарач».
В Одесі дозріває в кінці першої декади вересня. Виноград тривалий час зберігається на кущах, при цьому якість його не погіршується.
● ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬1۩۩1▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ●
виноградний сайт
● ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬1۩۩1▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ●
● ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬1۩۩1▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ●
● ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬1۩۩1▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ●