Щоб зібрати багатий урожай томатів, потрібно не лінуватися правильно доглядати за овочами. У теплиці рослини більш чутливі до відходу, ніж у відкритому грунті.
зміст:
догляд
Після висадки догляд за томатами в теплиці складається з трьох обов'язкових складових:
- полив;
- запилення;
- провітрювання.
Поливати помідори починають на 12 день після висадки. Томати не люблять занадто вологий грунт. Тому слід чітко дотримуватися норм поливу: 4 літри на 1 м2 -до цвітіння, 12 л на 1 м2 - під час цвітіння і плодоутворення.
Поливати томати потрібно кожні 5-6 днів. Важливо стежити за тим, щоб температура води була не нижче + 22 ° C. Потрібно стежити, щоб вологість в теплиці була підвищеною, тому що це перешкоджає запиленню квітів. Крім природного запилення квіти томатів також потрібно запилювати і механічно.
Для цього необхідно щодня струшувати суцвіття. Краще робити це вдень в сонячну погоду. Після струшування квіти рослини обприскують, а приміщення теплиці провітрюють.
Правда, обприскування і накопичення конденсату в теплиці може привести до розвитку грибкових захворювань . Тому обприскування краще поєднати з позакореневими підгодівлею і туди по черзі додавати Фітоспорін або Гамаір.
Провітрювання є дуже важливим моментом в догляді за томатами в теплиці. Для регулювання вологості в приміщенні повинні бути передбачені кватирки. Для помідор температурою комфорту є температура +19 ° C - + 22 ° C вдень і + 16 ° C - + 20 ° C вночі. У період цвітіння і плодоношення температура повинна бути на 1-2 градуси вище (але не вище + 27 ° C).
підживлення
Також не варто забувати і про підгодівлі . Починати підгодовувати рослини потрібно з моменту формування першої зав'язі. Залежно від фази зростання використовувати можна рідкий коров'як, сульфат калію, суперфосфат і деревну золу.
Гарні рідкі підгодівлі з рослинних чаїв.
За тиждень-два в ємність щільно набиваються рослинні залишки (можна складати прополоти бур'яни) з додаванням кропиви, і заливаються теплою водою. Ємність закривається кришкою. У неї можна додати коров'як і препарати з мікроорганізмами. Якщо удобрювати збираєтеся в корінь, то вийшов настій розводять 1 частина до 20-30, для позакореневого підживлення розводять більше, приблизно в 40-50 разів.
Грунт
Як правило, в теплицях з часом накопичується багато хвороботворних мікроорганізмів і шкідників. Але якщо продумати і зробити правильну закладку грунту, а потім за ним систематично доглядати, то можна уникнути виснажливої частоти заміни ґрунту.
Перша закладка (або заміна) проводиться так. Грунт виймається з теплиці на багнет, проливається водою. Потім поверхню закривається прозорою плівкою і залишається на місяць-два під так званим паром. До осені можна висіяти будь-які сидерати . Вони активно сходять навіть в жовтні, зовсім швидко набирають зелену масу. Хороші результати дає висів хрестоцвітних з бобовими, вони допомагають від кореневої гнилі.
Ранньою весною вноситься суміш компосту, садової землі і піску (прямо на сидерати). Грунт ретельно утрамбовується і проливається. Уже в березні можна висіяти знову будь-ярі сидерати, крім жита. Жито занадто аллелопатические, її кореневі і листові виділення можуть пригнічувати ніжну розсаду помідорів.
До моменту висадки розсади роблять розмітку грядок, їх кордони закріплюють за допомогою бордюрів.
Підійдуть різні матеріали - цеглу, дошки, шифер. По доріжках добре б викласти дошки або плитки - земля не любить утоптуванням. Підросли сидерати не вирвало, просто обрізають їх біля кореня і складають на грядках.
Після висадки розсади всю вільну площу землі вистилають великим шаром компосту. Потім, протягом усього сезону додають мульчирующий шар з соломи і скошеної трави. Великий шар мульчі застерігає поширення фітофтори навіть в тому випадку, якщо її суперечки потрапили або залишилися в теплиці. Нижні листочки обривають, не дають стикатися із землею.
На оздоровлення грунту також впливає наявність дощових черв'яків. Тому можна їх набрати на дні компостної купи і перенести разом з субстратом. У міжряддя добре підсіяти бобові, вони збагачують грунт азотом, і коренева система томатів повністю оплетет їх коріння до кінця сезону. Уздовж бордюрів висівають базилік . Він відмінно поєднується із томатами, робить смак плодів більш насиченим.
Отже, вирощування томатів в теплицях - дуже захоплююче домашнє господарство. Навчившись своєчасно провітрювати теплицю, забезпечуючи систематичний полив і трохи допомагаючи рослинам з запиленням, ви досягнете хорошого врожаю. А щоб часто не змінювати грунт, почніть оздоровлювати грунт за допомогою регулярного внесення органіки, тоді догляд за теплицею з часом стане дуже легким. Звичайно, за рік отримати стовідсоткове оздоровлення не вдасться. Але протягом трьох років ви відчуєте реальне поліпшення мікрофлори у своїй теплиці.