- Як самостійно знайти воду на ділянці. водоносні шари
- верховодка
- піщаний горизонт
- вапняковий горизонт
- Як самостійно знайти воду на ділянці. Вибір гідротехнічної споруди
- Колодязь
- Свердловина «на пісок»
- Свердловина «на вапняк»
- Як самостійно знайти воду на ділянці. Способи пошуку води
- барометричне вимір
- Биолокация
- пробне буріння
- Інші способи пошуку води своїми силами на ділянці
Без води на своїй ділянці ніяк не обійтися. Вода знадобиться і на етапі облаштування ділянки, і при утриманні городу, не кажучи вже про будівництво будинку. Адже, щоб побудувати фундамент знадобиться багато води, а привозити її звідкись завдання непосильне. Отже, без джерела води на ділянці не обійтися. Щоб побудувати колодязь або пробурити свердловину знадобиться визначитися з місцем для гідроспоруди. Однак не в будь-якому місці, що сподобалося буде раціонально розташувати джерело води. Звичайно, воду можна знайти майже скрізь, але діяти наосліп вийде собі дорожче. Людиною винайдено дуже багато способів визначення місця проходження водоносної жили і багато з них під силу будь-якому господареві ділянки. Розглянемо найпопулярніші з них.
Як самостійно знайти воду на ділянці. водоносні шари
Для того щоб вибрати той чи інший спосіб визначення водоносної жили, необхідно розібратися якими бувають водоносні шари і де вони залягають.
Водоносні шари - це такі пласти грунту, які знаходяться між водотривких ґрунтів (як правило кам'янистих або глиняних) і містять в собі воду.
Пласти водоносного грунту можуть пролягати горизонтально і з ухилом, в залежності від рельєфу місцевості. Вони мають покрівлю - верхню прикриває породу, певну товщину, що характеризує потужність водоносного пласта, і підошву - подстилающую породу.
Залежно від глибини залягання і основний породи поділяють три основних водоносних шару:
- верховодка;
- піщаний горизонт (піщаний водоносний шар);
- вапняковий горизонт (артезіанські води).
верховодка
Верховодка вже за своєю назвою передбачає найбільш близьке знаходження водоносного шару до поверхні. Рівень залягання такого шару змінюється в залежності від сезонного випадання опадів і знаходиться в межах від 1-1,5 м до 10 м і більше (залежить від товщини покрівлі). Покрівля верховодки служить природним фільтром поповнює цей пласт води з верхнього шару грунту (талі води, опади та ін.).
Верховодка містить в собі малопридатну (в більшості випадків) для пиття воду, як за хімічним, так і по бактеріологічним складом. Таку воду можна використовувати для поливу рослин, будівництва та інших технічних цілей. Використання води з шарів верховодки в якості харчової потребують її багатоступеневу очистку, що досить витратна справа.
піщаний горизонт
Так званий піщаний горизонт - це перший водоносний шар містить в собі рідину придатну для використання в харчових цілях. Такі шари мають досить постійний рівень залягання, в залежності від рельєфу від 5-6 м до 30-40 м.
Чистота води в піщаному водоносному шарі забезпечується за рахунок відмінної фільтрації при проходженні верхніх порід. Однак розташування рідини в піщаному грунті призводить до великої кількості піску в самій воді і вимагає хорошої багатоступінчастої очищення.
вапняковий горизонт
Там, де на глибині від 50 до 250 м (в залежності від місцевості) залягає вапняк, знаходиться артезіанські води. Цей водоносний шар містить в собі найчистішу і якісну воду.
Відмінна якість артезіанської води досягається завдяки значній глибині залягання, де наявність різних за своїми очищує властивостями порід, забезпечують якісну природну фільтрацію. Свердловини на глибину залягання вапняку довговічні і можуть забезпечити безперебійне постачання ділянки водою до 50 років і більше.
Однак через те, що артезіанська вода вважається корисною копалиною, то для її отримання потрібно санкціоноване державою буріння свердловини. До того ж вартість облаштування артезіанської свердловини досить висока.
Як самостійно знайти воду на ділянці. Вибір гідротехнічної споруди
Для того щоб приступити до пошуку води на ділянці, необхідно визначитися з тим, яке гідротехнічна споруда передбачається використовувати для водопостачання ділянки.
Колодязь
Колодязь дозволяє користуватися водою при відсутності електропостачання на ділянці і не вимагає значних вкладень коштів на його облаштування. Можливо облаштування колодязя своїми руками, що значно здешевить його вартість.
Однак доцільність будівництва колодязя залежить від глибини залягання піщаного горизонту чистої води. Якщо такий шар знаходиться на глибині понад 15 метрів, то копати колодязь буде вже не рентабельно. Звичайна глибина колодязя, для забезпечення водою ділянки, становить від 5 до 15 метрів.
Якщо вода на ділянці необхідна тільки в технічних цілях, то колодязь - це саме те, що задовольнить таку потребу повністю і без зайвих витрат.
Свердловина «на пісок»
Якщо в районі розташування ділянки глибина залягання чистої води більше 15 метрів, то перевага віддається свердловині «на пісок».
Така свердловина буриться за один робочий день (колодязь викопати самостійно за день не реально). Так само, як і колодязь, свердловина «на пісок» передбачає можливість самостійного її облаштування. Варто лише виготовити бур для цього ( Як зробити бур для буріння свердловин своїми руками ). Таке гідротехнічна споруда є більш продуктивним, ніж колодязь і вимагає менш складну систему очищення води.
Свердловина «на вапняк»
При необхідності отримання самої якісної води і протягом багатьох років, вибір слід робити на користь артезіанської свердловини «на вапняк». Така свердловина забезпечує ділянку водою цілий рік і в багатьох випадках не потребує ретельного очищення, а також відрізняється підвищеною продуктивністю. У деяких районах вона є єдиною альтернативою.
Як самостійно знайти воду на ділянці. Способи пошуку води
народні способи
Народні способи пошуку води в основному підходять для визначення місця під колодязь або неглибока свердловини. Виходячи з того, що волога від грунтових вод грунт випаровує вологу, можна визначити водоносні місця за такими ознаками (окремо або в поєднанні):
- Наявність туману в жарку погоду рано вранці або пізно ввечері.
- Скупчення комах у вечірній час.
- Рясна ранкова роса.
- Місце, покрите мохом.
- Наявність рясної рослинності, яка воліла вологі грунту на неосвоєному ділянці. Деякі рослини можуть підказати приблизну глибину водоносного шару:
• рогіз і болотний багно до 1 м;
• очерет, тополя і береза пухнаста від 1 до 3 м;
• очерет, пирейнік, ялина звичайна, ожина і малина від 1 до 5 м;
• полин, папороть, брусниця, лохина і конюшина луговий звичайний від 3 до 7 м;
• солодка, люцерна, сосна звичайна, черемха, дуб звичайний, ялівець, ліщина і волошка від 2 до 10 м.
• бук, мучниця лікарська, цмин піщаний (безсмертник) і шавлія кільчаста від 5 м і більше 10 м.
барометричне вимір
Якщо ділянка розташовується недалеко від водойми, то можна для визначення відносного місця під колодязь або свердловину «на пісок» використовувати барометр. Для чого:
- Виміряйте атмосферний тиск на березі водойми.
- Виміряйте атмосферний тиск в обраному місці ділянки.
- Зі свідчень отриманих на березі водойми відніміть свідчення отримані на ділянці.
- Помножте отриманий результат на 100.
- З урахуванням того, що зміна на 1 мм рт.ст. відповідає перепаду висоти в 1 м, отримуємо глибину водоносного шару, що відповідає рівню води у водоймі в метрах.
Приклад: якщо виміряний атмосферний тиск на березі водойми відрізняється від отриманого значення атмосферного тиску точки ділянки на 0,5 мм рт. ст., то водоносний шар залягає на глибині 5 метрів.
Биолокация
Використовувати метод біолокації дозволяє нехитрий пристрій у вигляді рамок. Рамки представляють собою дві зігнуті під кутом 90º дроту з алюмінію. Загальна довжина дроту зазвичай становить не менше 30-40 см, а зігнутий відрізок 10 см (довжина відрізка вибирається так щоб зручно утримувати рамку в несильно затиснутою в кулак долоні). Для досягнення більш точного результату рукоятки рамок можна зробити з трубок деревоподібних бузини.
Імовірність позитивного результату пошуку води за допомогою рамок досягає 80%.
Порядок дій при пошуку води за допомогою рамок наступний:
- Рукоятки рамок не сильно затискають в складених в кулак долонях. Одну рамку в ліву руку, іншу в праву.
- Кінці рамок розводять в протилежні сторони на 180 °.
- Утримуючи рамки в долонях так, щоб їх кінці могли вільно обертатися, обходять ті місця ділянки, які по розташуванню та іншими ознаками найбільш придатні для побудови гідротехнічних споруд.
- Де рамки приходять в рух, там і знаходиться вода. Якщо рамки зблизилися кінцями, то це ознака наявності води в цьому місці. Якщо рамки при подальшому русі розійшлися кінцями, то в цьому місці водоносний шар закінчується.
- Якщо рамки повертають кінці в одну сторону, то необхідно рухатися в цьому напрямку (вказують напрямок течії води) до тих пір, поки вони не стануть зближуватися кінцями один до одного (до перехрещення).
- Для локалізації точки знаходження води необхідно зайти на вказане (рамками) місце з різних напрямків.
- Якщо рамки залишаються нерухомими, то це означає, що в цих місцях води немає або вона залягає настільки глибоко, що будуть потрібні інші способи визначення водоносного шару.
Також реалізація методу біолокації можлива і за допомогою рогатини з дерева. Для цього необхідно:
- Знайти гілку у вигляді рогатини (дві гілки ростуть з однією спільною гілки, бажано однакової товщини, не менше 1 см).
- Відрізок частини гілки, з якої ростуть дві інших утворюють рогатину, повинен бути близько 15-20 см завдовжки.
- Зачистити гілку від листя і зрізати стоншення на кінцях рогатини так, щоб залишилося близько 40-50 см до загальної гілки.
- Розсунути, при необхідності, гілки рогатини на кут не менше 150 ° і зафіксувати їх в такому положенні.
- Добре висушити рогатину.
- Після висихання взяти гілку за кінці рогатини і утримувати її горизонтально на рівні плечей.
- Обходячи ділянку стежити за рухом рогатини.
- У місці знаходження води Шпон буде хилитися до поверхні грунту.
- Якщо положення рогатини ніяк не змінюється, то необхідно вибрати інше місце або спробувати інші способи пошуку води на ділянці.
пробне буріння
Найбільш достовірний спосіб визначення водоносного шару - це пробне буріння. За допомогою самостійно виготовленого бура (згадуваного вище) або звичайного содового бура треба пробурити свердловину на глибину 2-3 метри. Потім поспостерігати за наповнюваністю цих свердловин. Якщо при відсутності атмосферних опадів через 1-2 дня вони не заповняться водою хоча б на третину, то слід підшукати інше місце і пробурити свердловини там. Наповнюваність свердловин водою підтвердить правильність обраного, для колодязя або неглибокій свердловини, місця.
Пробне буріння до самого шару води зажадає заглибитися на 10-15 метрів. Але отриману таким чином воду можна буде здати і на аналіз її якості, а отриманий ефект буде найрезультативніший.
Однак для свердловини «на вапняк» буде потрібно глибоке буріння і не завжди може виявитися під силу для самостійного здійснення.
Інші способи пошуку води своїми силами на ділянці
Також для визначення місця, де може перебувати водоносний шар можна:
- Переглянути сусідні ділянки, де вже джерело води обладнаний і поспілкуватися з його господарями.
- Дослідити рельєф місцевості, де знаходиться ділянка. За допомогою природних заглиблень (улоговин, ярів, лощин і западин) можна розглянути, де знаходяться водотривкі шари грунту. Знаючи глибину знаходження таких можна визначити приблизно, де між ними може залягати водоносний шар. Однак необхідно пам'ятати, що шари височин можуть відрізнятися від решти рельєфу.
- Поспостерігати, якщо є можливість, за поведінкою тварин. У спекотну погоду тварини шукають прохолодні і вологі ділянки місцевості.
- Використовувати силікагель. Добре просушені кульки силикагеля необхідно засипати в непокритий глазур'ю глиняний горщик (1-2 л). Потім виміряти і запам'ятати вага горщика з силікагелем. Замотати горщик в щільну тканину і закопати в обраному місці на глибину 0,5 м (можна використовувати відразу кілька горщиків в різних місцях). Через добу дістати горщик і розмотавши його виміряти вагу. Якщо горщик з силікагелем поважчав, значить від увібрав вологу, а це говорить про те, що в цьому місці є водоносний шар. Чим важче став горщик з силікагелем, тим ближче вода до поверхні грунту. Так, використовуючи силікагель в різних місцях, можна досить точно визначити місце майбутнього колодязя.
- Замість силикагеля використовувати цеглу (кілька цеглин) з червоної глини.