- опис жимолості
- Самостійний збір насіння жимолості і їх вибір для посіву
- Терміни посіву насіння жимолості
- Посів жимолості під зиму
- Посів насіння жимолості ранніх сортів після збору в кінці червня-липні
- Весняний посів жимолості на розсаду
- Посадка жимолості на постійному місці
І їстівні, і декоративні види жимолостей простіше розмножувати вегетативно. При живцюванні або відділенні поросли зберігаються всі характеристики материнських рослин, що особливо важливо при вирощуванні сортових жимолостей з поліпшеними характеристиками. Але незважаючи на всі переваги, не менше часто жимолості вирощують і з насіння. Найбільш економічний і найменш трудомісткий метод насіннєвого розмноження жимолості дозволяє отримати здорові і відмінно адаптовані до умов рослини у великій кількості.
саджанці жимолості
опис жимолості
Представники роду Жимолость (Lonicera) - листопадні і вічнозелені чагарники, серед яких зустрічаються і прямостоячі форми, і кучеряве або сланкі ліани. У всіх жимолостей прості, темно-зелені, овальні з загостреним краєм, супротивно розташовані листя. Білосніжні, кремові, рожеві, жовті або червоні квітки дуже витончені і красиві, можуть бути і ароматними, і практично позбавленими запаху.
Плоди жимолості дуже різноманітні, дозрівають не щороку, дозрівають в червні-серпні. Вони можуть бути чорними, синіми, чорнильними, у декоративних видів - ще й червоними або оранжевими. Але завжди плоди жимолості є соковиті ягоди, іноді зростаються в супліддя і закінчуються різної верхівкою - з «носиком», загостреною, плоскою, з оригінальним валиком. У всіх жимолостей ягоди приховують дрібні в порівнянні з розмірів плода насіння. Кожна ягода містить від 4 до 18 насіння.
Основними методами розмноження і декоративних, і їстівних жимолостей вважаються вегетативні. Жимолості розмножують здеревілими і зеленими живцями, відділенням поросли і відводками. Насіннєвий спосіб вважається менш продуктивним і більш складним, але це не зовсім справедливо. Зусилля для отримання жимолості з насіння потрібні мінімальні, це найекономніший у всіх сенсах спосіб розмноження цього чагарнику.
Недоліки насіннєвого розмноження - неможливість збереження якостей і ознак материнської рослини - актуальне в основному для їстівних видів жимолості, адже мова йде в першу чергу про смак і врожайності. Але ось для декоративних видів насіннєвий спосіб справедливо назвати самим простим і легким. Якщо стоїть завдання вирощування рідкісного сорту, який не можна купити у вигляді саджанців, розмноження декоративних видів або отримання великої кількості рослин, то насіннєвий спосіб - відмінна альтернатива.
При розмноженні з насіння першого врожаю жимолості доведеться чекати до 5 років.
Самостійний збір насіння жимолості і їх вибір для посіву
Розмноження насінням їстівних сортів жимолості не дарма вважають проблемним. У потомстві, отриманому з однієї рослини, спостерігається дуже великий розкид характеристик і якостей. Для вирощування їстівних видів жимолості з насіння потрібно вибирати найсолодші сорти, адже у звичайних неможливо уникнути сильного прояви гіркуватості.
При самостійному перехресному запиленні рекомендують використовувати не менше трьох сортів, для кожного з яких нехарактерна гірчинка. Для плодоносною жимолості краще вибирати покупні насіння, виробники яких спеціально займаються селекцією і гарантують, що з насіння ви отримаєте хоча б частину рослин із заявленими характеристиками.
Для розмноження з насіння і посіву дуже важливо вибрати стиглі, навіть перезрілі плоди жимолості. Їх отриманого врожаю краще впорядкувати ягоди, залишивши найбільші і м'ясисті. Насіння зазвичай витягають, роздавлюючи плоди, протираючи їх через сито, марлю або розтираючи вручну. Подальша стратегія обробки може бути різною:
- Насіння можна чистити, замачівая кашку водою. М'якоть ягід спливає у воді, а ось важкі насіння завжди осідають. Ретельне промивання дозволяє отримати чисті насіння, готові до просушування.
- Оскільки на схожість насіння залишки м'якоті не впливають, то можна просто розчавити ягоди на папері або серветках, які вберуть всю вологу і ретельно просушити залишилася м'якоть і насіння, використовуючи їх для посіву.
- Якщо посів проводять після збору, то висушування насіння можна і не проводити, використовуючи роздавлені ягоди.
Купувати насіння жимолості можна як пакетований, так і у вигляді ягід. В останньому випадку правила вибору такі ж, як при самостійному зборі насіння. При покупці готових насіння потрібно переконатися в терміни придатності до посіву, наявності повної юридичної інформації і рекомендованої агротехніки, а також уважно перевірити ботанічна ім'я рослини, назву виду і сорту.
Самостійно зібрані насіння жимолості, які будуть висівати в цьому ж році, краще зберігати при кімнатних умовах, а не в прохолоді. Єдине, від чого їх варто захистити - світло і жаркі температури. Для посіву в наступному році насіння зберігає в прохолоді, забезпечуючи їм стратифікацію. Старі насіння зберігають в температурах від 2 до 5 градусів. Якщо ви купуєте насіння жимолості, то у виборі температури і умов зберігання слідувати інструкціям на упаковці з насінням.
Схожість до 75% насіння жимолості зберігають протягом двох років. Тільки в чотирирічному віці схожість поступається свіжим насінням вдвічі або більше. Якщо насіння зберігалися в прохолоді, при температурі від 2 до 7 градусів, то високу схожість насіння жимолості не втрачають до 7 років.
Сіянець жимолості кучерявою, вирощений з насіння. © teannurseries
Терміни посіву насіння жимолості
Жимолость пропонує чимало варіантів і різних методів насіннєвого розмноження.
Насіння жимолості можна висівати:
- навесні, на наступний рік після збору, на розсаду;
- влітку в грунт або контейнери (якщо плоди зібрані з жимолості раносозревающіх сортів і видів);
- під зиму в грунт.
Весняний посів в контейнери вважається кращим, адже рослини не потребуватимуть захисту на першу зиму і додаткового укриття, швидше ростуть і досягають декоративності, зустрічаючи свою першу зиму вже не крихкими сходами. Але головна перевага - в тому, що дрібні сходи, що з'являються дуже рано в грунті, часто не витримують конкуренції з бур'янами і вимагають дуже ретельного догляду, а дорощуванні протягом року в контейнерах істота спрощує завдання збереження крихких рослин. З точки зору плодоношення кращий літній посів, адже тоді рослини принесуть перший урожай на рік раніше.
Посів жимолості під зиму
Під зиму висівають насіння переважно жимолості Королькова, які краще сходять після тривалої стратифікації. Але сьогодні все частіше цей спосіб рекомендують і для інших видів жимолості, адже він набагато простіше традиційного посіву на розсаду.
Посів жимолості під зиму проводять в кінці жовтня або початку листопада, після приходу перших приморозків. Посіви не повинні бути занадто глибокими, але можна розсівати насіння досить густо, адже в наступному році для сходів все одно будуть проводити пікіровку. Грунт на місці посіву краще підготувати хоча б за місяць, внісши в неї органічні і мінеральні добрива, ретельно вибравши все смітинки і скорегувавши склад для пухкої і легкою структури.
Можна висівати насіння не на рассадочние грядки, а у великі контейнери і ящики, які можна буде перенести навесні в теплицю доя більш раннього «старту». В укритті на зиму немає потреби при будь-якому варіанті вирощування.
Подзімніе посіви жимолості навесні, як тільки відтане грунт, сходять дуже дружно. Рослинам дають підрости до середини літа і тільки в липні пікірують на рассадочние грядки (пересаджувати бажано сходи висотою не менше 10 см). На постійне місце розсаду можна буде переносити тільки в наступному році.
Посів насіння жимолості ранніх сортів після збору в кінці червня-липні
Посів насіння жимолості, зібраної в середині літа, проводять відразу після збору. Насіння краще висівати не відразу в грунт, адже збереження рослин в розпал спеки може стати великою проблемою, а в контейнери. Захист на зиму знадобиться будь-яким річним сіянцям, адже рослини все одно не встигнуть досить зміцніти до приморозків. Насіння жимолості переважно висівати в великі дерев'яні ящики.
Посів насіння жимолості проводять по розпушення, вирівняні і добре политому грунту:
- Посів проводять рідко, залишаючи між насінням відстань від 2 до 10 см, в борозни або поверхнево, лише злегка прикриваючи насіння грунтом.
- Для того, щоб в середині літа в розпал спеки зберегти і утримати вологу, зберегти молоді паростки, ємності або грунт потрібно прикрити плівкою або склом. Укриття знімають відразу після появи сходів. Зазвичай при посіві свіжозібраного насіння сходи з'являються вже через 20 днів.
- Молодим сходам забезпечують ретельний догляд, підтримуючи стабільну вологість і не даючи грунті просихати. Регулярні поливи проводять аж до початку осені, коли на рослинах повинна бути сформована третя або четверта пара листя.
- Ящики на зиму прикопують в грунт або залишають в захищених, затишних місцях. Але в будь-якому випадку молоді сіянці потребують ретельної защіте- - високому шарі мульчування або ретельному укритті ялиновим гіллям з додатковим підсипання снігу взимку.
На наступний сезон укриття знімають з рослин поступово, орієнтуючись по погоді і захищаючи молоді рослини від сильних морозів хоча б шаром мульчі до середини квітня. Молоді рослини пікірують в травні або червні, переносячи на грядки для дорощування. На третій рік їх можна висаджувати на постійне місце (якщо є можливість забезпечити більш часті поливи, то пікірування можна проводити і відразу на постійне місце). Догляд за рослинами стандартний і повинен включати поливи, прополки, мульчування.
Сходи жимолості, вирощуваної з насіння. © Ольга Оводова
Весняний посів жимолості на розсаду
Варіант посіву на розсаду - єдиний продуктивний спосіб весняного посіву насіння жимолості, оскільки насіння дрібні, проростають досить швидко, сіянці дуже тендітні і ніжні. При посіві відразу в грунт зберегти сходи практично неможливо. На розсаду жимолості висівають в березні або квітні.
Для посіву навесні свіжі, зібрані в минулому році насіння жимолості в стратифікації не потребують. У них короткий період спокою, тому якщо насіння не зберігаються довше 2 років, можна не турбуватися про якісь додаткові заходи. А ось більш старі насіння бажано витримувати в холоді, але без промерзання протягом приблизно 1-3 місяців. Стратифікація при температурі від 2 до 5 градусів прискорює процес проростання.
Передпосадкова обробка у вигляді замочування в слабкому розчині марганцівки на 24 години потрібна насінню жимолості будь-якого виду, навіть свіжозібраним.
Грунт і контейнери для посіву жимолості підійдуть практично будь-які. Універсальний субстрат або легка садова грунт з високими показниками вмісту органіки прекрасно підійдуть. Можна використовувати і уславився субстрат, що складається з перегною, торфу і піску в рівних частках. Що стосується контейнерів, то дрібні миски краще залишити для звичайної розсади: жимолость висівають у великі дерев'яні ящики або квіткові контейнери.
Посів насіння в контейнери навесні дуже простий:
- Контейнери наповнюють грунтом і розрівнюють поверхню, намагаючись не утрамбовувати грунт.
- Насіння розкладають по поверхні добре политій грунту. Густий посів небажаний: для жимолості краще обійтися без пікіровки, тому насіння розкладають хоча б на відстань у кілька сантиметрів один від одного (оптимальна дистанція - близько 10 см).
- Зверху насіння засипають товстим шаром піску або сумішшю піску і субстрату висотою від 0,5 до 1 см.
- Контейнери або ящики накривають зверху плівкою або склом.
Умови для проростання насіння потрібно ретельно контролювати. Насіння жимолості вимагають стабільного тепла - температури вище 20 градусів в приміщенні, яскравого освітлення. Рівень вологості грунту варто підтримувати постійним, але проводити поливи потрібно дуже дбайливо, не вимиваючи насіння з піску.
Сходи жимолості з'являються в середньому через місяць після посіву. При стратифікації - навіть через 3 тижні.
Дорощування рослин вимагає стандартного догляду. Стабільна вологість грунту без перезволоження і хороше освітлення дозволяють рослинам активно розвиватися. Пікірування сходів проводять тільки при густому посіві, розсаджуючи рослини висотою близько 3 см на відстань в 5-10 см в великі ящики.
Посадку розсади в грунт можна провести і в кінці весни-початку літа, але зазвичай пересадку проводять тільки на другий рік, в травні. При такій стратегії на літо ємності з сіянцями можна виносити на відкрите повітря, а зимувати молоді жимолості залишають в приміщенні при температурі від 2 до 10 градусів тепла. В сад (нема на постійне місце, а на рассадочние гряди для дорощування ще протягом декількох років) рослини переносять, розташовуючи з відстанню в 15-25 см між саджанцями.
Дорощування вимагає акуратних, але системних поливів, розпушування грунту і прополок (обидві процедури можна замінити мульчуванням). Від яскравого сонця в жаркі дні і відразу після пересадки рослини краще захистити додатковим притенением.
Саджанець жимолості, вирощений з насіння. © nohoso
Посадка жимолості на постійному місці
Отримані з насіння жимолості, як і всі жимолості в принципі, прекрасно переносять пересадку. На постійне місце їх не висаджують раніше другого року, але при бажанні можна доращивать рослини до 3-7 років і тільки потім переносити на місце, де жимолості планували використовувати спочатку. Щоб уникнути помилок, досить приділити увагу висвітленню і характеристикам ґрунту, заздалегідь підготувати посадкові ями.
Для жимолостей вибирають світлі, добре освітлені майданчики або розсіяну, легку і нерівномірну півтінь. Чим сильніше притенение, тим гірше цвітуть жимолості. Кучеряві види більш світлолюбні, лісові - більш тіні. Незважаючи на те, що жимолості вважаються чагарниками і ліанами, здатними рости майже на будь-якому грунті, занадто сухого і сирого грунту краще уникати. Найбільшої декоративності жимолості досягають на дренованих, пухких, поживних грунтах з реакцією рН від 7,5 до 8,5. У грунт краще внести органічні і повні мінеральні добрива.
Для жимолості синьої навіть в регіонах з суворими зимами краща осіння (серпнево-вереснева) посадка. Для інших декоративних і плодоносних видів краща посадка навесні, в кінці квітня.
Рекомендована відстань при посадці безпосередньо залежить від того, як ви використовуєте жимолость. У декоративних групах або плодовому саду, одиночному вирощуванні до сусіднього рослині залишають відстань в 2,5 або 3 м. При посадці в живоплотах відстань зменшують до 1,5-2 м.
Для жимолостей викопують посадкові ями глибиною і діаметром від 25 см до 50 см в залежності від віку рослини (чим старше саджанці, тим крупніше посадкова яма). Перед висадкою саджанців на постійне місце потрібно закласти на дно посадочних ям високий шар дренажу (краще підійде для цього чагарнику дренаж з гравію або битої цегли).
Рослини виставляють в посадковій ямі на невеликий горбок, так, щоб коренева шийка з урахуванням усадки залишалася на рівні грунту. Коріння рослини потрібно акуратно розправити і рівномірно розподілити, дбайливо і поступово заповнюючи порожнечі ґрунтом. Завершують посадку розсади жимолості рясним поливом і обов'язковим мульчуванням по всьому периметру посадкової ями.
Догляд за молодими жимолость не складний. З другого року після посадки на постійне місце щорічно навесні вносять повні мінеральні добрива, а восени вже з року посадки в грунт закладають деревну золу. До початку активного росту краще захистити рослини від посухи. Надалі ж жимолості досить 2-3 поливів за сезон.
В іншому догляд зводиться до глибокого розпушування грунту (до 25 см), мульчування, обрізку після скидання листя або ранньою весною до початку росту з видаленням пошкоджених, непродуктивних і старих гілок, постійного оновлення крони до 5 потужних стовбурів.
Навіть в перший рік після посадки на постійне місце вирощені з насіння жимолості не потребують захисту на зиму.