Невід'ємною частиною будівництва автономної каналізації є проектування та облаштування каналізаційної труби. Основна увага необхідно приділити правильному ухилу каналізації до септика. В основному застосовується каналізаційний відвід по самопливного типу. Це означає, що рух побутових відходів обумовлюється тільки силою тяжіння. Саме через це факту слід уникати помилок в проектуванні каналізації. У цій статті розглядаються основні помилки при будівельних роботах, а також способи їх запобігання.
У приватному секторі проектування напірної каналізації в більшості випадків застосовується в тому випадку, коли монтаж самопливної каналізації неможливий. Тому дуже важливо при будівництві правильно визначити ухил каналізації до септика. Помилки на цьому етапі приведуть до серйозних проблем у використанні автономної каналізації, і навіть можуть повністю зупинити процес фільтрації побутових відходів.
Принцип функціонування каналізації по самопливного типу
Системне пристрій каналізації - це набір труб, які транспортують нечистоти з приміщення в місце кінцевої обробки та фільтрації.
Під кутом ухилу каналізаційних труб до септика має на увазі не геометричний кут, вимірюваний в градусах, а показник, який згідно з інструкцією представляється в сантиметрах на погонний метр.
Відомо, що вода може перетікати тільки під дією земного тяжіння, тому каналізаційну трубу монтується з ухилом. Існує помилкова думка, що великий укол ухилу сприяє більш якісної транспортуванні відходів. Насправді це не так і занадто великий ухил навпаки стане перешкодою для ефективної роботи каналізації. Це пояснюється тим, що нечистоти складають з себе не тільки воду, а й важкий домішки якось невеликі залишки їжі, жир і інші тверді відходи.
Суміш таких речовин не повинні залишатися на стінках труби, тому як домішки стануть накопичуватися і перешкоджати вільному просуванню відходів по трубах. Для того, щоб важкі фракції змивалися водою і не закривали труби необхідно забезпечити оптимальний напір побутових стоків. А так як монтується каналізація, в якій вода транспортується завдяки законам фізики, то кут нахилу між трубою і септиком і є той самий фактор, який регулює швидкість зливання стоків в резервуар фільтрації.
Кращим варіантом буде спроектувати натиск води, що змиває всі нечистоти і транспортує їх в місце кінцевої очистки. Згідно з нормами показник руху рідин повинен становити близько 1 метра в секунду. В цьому випадку в трубах відбувається самоочищення і користувачеві каналізації не потрібно ліквідувати засмічення.
Чому не варто проектувати великий ухил каналізації
Логічно пояснити, чому не варто робити маленький кут ухилу: вода з малою швидкістю транспортування буде повільно потрапляти в септик, а важкі включення встигнуть випасти в осад у трубах. А ось занадто великий ухил несе в собі також ряд неприємних наслідків:
- Швидкий набір побутових стоків не встигне спричинити за собою тверді речовини.
- Перевищений кут нахилу сприяє можливості перекривання каналізаційного стояка. Наслідком стане зрив затворів, а також неприємний запах каналізації в житловому приміщенні.
Як правильно розрахувати ухил каналізації
Відповідно до стандарту кут каналізації вимірюється в сантиметрах. Величина показника може представлятися у вигляді десяткового дробу, яка показує коефіцієнт ухилу труби до довжини труби.
Розглянемо для більшої ясності наочний приклад. Наприклад, згідно з будівельними нормами ухил труби повинен бути рівний 0,02. Цей показник означає зниження висоти на 5 сантиметрів з кожним метром довжини трубопроводу. Розрахувати відстань між висотою початку і кінця трубопроводу можна помноживши довжину труби на коефіцієнт. Тобто в прикладі, якщо довжина труби дорівнює 10 метрів, то різниця в висоті між початком і кінцем складе 10 * 0,02 = 20 сантиметрів.
Також при проектуванні слід врахувати діаметр каналізаційної труби. Згідно Сніпу, зараз прийняті наступні норми:
- Для трубопроводу з перетином до 50 мм - коефіцієнт ухилу становить 0,03
- Для трубопроводу з перетином до 100 мм - коефіцієнт становить 0,02.
Слід враховувати, що діаметр труб зовнішньої каналізації рідко має такі параметри. Зазвичай перетин каналізаційних труб, які транспортують відходи з будинку в септик становить від 150 мм. В такому випадку мінімальний ухил каналізації повинен становити 2%. Монтажні роботи слід проводити дуже уважно. Так як найменші нерівності в траншеї можуть вплинути на кінцевий результат. Для того, щоб звести до мінімуму ризики пов'язані з земляними роботами на дно траншеї засипають піщану подушку. З її допомогою можливо вирівняти нерівності і запобігти зсуву труб надалі.
Таким чином, при будівництві самопливної каналізації слід розрахувати оптимальний ухил труб до септика. Великий ухил, всупереч распростанение омані, не несе користі і навіть здатний завдати шкоди конструкції транспортування стічних вод.
Ухил каналізації до септика
Пристрій самопливної зовнішньої каналізації
Прокладка самопливної каналізації
Ухил каналізаційної труби
Схема ухилу труб внутрішньої каналізації