Жилье в Испании подешевело на треть. Общее снижение цен на недвижимость в Испании с момента начала кризиса составило 33,7%. Только за последние 12 месяцев стоимость недвижимости в Испании упала на 12,3%. При этом межгодовое снижение цен на недвижимость в ноябре (9%) уступает по значительности лишь снижению стоимости жилья в апреле (12,5%), подсчитали эксперты международной оценочной компании Tinsa. Заметнее других упала цена недвижимости на Средиземноморском побережье, где дома и квартиры подешевели более чем на 15%. Примерно настолько же снизились цены на недвижимость в столицах автономий и крупных городах. Как передает La Vanguardia, лучше обстоит дело на Балеарских и Канарских островах, где снижение стоимости жилья по сравнению с ноябрем 2011 года составило всего 9%.

Заготівля живців винограду восени і зберігання

Варто сказати про те, що для зберігання будуть використовуватися тільки черешки, більше нічого від чагарнику садівнику брати не потрібно, сам же відросток в результаті зможе дати точно такі ж плоди, як торішній чагарник, з цієї причини саме живцювання сьогодні вважається найпопулярнішим методом розмноження виноградних рослин Варто сказати про те, що для зберігання будуть використовуватися тільки черешки, більше нічого від чагарнику садівнику брати не потрібно, сам же відросток в результаті зможе дати точно такі ж плоди, як торішній чагарник, з цієї причини саме живцювання сьогодні вважається найпопулярнішим методом розмноження виноградних рослин.

В який саме період краще проводити заготівлю живців

Як відомо, готувати паростки винограду до зимівлі краще буде саме в період, коли виробляється основна обрізка кущів, якщо не провести цю процедуру, то основна частина всіх зародилися нирок може загинути через мороз. Багато виноградні рослини зовсім не можуть перезимувати холодний сезон, з цієї причини рекомендується робити живцювання, щоб пізніше навесні посадити нові паростки в грунт. Якщо садівник хоче підготувати життєздатні саджанці, то варто починати підготовку вже в осінній період, до початку перших заморозків.

Як правильно вибрати лозу, щоб створити держак?

Щоб отримати хороші паростки винограду в майбутньому, необхідно дізнатися правила заготівлі живців винограду восени і зберігання, а щоб правильно обрізати паростки, варто вибрати кращу лозу, яка приносить велику кількість урожаю, а також не має видимих ​​захворювань. Коли виноградник не великий, то підібрати певну гілочку буде не складно, але якщо плантація велика, то краще в момент плодоношення відзначити стрічкою певний чагарник.

Також варто використовувати тільки визріла лозу, яка може відправитися на тривале зберігання, якщо садівник не знає як визначити таку гілочку, досить лише торкнутися її, зелена гілочка буде холодною, а ось зріла лоза темніших барв обов'язково буде тепліша на дотик.

Щоб заготовити паростки правильно, необхідно більше знати про заготівлю живців винограду восени і зберіганні, адже від цього в підсумку буде залежати якість нових рослин, і їх плодоношення. Краще буде для живців використовувати нижню або середню частину лози, верхівку ж можна просто усунути, так як вона слабка. Якщо у кожного з живців буде матися близько шести нирок, то лоза стане відмінним саджанцем, але ще краще обрізати трохи більше лози, в цьому випадку пошкоджені після зимівлі ділянки можна буде зрізати.

провести обрізку винограду можна тільки в допомогою спеціального секатора, який є у всіх садівників, перший надріз робиться прямо під ниркою, а другий повинен розташовуватися між двома нирками, рівно по середині. Довжина повинна бути не менше сімдесяти сантиметрів, такий держак під час зберігання може трохи зіпсуватися, тому навесні його можна буде трохи обрізати для поновлення. Навіть все заготовки доведеться очистити від залишків листя і вусиків, якщо вони є, краще буде повністю усунути наявні пасинки, так як зберігання повинно проходити без усього зайвого на лозі. Заготовлені живці просто збирають в пучок, а потім зав'язують дротом для зручного зберігання, бажано прикріпити бирку з назвою сорту, часом укладання на зберігання, а також необхідна інформація про кількість живців в кожному пучку.

Вас може зацікавити: Вас може зацікавити:

Правила зберігання живців

Для зберігання обов'язково підбирається прохолодне місце, щоб невеликі паростки не почали відігріватись, тому варто докладніше дізнатися про заготівлю живців винограду восени і зберігання в холодильнику, так як саме холодильна камера чудово підійде для збереження якісних живців. Якщо ж немає можливості зберігати в холодильнику паростки, то їх просто поміщають в прохолодний підвал або льох, деякі для цих цілей використовують траншеї, але викопувати доведеться не менше двадцяти п'яти сантиметрів в глибину.

Не малу роль грає вологість приміщення, а також температура повітря в ньому, так наприклад вологість повітря не повинна бути нижче шістдесяти градусів, а температура приміщення не може опускатися нижче нуля і підніматися вище чотирьох градусів. Також доведеться провести дезинфікування майбутніх паростків, для цього береться розчин мідного купоросу, його готують в співвідношенні три відсотки в чистій воді. Дана процедура допомагає уникнути утворення цвілі на держаках в період їх зимового і осіннього зберігання, коли процедура буде проведена, варто розкласти все живці на свіжому повітрі, щоб вони просохли природним методом. Тільки після проведення такої процедури, можна починати збір живців в пучки і перекладати в льох.

Тільки після проведення такої процедури, можна починати збір живців в пучки і перекладати в льох

Як кажуть виноградарі, необхідно знати більше про заготівлю живців винограду восени і зберіганні (відео), адже від цього буде залежати майбутня врожайність заготовлені рослин. Щоб правильно зберігати такі заготовки, доведеться заготовити великий ящик, в який вкладається пісок, а тільки після цього можна покласти пучки з живцями, які вже пройшли процес дезінфекції та добре просохли.

Важливо! Зверху паростки обов'язково засипають шаром піску повністю, також пісочок допоможе зберігати достатню вологість в держаках, щоб вони не пересихали в період зберігання.

Рекомендуємо: Особливості догляду за виноградом навесні

У період очікування, живці повинні знаходитися в особливо комфортних для них умовах, з цієї причини важливо постійно провітрювати приміщення, де стоїть ящик з паростками. Також варто хоча б раз за весь зимовий період провести перекладку живців з одного ящика в іншій, можна перекласти рослини в цей же ящик, просто помінявши місцями відростки лози. Якщо в період зберігання якісь паростки почали гнити або покрилися цвіллю, їх доведеться викинути, а що залишилися добре закопати піском. Але викидати живці не обов'язково, якщо процес заплесневенія знаходиться на початковому етапі, то відростки просто промивають у воді, а потім добре висушують.

Як правильно вибрати лозу, щоб створити держак?
Реклама

Реклама
Новости
Реклама
Реклама