Вітаю, дорогі друзі! Ось і закінчився 2011 рік з своїми питаннями, проблемами і рішеннями ... Але одна справа залишив незавершеним в минулому року - не опублікував статтю про обрізку винограду. Думаю, потрібно завершити розпочате! Тож почнемо…
Для чого взагалі робиться обрізка винограду?
Обрізка винограду робиться для того, щоб досягти:
- збільшення розміру ягід;
- збільшення розміру грон;
- поліпшення смакових якостей винограду;
- для більш раннього дозрівання ягід.
Багато починаючі виноградарі задають собі питання. Як обрізати виноградну лозу? Від чого це все залежить?
А залежить це все від:
- сорту винограду;
- форміровкі виноградного куща;
- виду використовуваної шпалери;
- площі живлення виноградного куща;
- способу обробітку винограду - укривной або НЕ укривной.
Отже, з чого все почалося?
Як свідчить легенда, виноград спочатку ріс сам по собі, ніхто його не обрізав. Ще не стався такий випадок. Прив'язав одного разу виноградар свого осла біля куща винограду і пішов у справах. А коли повернувся, то помітив, що осів гарненько «попрацював» біля куща: обгриз листя і зелені пагони. Господар розсердився і побив його за завдані збитки. На наступний рік він постійно наглядав за цим кущем винограду. Але яке було його здивування, коли він помітив, що ягоди і грона крупніше на ньому, та й загальний урожай був більше, ніж на інших кущах. Поміркувавши, виноградар тепер свідомо підвів осла до кущів винограду і дав їх об'їсти. Результат повторився. З тих пір і почали обрізати виноград, а ослу було поставлено пам'ятник. Ось так поступово, став накопичуватися досвід по обрізки винограду.
А як цей захід робимо ми на своєму винограднику?
Все дуже просто! Обрізку винограду завжди виконую тільки восени. Навесні ніколи обрізку не роблю, тому що весняна обрізка супроводжується великою втратою соку: «плачем» виноградної лози, що уповільнює розпускання бруньок і ріст пагонів. Кущ винограду ставати слабким, а це небажано, так як вегетативний період у нас на Поліссі набагато менше, ніж на півдні. З обрізанням ніколи не поспішаю, роблю її завжди глибокої осені. Спочатку проводжу попередню обрізку, а потім остаточну. Попередню обрізку виноградної лози починаю після настання перших заморозків. У нашій місцевості, це кінець жовтня, початок листопада місяця. Справа в тому, що після заморозків добре видно, яка лоза визріла, а яка ні. Обрізаю все те, що не визріло, плюс вуса, пасинки, слабкі та пошкоджені пагони і не опале листя.
Після того, як була зроблена попередня обрізка кущів винограду, залишаю їх у спокої до настання стабільних заморозків. У цей період проводжу викорінювати обробки виноградника від хвороб 3% розчином залізного купоросу і 7% розчином сечовини. Після закінчення цього часу починаю остаточну обрізку кущів винограду. За цей час відбувається відтік поживних речовин від молодих лоз в багаторічну деревину і коріння, відбувається загартовування лози і самого куща.
На своєму винограднику застосовую в основному трехрукавную віялову безштамбовую форміровку кущів, так як у нас шпалера одноплощинний і відстань між кущами 1,5 м. На кожному рукаві формую по одному плодового ланці, що складається з плодової стрілки і сучка заміщення. Сучок заміщення завжди обрізаю на три очки. Плодову стрілку, в залежності від сорту, на 4-12 очок.
Отже, на даному кущі винограду ми маємо 3 рукава. На лівому рукаві у нас виросло три втечі. Самий крайній - лівий втечу, видаляємо, а з двох, що залишилися робимо плодове ланка. З середнього втечі робимо плодову стрілку, а з правого - сучок заміщення, обрізаючи його на три нирки. Середній рукав у нас має плодову стрілку з трьома пагонами і сучок заміщення, на якому виріс всього один потужний втечу. Нічого страшного тут немає. Плодову стрілку у винограду ми видаляємо, а з втечі на сучку заміщення робимо плодову стрілку без сучка заміщення. Ми обрізали рукав на вільно плодовий втечу. На наступний рік ми на ньому сформуємо плодове ланка. Виноград, культура пластична, з нього можна «ліпити», що завгодно. Тому, я не дотримуюся строгих правил при формуванні та обрізку кущів. Що виходить, то і формую. На правому рукаві у нас три втечі. Два крайніх, слабших і один потужний втечу, розташований ближче до центру куща виноградного рослини. Плодове ланка винограду сформувати не вдається, тому два крайніх втечі видаляємо, залишаємо один, більш потужний. Цим втечею я хочу подовжити сам рукав і на наступний рік сформувати плодове ланка. Ну ось і все, обрізку даного куща винограду ми закінчили. Залишається тільки підготувати кущі до укриття на зиму, але про це вже в наступній статті, дорогі друзі.
Дякую за увагу! На сьогодні все. Бажаю всім удачі! Чекаю Ваших відгуків та коментарів. Зв'язатися зі мною можна через форму зворотного зв'язку або через форум сайту .
З повагою, Дейнека В.А.
Як обрізати виноградну лозу?Від чого це все залежить?
Отже, з чого все почалося?
А як цей захід робимо ми на своєму винограднику?