- Види і якість цегли
- Властивості керамічної цегли:
- Види обжигового цегли
- Основний склад і властивості глини
- добавки
- колір
Цегла будь-якого виду в усіх довідниках і словниках визначається як штучний камінь, який має форму бруска. Розрізняють декілька видів цього будівельного матеріалу в залежності від того, з чого роблять цеглу і який спосіб виробництва використовується.
За цими ознаками можна виділити дві основні групи:
Це класичний червона цегла з обпаленої глини або суміші декількох її видів.
Робиться в автоклаві з піску і вапна, колір залежить від добавок. Білому цеглі можна додати будь-який колір, в т.ч. червоний, але це не дасть йому права називатися червоним - він залишиться силікатним червоного кольору.
Види і якість цегли
Область застосування цього матеріалу дуже широка. З червоної цегли будують несучі і самонесучі стіни і перегородки в будівлях різної висотності, їм заповнюють порожнечі бетонних конструкцій, викладають фундаменти, внутрішні частини печей і т.д.
Будівельний цегла називають рядовим, але більше цінується його лицьова (облицювальна) вид. Після випалу при високій температурі матеріал виходить міцним і красивим, і його широко використовують для облицювання зовнішніх стін будівель і цоколів, реставраційних робіт і для дизайну внутрішніх приміщень.
Властивості керамічної цегли:
- Міцність і довговічність.
- Морозо- і вологостійкість.
- Надійна звукоізоляція.
- Гідрофобність і швидке висихання.
- Екологічність. Натуральний склад цегли і перевірена століттями технологія гарантують безпечне перебування людей в цегляних дамах.
- Висока щільність (при ручному формуванні досягає 2000 кг / м³).
До недоліків можна віднести високу вартість, яка пояснюється складністю технології. Цей матеріал дуже довговічний, будинки з нього стоять сотні років. Якщо ви хочете побудувати якісне будівлю, не слід намагатися зробити цеглу своїми руками - забезпечити достатню температуру випалу в кустарних умовах неможливо.
Для облицювання слід купувати матеріал з однієї партії ,, інакше колір може відрізнятися.
Види обжигового цегли
- Рядовий вимагає штукатурення. Часто на його боці для зчеплення з розчином роблять втиснутий малюнок.
- У лицьового дві гладкі поверхні, також виробляють фактурний і фасонний види. Всередині багато пустот для підвищення теплоізоляції.
- Пічної і шамотний виготовляють з вогнетривкої глини. Матеріал пісочного кольору і зернистої структури.
Купуючи цегла, важливо розуміти його призначення. Рядовий цегла набагато дешевше лицьового і для зведення стін переплачувати немає сенсу.
Основний склад і властивості глини
Корисні властивості матеріалу безпосередньо залежать від того, з чого зроблений цегла і наскільки точно дотримана технологія. Якісний продукт можна отримати при поставках глини постійного складу та рівномірної роботи виробництва.
Особовий сорт роблять з глини дрібної фракції. Багатих родовищ з однорідним мінеральним складом залишилося мало. У більшості випадків видобуток ускладнюється многослойностью різноскладової глин. Шари зрізають екскаватором, глину подрібнюють і змішують до отримання середнього складу. Це необхідно для рівномірності сушки і випалу, оскільки глина різного складу вимагає індивідуального теплового і тимчасового режиму обробки.
Зазвичай підприємство працює з сировиною з одного родовища, тому правильна технологія дозволяє довгі роки отримувати якісний продукт. При розвідці і розробці нових родовищ аналізують якість і кількість глини. Кращий червона цегла виходить, якщо склад глини не вимагає добавок. Зазвичай придатною виявляється глина, з якої не можна виконувати інші керамічні вироби.
При додаванні води мінеральна маса стає пластичною, а після висихання зберігає форму. Після випалу глина кам'яніє і стає дуже міцною.
Для виробництва червоної цегли підходить сировину, до складу якого входять:
- каолініт
- Иллит
- монтморилоніт
- кварц
Важливі властивості глини для виготовлення цегли:
- Пластичність. Глина не повинна руйнуватися при розминці і зберігати форму. Пластичність може бути високим, середнім, помірної і малої. Зустрічаються непластичні глини.
- Здатність до зв'язування. Сировина зберігає пластичність після внесення добавок. Змінюється в відсотках до кількості піску і може бути в діапазоні від 20 до 80%.
- Усадка. Зміна розміру після висихання і при випалюванні.
- Спікливість. Властивість твердеть при нагріванні. Низькотемпературна глина спікається при температурі до 1100 ° С, среднетемпературная - 1100-1300 ° С, високотемпературна - понад 1300 ° С.
- Вогнетривкість. При нагріванні сировина не повинно плавитися. Найбільш висока вогнетривкість у бездомішкових високопластичних каолінітові глин, з яких роблять фарфор. Лицьова вид виробляють з тугоплавкого сировини з невеликою кількістю домішок. Для рядового цегли досить легкоплавкого виду.
добавки
Без добавок неможливо домогтися високої якості матеріалу. Технолог, що становить рецептуру і знає, як зробити цегла за ГОСТом, передбачає способи поліпшення якостей сировини.
Застосовуються наступні добавки:
- Шлак, пісок, зола.
Вносять для отощенія сировини, полегшення формування і зменшення усадки.
- Тирса, вугільний і торф'яний порошок
Органіку додають для зменшення щільності. Після вигоряння добавки залишають пори.
- Руда з вмістом заліза, піщаник
Спеціальні добавки для регулювання температури випалу.
- Ульфітно-спиртова барда
Полегшує формування.
- оксиди металів
Надають колір.
Завдання технолога полягає в підборі оптимального складу сировини, режиму формування, сушки і випалення.
колір
Домогтися потрібного кольору можна не тільки за допомогою добавок. У більшості випадків все залежить від мінерального складу глини, яка червоно після випалу. Таку глину називають красножгущейся.
Досить рідко керамічна цегла білого, жовтого і абрикосового кольору отримують з беложгущейся глини.
Коричневий колір отримують після додавання пігментів.